Eesti uudised

FOTOUUDIS: President kinkis kroonprintsessile graafilise lehe paadipõgenikest (17)

Toimetas Kristin Aasma, 28. oktoober 2014 14:06
President Toomas Hendrik Ilves kinkis Rootsi kroonprintsess Victoriale Endel Kõksi graafilise lehe "Merel".Foto: Birgit Püve / Vabariigi presidendi kantselei
President Toomas Hendrik Ilves, kes täna võõrustas Kadriorus Rootsi kroonprintsess Victoriat ja prints Danieli, kinkis neile Eesti kunstnik Endel Kõksi graafilise lehe "Merel" (1953), mis kujutab paadipõgenikke, andes edasi inimeste ängi ja lootust.

Kümned tuhanded eestlased, nende seas president Ilvese ema ja isa, põgenesid sõja ja uue okupatsiooni eest 1944. aasta hilissuvel või sügisel üle tormise Läänemere. Rootsi riik ja rootslased ulatasid põgenikele käe ning avasid neile vabaduse värava. Rootsist sai nende esimene kodu vabas maailmas ja nad jätkasid oma elu vabade inimestena.

1944. aastal põgenes Eestist ka "Pallase" kunstikooli lõpetanud Endel Kõks (1912 – 1983), oma põlvkonna väljapaistvamaid Eesti kunstnikke. Ta elas suurema osa pagulusest Rootsis ja suri Örebros.

Jaanuaris 2011, riigivisiidil Rootsi, pani president Ilves lilled Stockholmis mälestusmärgile "Vabaduse värav", mis sümboliseerib eestlastest paadipõgenike tänu Rootsile ja rootslastele, kes nad 70 aastat tagasi vastu võtsid. Mälestusmärgi avamisel 1994. aastal ütles Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf, et meenutagu "Vabaduse värav" Eesti rahva julget võitlust demokraatia ja õigluse eest ning olgu see monument tunnistuseks meie kahe rahva lähedusest.

Samal teemal

29.10.2014
ÕHTULEHE VIDEO: Victoriale roosi kinkinud neiu: "Ta oli väga ilus ja armas."
29.10.2014
GALERII: Tartu Ülikool kinkis kroonprintsessile kena pleedi
29.10.2014
GALERII: kroonprintsess Victoria ja prints Daniel külastasid Ericssoni Eesti tehast
29.10.2014
Kes on see kaunis neidis, kes Kadrioru pargis jalutab? Ikka Rootsi kroonprintsess Victoria!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee