Eesti uudised

Lisatud TV3 "Seitsmeste uudiste" video!

TV3 VIDEO | Ligi: elegantne oleks nüüd ka Ossinovski tagasiastumine (123)

Juhan Haravee, 26. oktoober 2014 20:48
SÜGAVALT PETTUNUD: Riigimees, kelle sõnu kuritarvitati, on nõus küll lahkuma, kuid mitte kauaks. Poliitika on tema kirg ja elutöö, ütleb lahkuv rahandusminister.Foto: Tiina Kõrtsini
Pühapäeva õhtul esitas rahandusminister Jürgen Ligi Stenbocki majas peaminister Taavi Rõivasele tagasiastumispalve, millele valitsusjuht, kuigi raske südamega, vastu ei olnud. "Minu kahetsuse limiit on läbi, nüüd on teise poole kord," saatis lahkuv rahandusminister veel kibeda tervituse haridus- ja teadusministrile.

Samal teemal

"Olen väga ebamugav vastane oponentidele," tunnistas tagasiastumisepalve esitanud Ligi ajakirjanikele. "Olen käitunud ettevaatamatult, kuna olen andnud ettekäände mind rünnata ja oma sõnu tõlgendada. Aga ma ei võta omaks neid süüdistusi, mis minu vastu on esitatud ja ei lepi ka sellega, et minu mõttevahetuse üks katkend on tehtud suureks rahvustevahelise vaenu õhutamiseks. Sellega ma ei lepi ja kavatsen seda ka põhjalikumalt selgitada."

Ligi kinnitas, et pole kasutanud oma mõtteavaldustes kordagi rahvuslikku mõõdet, kuid Jevgeni Ossinovski reaktsioon on jätnud mulje, mis asja ta tegelikult ajab ja milline on ta ilmavaade.

"Ma olen olnud temaga tihti eriarvamusel, kuid ma arvan, et üks minister ei peaks nii palju eksponeerima rahvuslikke tundeid, ekspluateerima rahvuslikke solvanguid, aga see juhtus," ütles Ligi. "Ossinovski rääkis kaamerasse isiklikest solvumistest rahvuslikul pinnal, mida meil kõigil on aegade jooksul olnud. Ka mind on rahvuslikul pinnal kambakesi rünnatud, aga mul ei tule pähegi seda valitsuseliikmena ekspluateerida, teha sellest poliitilisi järeldusi."

Kahetsuse limiit on läbi

Ligi kinnitas, et mõistab rahvuslikke tundeid, mis inimeste sisemuses on, ning just sellepärast pööras ta tähelepanu rünnatavate ettevaatlikkusele. "Rünnatavamad on kahtlemata sotsiaaldemokraadid ja need kelle perekonnanimi haakub kuidagi Eesti ajalooga või on mitte-eesti päritolu. See ei tähenda, et mina neid ründaks, vaid nad on rünnatavad ja see on fakt."

Ligi tunnistab, et Facebook on riskantne kanal ning selle võib mingil hetkel ära unustada. "See aga ei tähenda, et sellest tuleb teha riiklik probleem, mis seab Eesti maine kahtluse alla ja rääkida sellisest omad ja võõrad vastandamisest, mida mina ei ole teinud." tõdes Ligi,

Ligi ütles, et on andnud Ossinovskile aega vabandada oma tegude eest, lootuses, et endine kolleeg sead võimalust ka kasutab. "Minu kahetsuse limiit on läbi, nüüd on teise poole kord, selle kord, kes viis selle teema rahvuslikule pinnale," lausus Ligi. "Minul ei ole vaja rohkem vabandada. Mind on juba kritiseeritud, et ma teen seda liiga palju, tulles teisele poolele rohkem vastu, kui tegu seda eeldab."

Ligi arvates oleks väga elegantne, kui ka Ossinovski tagasi astuks, kuid seda kabineti noorim minister tema arvates ei teeks. "Ma kardan, et tema natuuris on astuda ainult jõhkral moel edasi ja tal on oma agendaga," ütles Ligi. "Ma olen seda näinud. Mina ei usu, et koalitsioonis oleks ühtegi poliitikut, kes ei tea, mida ma öelda tahtsin."

"Mind pole valesti mõistetud, vaid minu sõnu on kuritarvitatud," ütleb Ligi ja lubab, et ei kavatse oma teravat keelt tulevikuski taltsutada, vahest vaid oma kirjalike ülestähenduste terviklikkust tulevikus tähelepanelikumalt jälgima hakata.

Peaminister raske südamega

"Jürgen Ligi otsus on inimlikult mõistetav ja see on väga riigimehelik otsus," ütles pärast Ligi esinemist peaminister Taavi Rõivas. "Ma aktsepteerin tema soovi ja avaldust raske südamega, sest Jürgen on olnud enam kui viis aastat väga hea rahandusminister. Ta on väga keerulistel aegadel Eesti jaoks suutnud hoida korras riigi rahanduse ja suutnud hoida ära väga palju maksupettusi. Ta on suutnud hoida maksukeskkonna atraktiivsena ja need asjad ei juhtu iseenesest."

Rõivase sõnul on Ligi olnud ka hea ja oluline meeskonna liige valitsuses. Tema roll ka muudes küsimustes on olnud oluline. Ka täna käitus ta kui meeskonna mängija.

"See on Jürgen Ligi otsus ja selle taga on riigimehelikkus, mis võimaldab valitsusel edasi minna. Mitte keegi ei soovi täna näha valitsuskriisi. Suureks pettumuseks oleks paljudele inimestele see, kui valitsus läheks solvumise pärast laiali."

Peaminister loodab, et ka sotsiaaldemokraatide liider Sven Mikser räägib oma erakonnakaaslastele, et selle teema eskaleerimine ja kasutamine kampaaniana ei ole olnud õige. "Rahvustepõhise konflikti õhutamiseks ühe ebaõnnestunud sõnumi suuremaks puhumine, et koguda Facebookis laike või lühikest poliitilist profiiti – see ei ole õige suhtumine ja ma loodan, et seda mõistavad kõik Eesti poliitikud," ütles Rõivas.

Küsimusele, kes saab uueks rahandusministriks, vastas peaminister, et selle peale peab ta veel mõtlema: "Jürgen Ligi on seadnud selle lati väga kõrgele ja uue inimese leidmine ei ole ülemäära lihtne, aga rahandusküsimustes on reformierakonnas kompetentsi küll."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee