Eesti uudised

Odava viina hinnalepe viis suurettevõtted kohtusse (2)

Mattias Tammet, 28. oktoober 2014, 07:00
TERE, HÄRRA KOHTUNIK: Pool esimest istungipäeva kulus menetlustoimingule, sest süüdistatavaid oli palju – kuus ettevõtet ja üksteist inimest. Foto: LAURA OKS
Eile sai Harju maakohtu suures saalis avalöögi kriminaalkohtumenetlus, kus suuri poekette ja Livikot süüdistatakse odava viina hinnas kokku leppimises.

"Grammatiliselt jah," vastas suurem osa süüdistatavatest kohtunik Velmar Bretti küsimusele, kas nad saavad esitatud süüdistusest aru. Teised piirdusid lihtsama jaa-sõnaga. Kõik lisasid, et ennast süüdi ei tunnista.

Kohtuasjas süüdistatavad on aktsiaseltsid Liviko, Selver, Rimi Eesti Food, Helter-R, osaühing Maxima Eesti ja Prisma Peremarket. Peale ettevõtete said süüdistuse ka nendega seotud 11 inimest.

Liviko tunneb end erandina

Samal teemal

Riigiprokuröri Laura Feldmanise juhtimisel koostatud süüdistus ütleb, et väidetavalt leppisid kohtu all olevad ettevõtted 2009. aasta suvel kokku odava hinnaklassi viina hinna alampiiri. Kõige populaarsem viinatüüp – pooleliitrisesse klaas-

pudelisse villitud naps (kohtus mainiti näiteks Laua, Torni ja Mahtra viina) pidi poes maksma mitte vähem kui 63 krooni ja 50 senti ehk veidi üle 4 euro. Seesugused konkurentide vahel sõlmitud kokkulepped rikuvad aga vaba turu põhimõtteid ja on seadusvastased.

Teiste süüdistatud ettevõtete hulgas on Liviko tuntud eelkõige tootjana. Prokurör tõi aga välja, et Liviko kuulub Selveriga ühisesse kontserni, sest mõlema omanik on NG Investeeringud. Ühtlasi on Livikol jaemüügipoed.

Ettevõtte kaitsja, vandeadvokaat Erki Kergandberg ütles siiski, et süüdistus on tervikuna ebaselge. Ta lisas, et Liviko alkoholitootjana ei tegutse suurte kaubanduskettidega samal turul, mistõttu on süüdistus kaubanduskettide kui oma otseste konkurentidega hinna kokku leppimises oma ülesehituselt arusaamatu.

Esimesel istungil selgus, et süüdistuse põhjal suhtlesid poeketid viina alamhinnas Liviko vahendusel. Omavahel neil hinnajuttu polnud. Selle tõestuseks esitab prokuratuur edaspidi koopiad süüdistatavate arvutite kõvaketastelt võetud e-kirjavahetustest. Peale selle olevat vähemal määral asjast suheldud telefoni teel ja kokkusaamistel.

Kaitsjate sõnul ei ole selline suhtlus kuidagi tõestatud. Näiteks olevat üle 2300leheküljelisest süüdistusest vaid ühel leheküljel näha ühe süüdistatava kirjavahetus Livikoga. Ühe teise süüdistatava kirjavahetus piirduvat täpselt ühe saadetud kirjaga.

Tahaks ära koju

Esimese istungi sissejuhatus ja mõlema poole alguskõned said eile otsa juba enne keskpäeva. Prokurör tahtis küll, et alustataks tõendite esitamist, kuid süüdistatavate kaitsjad vaidlesid vastu. Kui kas või üks advokaat ei ole nõus väljaspool kava jätkama, näevad menetlustoimingud ette, et istung jääbki katki.

"Paraku tuleb sellega nõustuda. Nii kurb kui see ka ei ole," tõdes kohtunik Brett.

Kuigi süüdistus puudutab 2009. aastat, ütles prokurör Laura Feldmanis pärast istungit, et menetlus läks käima alles 2012. aastal, kui prokuratuur sai juhtunu kohta informatsiooni. Kuidas see teave hangiti, peaks selguma järgmistel istungitel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee