Eesti uudised

Õpetaja tulistaja naaber: vaikne ja viisakas poiss, aga väga kinnine! (96)

Arvo Uustalu, 29. oktoober 2014 07:00
LEIN: Paistu rahvamajas leinatakse Viljandimaa üht paremat õpetajat. Foto: ALDO LUUD
Viljandi kirikuõpetaja usub, et traagilise veretöö toime pannud noormees tuli kiriku juurde vabatahtlikult, mitte isa sunnil

Viljandist kümnekonna kilomeetri kaugusel asuva Loodi Küla elanikud tõdevad, et oma saksa keele õpetaja surnuks tulistanud 15aastane Vahur on tagasi­hoidlik ja omaettehoidev noormees, kes millegi halvaga enne esmaspäevast traagilist sündmust silma ei paistnud. Kuid…

"Tema isa on väga aktiivne ja tegeleb saja asjaga. Ta on küll impulsiivne tüüp, aga tegelikult ei ole ka tema suhtleja. On tähtis ja hoiab nina püsti. Kui valimised olid, siis jagas tikutopse, aga ega peale paari sugulase talle keegi häält andnud," räägib Loodi kortermajas elav naine.

Etendus jääb ära

Samal teemal

Loodi külas kortermajas elava naise sõnul ta väga ei imestanud, kui kuulis, et Viljandi koolitulistamise taga on neist mõnesaja meetri kaugusel elava pere noorem poeg.

"Ta on küll tagasihoidlik poiss, aga kes see teise inimese sisse näeb. Kui tema isa mingi 15 aastat tagasi endale relva sai, siis viinud ta selle tee-ettevõttesse, kus ta töötas. Juhataja öelnud, et relvaga tööle ei tule või mine koos püstoliga ära. See on küll kummaline. Kui ostad relva, siis pane see kümne luku taha, mitte ära eputa sellega teiste ees," räägib ta.

Samas majas elav mees on majanaabri öelduga kahel käel nõus, kuid lisab, et töökasvatuse ja sugulastest lugupidamisega on Vahuri peres kõik korras.

"Pärast seda, kui nende sugulasel üks jalg maha võeti, käisid poisid sugulaste talus trimmerdamas ja muid töid tegemas. Vahetevahel käivad siin kõrvalmajas elaval vanatädil külas. Aga juhtunus süüdistan ka poisi isa, sest relvakapi võti tuleb ikka nii ära peita, et seda kätte saada pole võimalik. Kas poisi isa isegi mitte kaitseliidus ei ole? Käib kaitsevärvi pükstega ringi," räägib ta.

Lähedalasuvas Paistu külas elav kaitseliitlane kinnitab, et nii see kindlasti ei ole.

"Tean seda väga täpselt. Kaitsevärvi riietega oleme meiegi teda näinud, aga see ei tähenda, et inimene peab kohe mingisse organisatsiooni kuuluma. Vahuri isa on juhtinud kaua Loodi külaseltsi tegemisi ja on olnud ka endise Paistu valla volikogu aseesimees.

Paistu rahvamaja ühe töötaja sõnul käisid teatrihuvilised isa ja poeg – kaks Vahurit – laupäeval kohaliku näiteringi proovis.

"Kõik oli nagu tavaliselt. Ainult eeloleval laupäeval tuleb nüüd esinemine ära jätta. Vanem Vahur on meie juures mänginud juba umbes neli aastat. Ta oli väga pühendunud, aitas lavadekoratsioone valmistada ja lõi kõiges kaasa. Kevadel ühines meiega noor Vahur samuti. Ilmselt poleks tagasihoidlik poeg ehk isa kutsumata näidendisse tulnud, aga küllap ta ikka ise tahtis samuti tulla. Vaikne, kohusetundlik ja viisakas poiss," räägib ta.

Tülisid polnud

Viljandi vallavanem ja kohalikus näiteringis tegev Ene Saar tunneb mõlemat Vahurit ning käis pärast tragöödiat õhtul nende kodutalus.

"Juhtunu on kohutav. Ma ei saa ühtegi hinnangut anda, last ei kasvata ainult vanemad. Keegi ei sünni mõrvariks. Vanemate või kellegi süüdistamine ei vii kuhugi. Poisi vanemad on šokis. Nad ei oska enda jaoks toimunu kohta leida ühtegi selgitust. Ei olnud nende pojal tüli ei õpetaja Ene Sarapi ega nende teada ka koolikaaslastega," räägib ta.

Vallavanem tõdeb, et poiss ei ole tõesti avatud suhtleja, aga sellest ei saa teha mingeid järeldusi. Oli algul näiteringis lavapoiss, nüüd mängib lavastuses koos teiste noortega," ütleb ta.

Saare sõnul ei saa isa süüdistada selles, et poeg relvakapi võtme üles leidis.

"Kes väga tahab, see võtme üles leiab. Viljandis oli mõni aasta tagasi traagiline juhtum, kui lapselaps sai vanaisa relvakapi võtme kuidagi kätte ja tegi enesetapu. Minu teada oli seegi revolver lukustatud relvakapis ja poiss otsis võtme üles. Poisi isa ütles mulle esmaspäeva õhtul, et Vahur oli klassivanem ja kooli omavalitsuse liige. Ta ei saanud olla koolis kuidagi tõrjutud," ütleb ta.

Saare sõnul hakkas perepea Vahur umbes aasta tagasi kirikus käima ning peatselt ka tema poeg.

"Kirikuga seonduva vastu tekkis huvi arvatavasti ikka poisil endal. Kirikuõpetaja Marko Tiituse mõtisklused on tõesti väga head," räägib ta.

Viljandi Jaani koguduse õpetaja Tiitus ütles Õhtulehele, et ei usu, et isa sundis poega kirikusse tulema.

"Vahuri isa ütles mulle mõni aeg tagasi, et ühel pojal on kirikuhuvi, aga teisel pojal on muud huvid. Kui ta väga oma lähedasi survestada tahtnuks, siis võinuks ta veenda kirikusse tulema ju ka nii oma vanema poja kui ka naise. Aga mõistagi ei saa kunagi midagi välistada," nendib ta.

Vahur juunior hakkas käima ühtlasi teaduskoolis, kus ta käis möödunud nädala laupäeval samuti. Taibukate teaduskooli projektijuht Lilian Tambek ütleb, et poiss on tõesti väga kinnine, kuid seda on ka tema juba mitu aastat teaduskoolis käinud vanem vend.

"Mul on väga kahju Vahuri vanemast vennast. Perenimi on käinud juba mitmest meediaväljaandest läbi. Mõlemad on sõnakehvad ja viisakad poisid, käisid ikka kahekesi koos.

Kui Vahurit poleks füüsikaga seotud ained üldse huvitanud, siis vaevalt ta väikese aastamaksu õigustamiseks nii kohusetundlikult kohal oleks käinud. Aga see, et keegi on sõnakehv, ei näita mitte midagi. Tean palju teadusinimesi, kellelt ei saanud ülikooli ajal sõnagi suust, kuid kes on nüüd kõrgkoolides õppejõud," räägib ta.

Kui kogenud pedagoogile midagi erilist silma hakkas, siis see, et poisil ja tema isal on peale ühise eesnime ühtlasi sama meiliaadress.

"Teisipäeva hommikul küsis üks tuttav minult, mis tundega sa täna kooli lähed? Juhtunu on kogu Eesti tragöödia," ütleb vana õpetaja.

Vahuri ema juhtunust rääkida ei soovinud. Postimehele ütles kommentaarist keeldunud poisi isa: "Olge palun mõistev."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee