Eesti uudised

Rõivas: haridus- ja teadusminister ei diskvalifitseeri valitsust (88)

BNS, 25. oktoober 2014 07:57
JUHID: Pildil esiplaanil president Toomas Hendrik Ilves, peaminister Taavi Rõivas ja paremal haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski.Foto: Teet Malsroos
Peaminister Taavi Rõivase sõnul ei ole haridus- ja teadusminister see, kes valitsuse liikmeid diskvalifitseerib, ta märkis, et ei õigusta ei rahandusminister Jürgen Ligi praegust ega varasemaid väljaütlemisi.

"Haridus- ja teadusminister kindlasti ei ole see inimene, kes teisi ministreid diskvalifitseerib, nii et sellega ei ole võimalik nõus olla. Aga kindlasti on mul ka temaga tõsisem jutuajamine ees ja kõigepealt räägime temaga, siis vaatame," ütles peaminister Taavi Rõivas laupäeva varahommikul BNS-ile, kommenteerides Jevgeni Ossinovski sotsiaalmeedia vahendusel antud hinnangut.

Samal teemal

"Ma üldiselt nõustun Vabariigi Presidendiga selles osas, et sellised väljaütlemised ei ole sobilikud valitsuse liikmetele, ei ole sobilikud ka parlamendiliikmetele ega ka nendele, kes alles pürgivad valitsuse liikme või parlamendiliikme ametisse," rääkis Rõivas.

"Siin on ajakirjandus teinud juba tänuväärset tööd ja korjanud erinevatelt poliitikutelt värvikamaid tsitaate, mida aja jooksul on öeldud. Ja kui neid niimoodi ritta panna, siis võib öelda küll, et poliitilisel kultuuril on Eestis kindlasti paranemisruumi. Samas ei saa kindlasti öelda, et Eesti on ainus riik, kus poliitikud üle piiri lähevad ja lubavad endale sõnavõtte, mis on vähemasti tõlgendatavad kui mitte solvavad," ütles ta ja märkis, et kolleegid Euroopa Ülemkogul tõid talle hulgaliselt näiteid sarnastest juhtumitest teistest riikidest.

"On kahjuks selliseid asju mujal ka ette tulnud, mis ei ole mingil juhul õigustus, et Eestis peaks nii olema. Ideaalis võiks Eesti olla Euroopas – või pürgida vähemalt selle poole, et meie oleme see riik, kus poliitkultuur on Euroopas eeskujuks, mitte vastupidi," rääkis peaminister.

Vastuseks BNS-i küsimusele, kas ühe konkreetse ministri puhul ei ole väljaütlemiste probleem muutunud endeemiliseks, vastas Rõivas, et kahjuks on neid poliitikuid siiski rohkem. "Ma ei taha kuidagi õigustada Jürgen Ligi ka varasemaid väljaütlemisi. Ta on ka varem eksinud oma sõnavõttudes ja öelnud asju, mida ma ei saa heaks kiita. Aga kahjuks on nii, et selliseid väljaütlemisi on Eesti poliitikas üsna mitmelt poolt, nii nendelt, kes on valitsuse liikmed, kui nendelt, kes on parlamendis, kui nende poolt, kes alles pürgivad parlamenti või valitsusse ja kasutavad oma sotsiaalmeediakanaleid ikkagi üsna vabalt," ütles ta.

"Ma kutsuks pigem üles kõiki hoidma eriti just tundlikel teemadel oma sõnu selles mõttes kontrolli all, et mõtlema, et ega ma oma hoolimatu väljaütlemisega kedagi ei riiva. Meil ei ole vaja seda, et me Eesti ühiskonnas ütleme välja asju, mis kedagi teist, meie oma inimest, olgugi ta pealegi teisest rahvusest, olgu ta pealegi teisest vanusest, teisest põlvkonnast, teisest soost – mitte kedagi ei ole põhjust solvata. Ja kui on vabandatud, siis küllap on põhjust ka teinekord andeks anda," ütles Rõivas.

Reedel kirjutas haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sotsiaalmeedias, et meie-nemad tüüpi lahterdamine ei ole tänapäeva Eestis aktsepteeritav ning valitsuse liikme puhul on see diskvalifitseeriv.

Neljapäeval märkis president Toomas Hendrik Ilves sotsiaalmeedia vahendusel, et Eesti Vabariigi valitsuse liige ei tohi kedagi solvata ning peaministri Taavi Rõivase ja rahandusministri Jürgen Ligi edasistest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus.

Neljapäeval nimetas Ligi sotsiaalmeedia vahendusel Jevgeni Ossinovskit "sisserändaja pojaks roosast erakonnast".

Hiljem palus Ligi Ossinovski ees vabandust. "Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust," teatas Ligi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee