Maailm

Ukraina ülemraada valimisi iseloomustas nigel osavõtt (1)

Õhtuleht.ee, 27. oktoober 2014 07:00
ANNAB HÄÄLE UKRAINA TULEVIKULE President Petro Porošenko hääletas Kiievis oma valimisringkonnas. Foto: Facebook
Ukraina valimiste keskkomisjon nentis eile, et erakorralistel ülemraada valimistel ei olnud valijate agarus nii suur nagu presidendivalimiste ajal.

Kella neljaks pärastlõunal oli valimisjaoskondades käinud 34,7 protsenti hääleõiguslikest ukrainlastest. Osas Donetski ja Luhanski oblasteist ning Krimmis valimisjaoskondi ei avatud.

Samal teemal

Siseministeeriumi andmeil oli pärastlõunaks teatatud 161 rikkumisest. 14 korral täheldati häälte ostmist ning tosinkonnal juhul tuli valimisjaoskond ajutiselt sulgeda pärast seda, kui teatati, et neisse on sokutatud lõhkekehi. Ükski teade ei pidanud paika. Uudisteagentuuri Unian teatel leiti Odessa oblastis ülemäärane valimissedelite tagavara. Kõige räigem juhtum oli Lozova linnas, kus numbrimärkideta autodes kohale sõitnud automaaturid tungisid linnavalitsusse ega lasknud inimesi valima. Väidetavalt juhtis automaatureid samas 179. valimisringkonnas kandideeriv Vassili Hritsak, kes oli valitud tööd lõpetavasse ülemraadasse Ukrainast põgenenud ekspresidendi Janukovitši Regioonide partei nimekirjas.

President Petro Porošenko käis valimispäeva hommikul Donbassis Kramatorskis ja nentis seal ajakirjanikega suheldes, et umbes 10 000 terrorismivastases võitluses osalevat inimest leidis võimaluse hääletada, kuid paarkümmend tuhat võitlejat jäid hääleõiguseta. Porošenko süüdistas selles laiali minevat ülemraadat, kes ei suutnud mitmest katsest hoolimata sellekohast seadust vastu võetud. Seaduseelnõud püüti arutusele võtta veel 20. oktoobrilgi, kuid kuna ülemraada saali olid tulnud vähem kui pooled rahvaesindajad, siis ei saadud seaduseelnõu päevakordagi võtta.

Petro Porošenko hääletas hiljem Kiievis. "Ma hääletasin Ukraina tuleviku eest," ütles Porošenko pidades vältimatuks riigi suunda Euroopaga ühinemisele. "Meie valimised vastavad euroopalikele standarditele," oli Porošenko veendunud.

Lõplikud valimistulemused loodab keskvalimiskomisjon avalikustada hiljemalt neljapäeval. Eile õhtupoolikul võtsid eriüksused valimiskomisjoni hoone range valve alla vältimaks võimalikke vahejuhtumeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee