Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kust leida parim sügisene saunaelamus? (5)

Marko Kaldur, 28. oktoober 2014, 15:21
Foto: Marko Kaldur
Üks mõnusamaid hilissügisesi tegevusi on maalähedases saunas käimine. Seda kogemust suudab ületada vaid südatalvine saun. Eestis leidub arvukalt paikasid, kus just praeguste ilmade ning õhutemperatuuriga saunaelamusi nautida saab.

Tuleb täpsustada, et saunas käimine on otseselt seotud ka välitegevustega. Igasugune ainult siseruumides toimuv tegevus ei ole mitte saun vaid spa või labane ihusoojendamine. Saun peab endas sisaldama värskes õhus viibimist - olgu siis sügistuules jahtumist, veekogusse hüppamist või lumes püherdamist.

Hilissügis on selles mõttes üks parematest aegadest saunas käimiseks. Väljas on ca 0 kraadi, leiliruumis (sõltuvalt maitsest) 80-100 kraadi, kerge jääkirmega veeaugus samuti vaid mõned plusskraadid.

Selliste tingimuste puhul on kõige mõnusam teha "leebe" saun ning higistada korralikult pika aja jooksul laval istudes.

Seejärel minna õue ning vastavalt soovile kas tuule käes jahtuda, jõevette sumatada või siis paljalt mööda õue ringi jalutada. Ning korrata seda protseduuri õhtu jooksul palju kordi, kuni mõnus rammestus peale tungib.

Kohti, kus taolist sügissauna kasutada, leidub Eestis küllaga.

Jättes kõrvale tasulised turismitalud või maakodude saunad, saab ehedat ja traditsioonilist suitsusauna nautida näiteks Valgamaal Aheru ääres paiknevas RMK Oore puhkepaigas.

Sauna kütmine peab algama küll üsna varahommikul - sest suitsusauna soojaks saamine võtab palju tunde, enne kui kivid piisavalt kuumad ning suitsuving ruumidest haihtunud.

Seejärel aga võib veeta tunde ja tunde, kerisele vett visates, higistades ning seejärel välja tahenema joostes.  

Järv jääb küll saunast kaugele - sinna jõudes jahtuvad kuumaverelisemadki maha - ent lähedalasuvast kaevust võib enda üle kallamiseks küllaldaselt külma vett ammutada. Sauna taga on ka tiigike, kuhu jahtuma sukelduda, pika kasutamise peale kipub see küll üsna mudaseks muutuma.

Samas väike mudakiht ihul ei muuda midagi hullemaks, kuna suitsusaun iseenesest juba on kergelt tahmane ning laval istudes seina vastu toetudes jäävad nõgised jäljed seljale. Pärast tuleb lihtsalt end põhjalikumalt puhtaks küürida.

 

Oore kompleksis leiduvad mitmed matkaonnid-aidad, kus lavatsid ööbijate tarbeks püsti pandud. Sooja magamiskoti ning mõnusa sisemise soojusega elab seal üle kargemagi sügisöö.

Ning kui hommikul kerise kividesse veel kuumust alles jäänud, saab uut päevagi alustada mõnusa saunaelamusega sealsamas.

Asukohad:

Oore telkimisala: 57.682113,26.347616

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt.

Samal teemal

12. november 2014, 11:55
Avasta Eestimaad: milliseid legende peidavad lõunapiiri koopad?
5. november 2014, 12:35
Avasta Eestimaad: raketibaasides uitamas
31. oktoober 2014, 11:53
Avasta Eestimaad: Muraka rabas asub onn, kus saab kärast puhata
30. oktoober 2014, 13:46
Avasta Eestimaad: Saaremaa vähetuntud "tuntuim" vaatamisväärsus

5 KOMMENTAARI

m
Milleks metsa sõita? 28. oktoober 2014, 23:24
Lähim suitsusaun jääb Viimsi kanti. Lavendel SPA
t
Tarmo Vihaleht 28. oktoober 2014, 17:44
Sügisene saunaelamus looduse rüppes lõppes sellega ,et läksime sõpradega otse saunalavalt võidu seeni korjama. Algul oli hää karastav tunne, aga ära eksisime. Tunne ei olnud enam karastav,pigem parastav! Enam ei taha.
Loe kõiki (5)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee