Valdo Jahilo spordiblogi

Valimiskampaania avalöök Rattalaadal 

Valdo Jahilo, 27. oktoober 2014, 09:56
Rattureid rohkem kui inimesi. Kuigi sel aastal toimusi Rattalaat uutes ja avaramates ruumides, jagus huvilisi sagima ja trügima igale poole.  Valdo Jahilo
Igasügisene Rattalaat on justkui ratturite laulupidu: seal on kõik kohal. Rattapoed, müüjad, ostjad, huvilised, võistluste korraldajad... Et heade laadahindadega tulevaseks hooajaks võistlusi valida ning rattakama soetada, tuleb hakata järgmisel korral vist eraldi raha kõrvale panema.

Enne aga kui Rattalaadal nähtule keskenduda, teeksin lugupidava sissejuhatuse neile ratturitele, kes sõitsid möödunud pika nädalavahetuse Tahtejõu Tuuril hämmastava tahtekindlusega noormehe Rauno Klauseni unistuste eest. Rauno on läbi ja lõhki spordimees, kes on õnnetuse tagajärjel motorajal jäänud ilma rõõmust liikuda omal jalgadel. See-eest on tal olemas ümberehitatud ratastool, millel ta pea iga päev ja iga ilmaga trenni teeb.

Ligi neljakümmend ratturit leidsid endas jõudu ja tahet vändata päevas ligi kolmsada kilomeetrit, teha Mandri-Eestile tiir peale ning koguda nii raha käsiratta ostuks. Kes nädalavahetusel nina kodust välja pistis, sai aru, millistes külma- ja tuuleoludes see ette võeti. 756 kilomeetrit jäeti ühiselt selja taha. Kes kampa ei löönud, sai teha idee teostuseks otseannetuse. Respekt teile, mehed (ja üks tubli naine)!

Kes sellest väntajate pundist üle jäid, astusid ilmselt läbi Rattalaadalt. Te pole sinna sattunud? Kahju!

Kohal olid rattaässad Tanel Kangert ja Rein Taaramäe, kes müüsid oma klubi kirjadega sõiduvarustust. Nende ümber oli mõistagi kõige suurem tunglemine. Sai koos pilti teha ning autogrammi küsida.

Erinevate tulevikunägemuste tõttu ühest maastikurataste sarjast kaheks rebenenud seltskonnad (Estonian Cup ja uus MTBEst) panid kirja huvilisi oma sõitudele. Algselt täpselt samadel kuupäevadel toimuda ähvardanud võistlused olid tänaseks leidnud siiski kompromissvariandi: kuigi võistluste nädalavahetused on kahel sarjal samad, toimuvad need nüüd siiski erinevatel päevadel. Kes leiab endas jõudu, saab hea vormi ja tahtmise korral vähemalt neist mõlemast osa võtta.

Ühe põnevama ettevõtmisena jäi silma päris uus sõit nimega Gran Fondo Estonia. See leiab aset tuleva aasta 20. augustil ning viib osavõtjad ühtse perena 220 kilomeetrist trassi pidi Tallinnast Tartusse. Kes peavad sõitu liiga pikaks, võivad valida ka lühema Medio Fondo distantsi, mis pärast sajakilomeetrist sõitu lõpetab umbes poolel maal Tamsalus. Iga osaleja saab selga eksklusiivse rattapluusi. Ettevõtmist korraldavad käsikäes Hawaii Express ning TriSmile triatloniklubi. Et tegu on riikliku püha ja vaba päevaga, võib seda tõsiselt kaaluda. Esialgu on osalejate piir 500 ratturit.

Rattalaadal väljas olnud velodest ning ratta varustusest ei hakka üldse rääkimagi – silmailu oli nii palju, et nende sõnadesse pressimine võrduks vägivallaga. Iseäranis ajasid muidugi suu vett jooksma hea hinnaga müügis olnud uued ja kasutatud tipprattad, mille laadahinnad pea kergelt sassi võisid ajada. Oleks ma päratu rikas, valiksin üheks hobiks vististi jalgrataste kollektsioneerimise ja kogumise.

Muidugi ei puudunud ka eksootika: puhta käsitööna valminud luksuslikud cruiser'id, eesti algupäraga elektrijalgrattad, fatbike (suure mehe käsivarre jämeduste rehvidega ratas, mis läbib iga maastiku ega upu ka vees) ning isegi üks puust raamiga kaherattaline.

Jaa, see, kes usub järjekindalt, et ratas on juba ammu leiutatud ning selles pole enam midagi huvitavat, eksib. Aga eks ilu on alati olnud vaataja silmades. Minul jäi pärast laata mõne iluduse pärast hammas korralikult verele. Kuid mis teha – üle kolme jalgratta, mida ma praegu suudan omada ja liikumises hoida, pole mul neid kusagil hoida.

Kokkuvõtvalt: Rattalaat kujutab endast ülekantud tähenduses ägedat ja kontsentreeritud valimisvõitlust. Ainsa vahega, et õõnsate lubaduste asemel pakutakse reaalseid emotsioone, vahendeid, kilomeetreid ning sportlikke elamusi. Ja võidab igaüks, kes sellest innustust saades sadulasse istub.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee