MÄLESTUSTEENISTUS: Reede õhtul peeti kirikus tapetud tüdrukule mälestusteenistus. Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 27. oktoober 2014 07:00
Ajalehed väidavad, et koolitulistamise ajendas nooruki hingevalu pärast seda, kui tüdruk oli talle eelistanud lähisugulast.

Koolipoiss Jaylen Fryberg kandis nädalaid endas viha ja solvumist, kui tüdruk keeldus kohtamisest ja läks tema asemel välja Jayleni nõoga. Pettunud nooruk saatis nõole sõnumi: "Kas sa unustasid, et ta on minu tüdruksõber? Ma ei pea sind enam oma vennaks!" ning tulistas Washingtoni osariigi Marysville’i kooli sööklas surnuks tüdruku, haavas raskelt kahte poissi ja kahte tüdrukut ning tegi enesetapu.

Väliselt oli 2500 õpilasega koolis populaarne indiaaninooruk tol päeval rahulik ja sõbralik nagu ikka. "Ma rääkisin temaga hommikul, miski ei näidanud, et ta oleks kuri või endast väljas," kirjeldas klassikaaslane telekanalile CNN. "Ta oli mõnda aega koolist kõrvaldatud pärast löömingut jalgpallitunnis. Nüüd ütles ta, et tegi valesti, kui rusikad käiku lasi – ebaõiglus tulnuks lahendada sõnadega."

Jaylen oli löönud puruks vastasmeeskonna mängija nina pärast seda, kui too oli väidetavalt halvustanud indiaaninoorukit ja löömingusse sekkus ka teisi jalgpallureid.

Kirglik jahilkäija

"Tal oli palju sõpru. Normaalne tore poiss," kirjeldas 14aastast Jaylen Frybergi koolikaaslane Gladis Jimenez. Ta armastas jahil käia, vanemad olid talle just uue püssi kinkinud, kirjutab Hollywood Life. Koolitulistamiseks oli ta relva võtnud oma isa teadmata. CNNile ütles uurimisega seotud allikas, et tegu oli Berettaga.

Kõik koolikaaslased, keda Jaylen lõunatunnil selja tagant tulistas, olid tema sõbrad, kinnitab õpilane Jordan Luton. "Ta istus minust paar lauda eemal oma sõprade juures. Kõik rääkisid juttu, siis tõusis ta väga rahulikult püsti, tõmbas relva taskust ja hakkas laskma. Keeras korraks ringi, vaatas mulle ja mu tüdrukule otsa, muigas, keeras selja ja tulistas edasi," meenutab noorest mõrvarist paari meetri kaugusel olnud Luton, kes ronis koos oma tüdrukuga laua alla peitu.

Politsei ei kinnita ega lükka esialgu ümber koolikaaslaste väiteid, et nooruk avas õpilasi tulvil koolisööklas tule südamevalu ja armukadeduse tõttu. Kaks haavata saanud poissi, Nate Hatch ja Anrew Fryberg, on Jayleni nõod ja naabrid Marysville lähedal Tulalipi suguharu indiaanlaste asulas. Kõigi kolme tädi Paula Hatch Satiacum ütles oma tunnistuses, et kolme nooruki vahel polnud vähimatki hõõrumist ja nad olid head sõbrad, kirjutab Daily Telegraph. Poisid veetsid peaaegu kogu vaba aja koos, tegid sporti ja mängisid internetis.

Raskelt haavata saanud tüdrukud, 14aastased Shaylee Chuckulnaskit ja Gia Soriano polnud teadaolevat Jaylen Frybergi lähisõbrad.

Õpetaja astus tulistajale vastu

Mõrvari silmitu tulistamise lõpetas kangelaslikult talle vastu astunud õpetaja Megan Silberberger, kirjutab Kiro-TV uudistelehekülg internetis. "Kui esimesed lasud olid kõlanud, paanikas lapsed karjusid. Jookske, jookske kiiresti minema! tormas üks naine uksest sisse. Ma pidasin teda sööklateenijaks. Hiljem tuli välja, et ta on algklasside õpetaja. Ma nägin, kuidas Jaylen püüdis relva uuesti laadida ja sihtis naist," kirjeldab pealtnägija. "Naine väänas ta käe kõrvale, relv läks lahti ja kuul lendas Jaylenile endale kaela. Kogu selle aja jooksul ei öelnud Jaylen ühtegi sõna. Ainult tulistas."

Megan Silbernerger lõpetas just ülikooli ja alustas algklasside sotsiaalkäitumise õpetajana oma esimest semestrit, ütlesid haridusametnikud.

Alanud nädalal seisab kool tühjana. Osalt selleks, et uurijad saaksid oma tööd teha, osalt selleks, et kaotada tulistamisjäljed.

Järjekordne koolitulistamine äratas Ühendriikide sotsiaalmeedias taas arutluse sellest, kas tuleks relvaseadused rangemaks muuta, kuid varemgi ei ole seda sorti ettepanekud toetust leidnud.