Eesti uudised

"Jürgen Ligi skandaalis" võeti aeg ajutiselt maha (14)

Juhan Haravee, 25. oktoober 2014 08:00
Jürgen Ligi: Kas telefonivestlus silus tema vastuolu Jevgeni Ossinovskiga?Foto: Laura Lants
Kolmapäeval valitsuskoalitsiooni finišieelset üksmeelt katsetanud teravkeelse rahandusminister Jürgen Ligi edasine saatus riigi esifinantsistina jäeti eile peaminister Taavi Rõivase kojujõudmist ootama. Tõsi, Rõivas sõidab esmaspäeval Leetu ja sealt edasi Rootsimaale, mis võib otsust venitada.

Rahandusminister Jürgen Ligit pole asjata juba aastaid üheks meie teravama ütlemisega riigimeheks peetud. Kuid kellele oli vaja äsja lahvatanud tüli koalitsioonis? Just nüüd, vähem kui pool aastat enne valimisi ning just siis, kui riigieelarve arutelu riigikogus pooleli? Eile kinnitas Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees

Kristen Michal Vikerraadio saates "Uudis+" küll optimistlikult, et töörahu pole valitsusest kuhugi kadunud, kuid möönis, et Ligi kommentaar ei olnud õnnestunud.

Samal teemal

Michal imestas aga selle üle, et seda kommentaari on püütud viia rahvuspõhiseks ja märkis, et valimiste lähenedes haaratakse kõigest kinni, mis võimalik. "Ma küll ei tahaks ühtegi asja minna lahendama nii kuuma peaga, kui tüli sündis," ütles Michal.

Ta tunnistas, et ükski variant ei ole laualt maas ehk siis teisisõnu on võimalik ka Ligi lahkumine. Kuid: "Erakond ei ole arutanud võimalikke kandidaate Ligi asemele rahandusministriks."

Sündmused arenesid pärast kolmapäevast "Foorumi" saadet tormiliselt. Saatekülalisteks olid nii rahandusminister Jürgen Ligi kui haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski, kelle ülesastumist nimetas Ligi pärast saadet oma Facebooki-postituses "juurtetuseks ja teadmatuseks".

Peale selle tituleeris Ligi noorema kolleegi sisserändaja pojaks roosast erakonnast, kes peaks olema üliettevaatlik.

Järgmisel päeval vastas Ossinovski Ligile. "On raske oodata, et Eesti ühiskond muutuks avatumaks ja sallivamaks, kui valitsuse liige lubab endale teisest rahvusest inimeste suhtes selliseid sõnavõtte," ütles solvatud haridusminister ja andis mõista, et tema Ligi asemel ei peaks enam võimalikuks jätkata kõigi Eesti inimeste nimel töötava valitsuse liikmena.

Ligi vabandas, tema parteikaaslased meenutasid kristlikku andestamist, mida võiks häälekalt Ligi tagasiastumist nõudvatelt koalitsioonikaaslastelt oodata. Asja sekkus Keskerakond, kes alustas usaldushääletuseks vajalike allkirjade kogumist. President Toomas Hendrik Ilves tegi avalduse, kus märkis, et isegi valitsuse liige ei saa solvata oma kaasmaalasi nende soo, rahvuse, päritolu tõttu.

Kuid lõpuks pidasid nii sotsiaaldemokraadid kui opositsionäärid riigikogu IRLi fraktsioonid ikkagi paremaks oodata peaministri samme konflikti silumiseks. Seda on omalt püüdnud ka Jürgen Ligi, kes pidas eile Jevgeni Ossinovskiga telefonivestluse. Ligi sõnul said mõlemad ära rääkida kõik, mis südamel, ja nad mõistvat teineteist nüüd kindlasti paremini kui varem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee