Videod

VIDEO JA GALERII: Hongkongi aktivistid tähistavad kuu möödumist meeleavalduste algusest  

Õhtuleht.ee, 28. oktoober 2014, 11:49
Foto: Reuters / Scanpix
Hongkongi demokraatiaaktivistid tähistavad teisipäeval kuu aja möödumist suurmeeleavalduste algusest. Korraldajad kutsusid poolehoidjaid kogunema õhtul meeleavaldusele, kandes seejuures maske pisar- ja pipragaasi vastu.

Organisaatorid püüavad niinimetatud vihmavarjuliikumisele uut hoogu anda ja kutsuvad rahvast peamisse protestilaagrisse valitsuskvartali vastas.

Samal teemal

Mälestuskogunemine algab kell 5.57 kaheksakümmend seitse sekundit kestva vaikusega, mis tähistab 87 pisargaasivalangut, mis suunati 28. septembril parlamendihoone esise maanteesõlme hõivanud rahumeelsete protestijate pihta. Sellest sai alguse suurmeeleavaldus, mis tõi tänavatele tuhandeid inimesi.

Hongkonglased nõuavad vabade valimiste korraldamist ja on oma protestidega esitanud Pekingi võimule suurima väljakutse alates Tiananmeni meeleavaldustest 1989. aastal. Hiina on pakkunud Hongkongi elanikele võimalust valida 2017. aastal linnale järgmine juht, kuid kandidaatide valik jääks Pekingile lojaalse komitee hooleks. Meeleavaldajad näevad selles "libademokraatiat".

Hiina valitsus ei ilmuta aga soovi järeleandmisteks ja protestijuhid ei tea, kuidas oma eesmärkide saavutamiseks edasi minna. Protestiaktsiooni on hakatud kutsuma vihmavarjuliikumiseks selle järgi, kuidas meeleavaldajad end politsei pisar- ja pipragaasirünnakute eest kaitsevad.

Juhtiv protestirühmitus Occupy Central kutsub Facebookis teisipäeval valitsuskvartali ette kogunevaid inimesi täpselt kell 6 õhtul vihmavarje avama, " et väljendada rahulolematust ja pahameelt" politsei jõhkra käitumise ja poliitiliste edusammude puudumise pärast.

23-aastane protestija Iris Cheung rääkis Reutersile, et meeleavaldustes osalemine oli tema jaoks suureks inspiratsiooniks, kuna seni arvas ta tudengi ja tavalise inimesega, et ei saa midagi muuta ning on sunnitud vaid aktsepteerima valitsusepoliitikat.

67-aastane protestija Joseph Chung rääkis, et viimane kuu on olnud üks rängimaid tema elus ning hetkel ei tegele ta muu kui ootamisega. Chung oli tuleviku suhtes üsna pessimistlik, lisades, et suuri ootusi tal pole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee