Eesti uudised

Eesti võlgnik koduvõtmeid laenust vabanemiseks panka ei vii (12)

Juhan Haravee, 25. oktoober 2014 08:00
Eestile ei sobi: Lätis uuel aastal jõustuv seaduslik võimalus anda laenust vabanemiseks pangale oma eluaseme võtmed Eesti pankureid ja poliitikuid ei võlu.Foto: Scanpix
Läti parlamendi eelmine koosseis võttis vahetult enne valimisi vastu "võtmed tagasi" seadusemuudatuse, mis muutis noortele peredele suunatud riikliku abiprogrammi mõttetuks. Eesti pangad ja poliitikud meie võlakaitsenormistiku kohendamist vajalikuks ei pea.

Asjatundjate hinnangul võib Läti parlamendis 25. septembril vastu võetud maksujõuetuse seaduse muudatuse "võtmed tagasi" põhimõte hakata oluliselt mõjutama lõunanaabrite laenukeskkonda ja kogu kinnisvaraturu toimimist.

Samal teemal

Läti kommertspankade assotsiatsiooni hinnangul muudab uuendatud maksujõuetuseseadus tagatislaenu kättesaamatuks suuremale osale Läti elanikest, sest pangad tõstavad laenuvõtja omaosaluse 40 protsendini ning tõenäoliselt hakkavad kerkima ka laenuintressid.

"Läti peredele, eriti aga noortele peredele on lahkuva parlamendikoosseisu liikmete selline otsus ootamatult halb lahendus," ütles kommertspankade assotsiatsiooni president Mārtiņš Bičevskis.

Järgmise aasta alguses jõustuv seadusemuudatus annab makseraskustesse sattunud võlgnikele võimaluse vabaneda eluasemelaenu võlast, kui anda pangale üle tagatisvaraks olnud eluase. Pank müüb võlgniku eluaseme ning kustutab pärast võtmete üleandmist ka võlgniku ülejäänud kohustused.

Praegu kehtivatele tagatislaenu lepingutele seadusemuudatus siiski ei laiene, kuigi esialgselt oli eelnõu algatajate eesmärk aidata just vahetult laenubuumi järgsel ajal makseraskustesse sattunud inimesi. "Võtmed tagasi" põhimõtet saavad kasutada need füüsilistest isikutest laenuvõtjad Lätis, kes sõlmivad tagatislaenu lepingu alles uuest aastast.

Miks kaks aastat tagasi algatatud eelnõu kümme päeva enne Läti parlamendivalimisi kiiruga vastu võeti, kui veel septembri alguses oli Seimi majanduskomisjonis kokku lepitud "võtmed tagasi" põhimõtte seaduseelnõust kõrvaldamises?

"Seda, et lõpus nii kiiresti tegutseti, ei oska seletada muud moodi kui valimiskampaaniaga," ütleb Eesti Riia saatkonna asejuht Merje Stanciene.

"Pangad nende muudatustega rahul ei ole ning kommertspankade assotsiatsioon palus presidendil mitte kuulutada välja nimetatud muudatusi. President Andris Bērziņš kuulutas muudatused siiski välja, kuid avaldas lootust, et Seimi uus koosseis avab maksujõuetuse seaduse õige pea, sest vastasel juhul muutuks mõttetuks riiklik abiprogramm maja või korterit osta soovivatele noortele peredele."

Muudatus töötab laenuandmisele vastu?

Eestis seadusloomes olid võlakaitseküsimused aktuaalsed 2010. aastal, kui riigikogus arutati võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seaduse eelnõud, mis jõustus seadusena 2011. aasta 5. aprillil.

Eestis tegutsevad pangad ja siinsed poliitikud ei soovi praegu eluasemelaenu teemat taas avama hakata, tulgu eeskuju selleks kas või Riiast.

Danske Banki tegevjuhi Aivar Rehe sõnul polevat põhimõte "võtmed tagasi" Eesti tee ning kodulaenude praegune jooksev võlgnevus 1,3 protsenti pankade laenuportfellist näitab läbimõeldud riskipoliitikat. "Meie pered on majanduskriisi ajal oma kodulaenukohustustega päris hästi hakkama saanud, ulatuslikku kodude realiseerimist pole olnud," rääkis Äripäevale SEB eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

"Pangad püüdsid ka majanduskriisi haripunktis leida võimalusi aidata kodulaenu võtnud kliente makseraskustest üle."

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi hinnangul võiksid pangad Euroopas, sh Eestis ja Lätis rohkem laenu anda, et majandust elavdada, kuid Läti seadusemuudatus töötab sellele vastu.

Võlanõustaja Ülle Schmidti sõnul võeti ka meie võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadus vastu üsna vahetult enne eelmisi riigikogu valimisi. "See on aga pigem rikaste inimeste seadus," märgib võlanõustaja.

Samal teemal

24.03.2014
Baltimaades saavad kodulaenude tagasimaksmisega kõige paremini hakkama eestlased
07.02.2014
Murelik kodanik: kiirlaenufirmad teevad, mida tahavad, ja keegi ei suuda neid peatada
06.02.2014
Tähelepanu, kiirlaenuohvrid! Riigikohtu lahend hõlbustab kiirlaenude kohtus tühistamist!
28.00.2014
Kiirlaenuorjus riigi lahkel loal