Eesti uudised

Rahandusministeerium ei tuvastanud praamiühenduse hankel rikkumist (3)

Toimetas Kristin Aasma, 24. oktoober 2014 19:26
Foto: Mihkel Maripuu / Postimees
Rahandusministeerium lõpetas järelevalvemenetluse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) väljakuulutamiseta läbirääkimistega riigihanke üle vedaja leidmiseks Rohuküla-Heltermaa ja Kuivastu-Virtsu parvlaevaliinidel ega tuvastanud rikkumist menetlusliigi valikul.

Järelevalvemenetluse käigus kontrolliti, kas MKM-il oli õigus parvlaevateenuse osutaja leidmiseks valida kõige erandlikumat hankemenetluse liiki, edastas rahandusministeeriumi avalike suhete osakond.

Läbipaistmatu ja raskesti kontrollitav väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlus on kõige erandlikum menetlusliik, kuna hankija peab läbirääkimisi ainult enda kutsutud pakkujatega.

Samal teemal

Järelevalvel tekkis kahtlus, kas MKM-i põhjendused hankeliigi valikuks on piisavad. Ka Euroopa Kohtu praktika järgi peab sellist valikut selgelt põhjendama.

Järelevalvemenetluse algatamisel paluti MKM-il esitada rahandusministeeriumile menetlusliigi valiku põhjendused. Kuna esitatud selgitused järelevalvet ei veennud, siis saadeti MKM-ile ja menetlusosalistele menetluse kehtetuks tunnistamise kavatsus ehk otsuse projekt, millele oodati põhjalikumat tagasisidet.

MKM esitas rahandusministeeriumile täiendavad põhjalikud selgitused menetlusliigi valiku kohta. Neid analüüsides leidis riigihangete järelevalve, et MKM-i poolt esitatud neljast põhjendusest pakkumuse olemusliku erinevuse kohta saab nõustuda ühega, millest piisab väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse liigi valiku lubatavuseks.

"On kahetsusväärne, et nii mõnedki hankijad mõistavad järelevalve tõsidust ja igakülgset põhjendamise vajadust alles siis, kui menetlus on jõudmas lõpusirgele ja ähvardab selle reaalne kehtetuks tunnistamise oht," selgitas rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja Armin Lastovets. "Avalike vahendite kasutamine peab olema selge ja läbipaistev ja selle kontrollimisel on koostöö järelevalvega elementaarne."

Samal teemal

02.12.2014
Enn Eesmaa: Keskerakond tahab garanteerida hiidlastele ja saarlastele tasuta parvlaevasõidu
17.10.2014
Majandusminister: praamihanget me ümber ei otsusta!
16.10.2014
Palo parvlaevahange võidakse tühistada
15.10.2014
Tallinna sadam: sõlmime lepingud praamihanke vaidlustamisest hoolimata