Teleblogi

ARVUSTUS: "ENSV", "Kirjasõber" (3)

Marko Tiidelepp, 26. oktoober 2014 23:12
Foto: ERR
Pillest üle saanud Jüri on leidnud uue ihalusobjekti. Kęstutis ja Aadu on teineteisele kasulikud. Pille tuleb ülikoolist koju käima. Illar kehastub dr Noormanniks. Paavo ja Kęstutis panevad käima uue äri. 

Sellised pidepunktid on antud telekavades seekordse "ENSV" osa kohta, mis on järjekorras juba 58 ja kannab pealkirja "Kirjasõber". Kes võib-olla ENSV-ajal elanud ei ole, siis oli kirjasõprus neil aastail üsna populaarne asi. Omavahel kirjutasid nii poisid kui ka tüdrukud ja vastupidi. Kuid kirjutada sai ka välismaale, no vähemalt toonastesse ida-bloki riikidesse.

Samal teemal

Ma hakkasin mõtlema, mis mujal maailmas 1985aasta detsembris toimus, kasutasin veidi ka veebiavaruste abi ja selgus, et müügile tulid Ford Taurus ja Mercury Sable, New Yorgis lasti maha mafiabossid Paul Castellano ja Thomas Bilotti, Abu Nidali terroristid ründasid Rooma ja Viini lennujaamasid (18 surnut ja 120 vigastatut), legendaarne USA naiszooloog Dian Fossey, kes pühendas oma elu gorillade uurimisele tapeti Rwandas ning legendaarne laulja Ricky Nelson hukkus lennuõnnetuses Texases. Karmid ajad... 5 detsembril 1985 jõudis eetrisse legendaarne saade "Vaatevinkel", mida juhtisid Mati Talvik, Uno Maasikas ja Märt Müür. Üsna aktuaalne teema oli ka Mihhail Gorbatšovi aluse pandud „kuiv seadus", mis alkoholimüüki ja joomist üsna selgelt piiras!

Kohe alguses tõden ka seda, et ärge jumala pärast võtke minu lugu, kui mingit filmiarvustust Mul pole sellist haridust, et filmiarvustusi kirjutada, kuid võtke seda lugu, kui väikest kokkuvõtet ühe televaataja poolt, kuhu on pikitud ka veidi isiklikke emotsioone ja tundeid, mis sari tekitab.

Seekordne lugu algab sellega, et miilitsatöötajal Jüril (Argo Aadli) on kaugekõne, aru on saada, et ta suhtleb naisterahvaga, kellega lepitakse kokku kohtumine. Telekas näidatakse samal ajal kultusseriaali "17 kevadist hetke". Jah, kes ei mäletaks seda legendaarset teleseriaali... ja kes ei mäletaks neid kaugekõnesid, mis vahetevahel katkesid ja äkki otsa said nagu ka Jüri kõne. No jah, ega need nüüd nii vahetevahel ei katkenudki – pigem katkesid need pidevalt.

Järgmiseks tuleb Jüri tuppa Paavo (Tiit Sukk). Jüri ehmub, kuid Paavo kinnitab, et just Jüri ta enda juurde ju kutsus. Jürile meenub, et jah, tema oli kutsujaks ja ta tahab küsida nõu, millist särki selga panna, kuna tal on ju ometigi kohtamine. Saamegi teada, et Jüri on leidnud ajakirja Noorus (kunagine populaarne noorteajakiri muusikast, kinost, suhetest jm) vahendusel kirjasõbra, kellega nüüd plaanitakse kohtuda. Ootused on Jüril igal juhul suured!

Paavo on vana "ärimees", mistõttu ta pakub Jürile diili – ta müüb talle 10 rubla eest valge triiksärgi ja ongi õige särk valitud! Veidi hiljem saame teada, et selle valge triiksärgi on Paavo saanud kingituseks oma emalt (Laine Mägi)... tule taevas appi!

Samal päeval tuleb koju Pille (Liisa Pulk), kes on ülikoolis õppimas, aga mitte Tartus ja majandust, nagu tema ema seda teab, vaid hoopis Tallinnas. Seda teavad nii Pille võõrasisa Ats (Mait Malmsten), kui ka Jüri ja Paavo. Vale varjamiseks on Pillel kaasas ka suur kohver musta pesuga või on see kaasas hoopis seeepärast, et tal ei ole seda pesu mitte kusagil Tallinnas pesta? Mine võta kinni.

Ema palub Atsil Pillele veidi raha anda, kübe hiljem saab selle raha endale Paavo, kes tõdeb, et õekesel on see ju ebaausal teel saadud tulu.

Loomulikult on Pille kojutulekust üllatunud ka Jüri, kellel on samal õhtul plaanis kohting salapärase kirjasõbraga. Seetõttu on Jüri ostnud VALGED NELGID (kas mitte nende lilledega pigem matustel ei käida?) – no miilitsa asi.

Igal juhul jääb ta nende nelkidega Pillele vahele, kuid Jüri ei ole ka papist poiss - ta kinnitab, et need lilled on Pillele, kuna ta teadis, et tüdruk just sel päeval koju tuleb – nagu ta ise kinnitab: miilitsad teavad selliseid asju.

Pille teeb Jürile ettepaneku minna õhtul kinno, kuna kinos Kaja jookseb India film "Diskotantsija". See on legendaarne film ENSV ajast, mida käis kunagi vaatamas lugematul hulgal inimesi. 1982aastal valminud "Diskotantsija" on muideks kõige populaarsema India film Nõukogude Liidus, mida käis kinos vaatamas üle 60 miljoni inimese!

Jüri ei ole kindel kas saab minna, kuna tal on väga palju „tööd". Seetõttu palub Jüri hoopis Atsil koos Pillega kinno minna. Ats pole küll India filmide sõber, talle meeldivad rohkem ameeriklaste filmid nagu „Sügavik", mida ta on lausa viis korda vaatamas käia. Jüri on seda filmi neli korda vaatamas käinud. Siinkohal tõstan käed üles ja ütlen, et ei saagi täpselt aru, mis filmist Jüri ja Ats räägivad? Üks ameeriklaste „Sügavik" valmis ju 1989aastal? Kuid tegevus käib 1985. aastal...

Samal ajal kohtub Paavo Kestutisega (Veikko Täär), kes pole saanud taksos viina müüdud, mis muidugi Paavot ärritab. Tegelikult Paavo ju ei tea, et Kestutis öösiti hoopis Aadu samakat müüb. Nii nagu mehed eelmises osas omavahel kokku leppisid.

Seekordses osas on ekraanil ka sarja üks vahvamaid tegelaskujusid - baarman Illar (Raivo E. Tamm), kelle juures käib nõu küsimas Jüri – tal on kaks tüdrukut, milline neist valida. Nõuande eest peab ta ostma baarist suure koguse viina, ja nõu, mis ta Illarilt saab on see, et vali kahest halvast halvim...

Illarilt tuleb nõus küsima ka Paavo, kuna Illar on ju vanem ja kogenum mees Illar arvab, et peab taaskord naiste kohta nõu andma, kuid seekord on juttu rahast. Paavo tahab Illarilt raha laenata, kuna ta on kõik oma väiksed ärid lõpetanud ja pole suutnud välja mõtelda ühtegi suure äri mõtet. Illar räägib talle kogemata välja selle, kuidas Kestutis taksost öösiti hoopis samakat müüb ja annab Paavole hoopis kaks Miltonsi teksade aplikatsiooni, mida oleks võimalik Sangari teksade peale panna.

Ja nüüd tärkab Paavol idee – TEKSTIILIÄRI!!!

Vihane Paavo ründab taksos Kestutist. Ta käsib leedukal öisel samakaäril hinda tõsta. Lisaks nõuab ta seda, et Kestutise tüdruksõber peab hakkama tegelema õmblustööga, ja kohalikele teksadele välismaised silte peale õmblema.

Ja veel – Jüri juurde tulebki kirjasõber! Ja nii nagu arvata võis, sis ega see päris hästi lõppeda ei saa! Tulebki, Liisa... noor neiu... pioneer! Jüri ehmub ja saadab tüdruku ruttu ära. Sellise alaealisega mehkeldamise eest võib ju lausa kinni minna!!!

Sellised sündmused sarja "ENSV" 58. osas. Huumorit ja irooniat on piisavalt, näitlejate mäng on nauditav! Olen kiitnud alati ka "ENSV" muusikavalikut – selles osas kuuleb nii Baltimora hittlugu "Tarzan Boy", Modern Talkingu "You're My Heart, You're My Soul" kui ka Ivo Linnat ning Ele ja Kaja Kõlarit.

Samal teemal

16.10.2014
ARVUSTUS: "ENSV", "Meeste peidupaik"
26.09.2014
TÄNA KOMÖÖDIASARJAS "ENSV": ajakiri Noorus ja dr Noormann