Eesti uudised

Kriisinõustaja koolis: alles mõne aja pärast saab hinnata, millised on järelmõjud (3)

Maarius Suviste, 29. oktoober 2014 07:00
KÜÜNLAD: Koolimaja ette tuuakse üha rohkem ja rohkem leinaküünlaid.Foto: ALDO LUUD
"Loomulikult on selge, et sellised asjad niisama lihtsalt mõne päevaga, isegi mitte mõne nädala või kuuga mööda ei lähe. See võtab kindlasti rohkem aega," ütleb kriisinõustaja Naatan Haamer.

Eile käisid Viljandi Paalalinna koolis nõustajad.

"Koolipere jaoks nägi päev välja niimoodi, et me alustasime pool kaheksa õpetajate koosolekuga, kus olid kohal Rajaleidja keskuse inimesed ja kriisinõustajad," räägib direktor Aavo Palo.

Samal teemal

"Andsime õpetajatele esmased soovitused, kuidas õpilastega käituda. Õpilastele anti tundides võimalus mitte ainult rääkida, vaid ka kirjutada. Pakkusime võimalust välja elada."

Kooliperega vestelnud kriisinõustaja Haamer ütleb, et õpetajatega sai läbi räägitud, mida õpetajad võiksid edaspidises koolielus silmas pidada. Ka seda, kuidas taastada kooli igapäevarütm võimalikult kiiresti ja mida selleks tegema peaks. Ja mida ka edaspidi jälgida ning kuidas teineteist toetada.

Haamer räägib, et ühtlasi kohtuti eile nende õpilastega, kes olid selles klassis, kus 15aastane poiss õpetajat tulistas. Kohtumisel olid ka nende vanemad. Nii lapsi kui vanemaid toetati ja neile anti edasised juhised.

"Nad täna koolis ei olnud," lausub Haamer, et tapmist pealt näinud õpilased said eile vaba päeva.

"Aga loodetavasti jõuavad nad lähematel päevadel kooli tagasi. Neil oli võimalus mitte kooli tulla. Aga nad käisid siin, et arutada, kuidas edasi. Nad olid kõik kohal."

Haamer ütleb, et temal tulistaja vanematega kokkupuudet ei olnud. "Aga, jah, psühholoogid käisid ja kohtusid nendega," lisab ta.

Rääkides koolipere üldisest seisukorrast, ütleb kriisinõustaja, et see on täiesti loomulik seisund, mis pärast säärast sündmust on.

Nõustajate poole on pöördunud mõni üksik laps. "Aga ma arvan, et see võib-olla saabki aktuaalsemaks järgmisel nädalal ja edaspidi. Ilmselt seda abijõudu võib lastele edaspidi rohkem vaja minna. Praegu on see lihtsalt nii värske juhtum. Võtab aega, kuni see kõik pärale jõuab," räägib Haamer. "Abivajaduse hindamine tuleb ajaga."

Kui kiiresti koolipere tragöödiast toibub?

"Raske hinnata. See on pikk protsess. Mõne aja pärast saab hinnata, millised need järelmõjud on. See on nii värske asi praegu," ütleb Haamer.

"Selge on see, et me ei räägi päevadest ega nädalatest." Eile õhtul oli koolimajas erakorraline lastevanemate koosolek.

Esmaspäeval klassis maha lastud saksa keele õpetaja Ene Sarapi ärasaatmine toimub sel laupäeval, 1. novembril kell 12 koolimajas.

 

Lapsevanem: ei jõua lihtsalt kohale, et koolitulistamine juhtuski siin, minu koduukse taga

«See oli šokk. Kui see juhtub nii lähedal, tundub see uskumatu. See lihtsalt ei jõua kohale, et see juhtuski siin – minu koduukse taga,» ütleb Viljandis elav Kersti tragöödiast rääkides.

Tema poeg oli sel ajal koolis, kui kaks aastat vanem koolikaaslane saksa keele õpetaja maha lasi.

«Oli täielik infosulg. Meedia justkui teadis midagi, aga lapsevanemad mitte. Üha suurem hirm haaras, kui igalt poolt hakkasid tuttavad helistama ja küsima, et kas laps on kodus,» räägib Kersti.

Ema püüdis tulutult last telefonitsi kätte saada, kuni lõpuks saatis talle sõnumi, mispeale poeg lõpuks helistas ja ütles: ta on koos teistega saalis ja temaga on kõik korras. Kohe pärast seda tuli ka teade õpetaja surmast.

Kersti sõnul oli surma saanud saksa keele õpetaja hästi aktiivne väljaspool kooligi: tegeles tantsimise ja laulmisega, käis palju teatris ja kontsertidel.

«Samas räägiti, et ta oli range, selline nii-öelda vana kooli õpetaja,» sõnab Kersti. Ta lisab, et ta ei oska isegi ette kujutada, mis toimub praegu õpetaja surmanud poisi ja ka tema vanemate ja teiste lähedaste peas.

 

Koolitulistamises kahtlustatav viidi haiglasse

Eile oli plaanis jätkata tunnistajate ja kahtlustatava ülekuulamisega. Eile päeval laekus aga politseist teade, et tulistamises kahtlustatava poisi tervise seisund vajas meedikute sekkumist. Kiirabi viis poisi raviasutusse, kus ta viibib järelevalve all. Selle tõttu lükkus planeeritud ülekuulamine edasi.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kaire Hänilene ei kommenteerinud delikaatsetele isikuandmetele viidates, mis terviseprobleemid tal on.

Politsei kuulas üle mitu asjasse puutuvat isikut, sealhulgas pereliikmed. Tulistamiseks kasutatud relv oli poisi elukohas lukustatud relvakapis. Kriminaalmenetlusel selgitatakse välja, kuidas sai poiss relvakapi võtme.

 

Jõuline narkoreid tekitas vanemates küsimusi

Tänavu aprillis korraldas politsei Viljandimaa koolides narkooperatsiooni keelatud ainete ja neid tarvitanud noorte avastamiseks.

Kontroll toimus ka Paalalinna koolis, mille käigus tuvastati muu hulgas, et Vahuri (15) isiklike asjade seas oli nuga. Poisiga vesteldi, nuga anti üle koolile. Poiss väitis, et nuga on enda tehtud.

«Osades lapsevanemates ja kooli hoolekogus tõstatus politseioperatsiooni järel küsimus, kas antud politseioperatsiooni pidi läbi viima sedavõrd jõuliselt,» ütleb politsei kõneisik Kerly Peitel.

Seetõttu vajas selgitamist, kuidas politsei sellistel puhkudel tegutseb. Esmalt andis politsei koolile tagasisidet vastuskirjana, kus selgitati politseioperatsiooni protseduuri. Kuna kirjaliku vastusega ei rahuldutud, otsustati jaoskonnas kutsuda kokku ümarlaud, et teemat ühiselt arutada.

Oktoobris Viljandi jaoskonnas toimunud ümarlaual, kuhu kaasati kooli hoolekogu ja politsei esindajad, arutatigi kooli turvalisusküsimusi, operatsiooni korraldamise põhimõtteid ja samas ka noa leidmise juhtumit.

«Politsei vastus oli jah – neid operatsioone peabki just selliselt läbi viima, et avastada koolist mitte ainult narkootikume ja nende tarvitajaid, vaid ka neid, kellel on kaasas esemeid, mis koolimajja ei sobi. Selline politseioperatsioon aitab muuta kooli turvalisemaks.»

Kooli praegune hoolekogu esimees Kristjan Mändmaa ütles, et see on tagantjärele tarkus ja ka tegematajätmine, kuid sellistesse signaalidesse tuleb väga tõsiselt suhtuda. Täna õhtul arutab hoolekogu taas seda küsimust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee