Foto: Sipa / Scanpix
Toimetas Marge Sillaots 24. oktoober 2014 12:50
Analüütikud ei usu, et Venemaa praegune võim jääb kauaks kestma, kui Soomes Helsingis toimunud konverentsil esinenud akadeemikute sõnul võib president Vladimir Putini valitsus puruneda lähima kahe aasta jooksul.

Venemaa poliitsuhted Läänega on sisuliselt hävinenud ning riik ise viimase aasta jooksul muutunud radikaalselt ja kiiresti. Moskva majanduskooli professor Nikolai Petrovi sõnul on Venemaast saanud iseenda poliitika vang. "Kui peab valima kahe halva vahel, valib Venemaa mõlemad," vahendab Iltalehti professori sõnu Aleksanderi konverentsil.

Petrov ennustab, et Putin näeb pealt enda valitsuse lagunemist, mis juhtub poolteise kuni kahe aasta jooksul.

Koos Venemaa analüütiku ja toimetaja Maria Lipmaniga kirjutas Petrov ka raamatu "Venemaa 2025: tulevikustsenaariumid", milles nähti, et valitsuse ainus viis jätkamiseks on radikaalne poliit-majanduslik suund. Nüüd aga ütleb Petrov, et teist võimalust lihtsalt ei ole: "Järel on vaid üks suund – allakäigutrepp."

Välispoliitika instituudi uurija Arkadi Moshesi arvates ei saa praegust riigisüsteemi uuendada, kuid teisalt ei suuda ka võimetus uutmisi ette võtta kukutada Putini valitsust. Moshes toetub instinktidele ning ütleb, et valitsus võib võimule jääda, sest isegi kui rahvas on kogenud kaotusi, toetavad nad parema meelega praegust valitsust kui et on selle vastu. "Ja mis oleks alternatiiv? Aasta 1991 oli alternatiiv. Kui Putini süsteem ei toimi, siis mis toimib? See loobki valitsusele võimaluse minna edasi."

Viimaste aastate jooksul on Venemaa ühiskond kannatanud: piiratud on sõnavabadust ja vastuhääli ei taluta. Venemaa suunamine demokraatia poole on küll võimalik, kuid demokratiseerimine ja kodanikuõigused ei edene veel järgmise kümne aasta jooksul, usuvad konverentsil kõnelenud.

"Hiljutised sündmused võtsid ühiskonnalt 20 aastat arengut," sõnab Petrov, kelle arvates on küll kuidagi võimalik, et Venemaa rahvas tunneb end vabalt ja tekib rohkem lünki. Autoritaarsus säilib, kuid ei ole nii range. "Inimesed tunnevad end hästi, kuid sel pole midagi pistmist demokraatiaga."