Kodu

Kõledavõitu üürikorter koduseks suurte kuludeta 

Ann Salu, 24. oktoober 2014 07:00
Tasub vaeva: Vannitoas ja köögis tuleb küürimisele pühenduda erilise hoolega – kui neis ruumides on kõik pinnad oma käega läikima löödud, tundub uus kodu juba märksa kodusem. Foto: PantherMedia / Scanpix
Üürikorter on kõle ja ebamugav? Asja annab õige lihtsalt parandada ka siis, kui omanik suuri muudatusi teha ei luba.

Igal sügisel otsivad endale ajutist kodu paljud tudengid või verivärsked tööleasujad ning on selge, et praeguste üürihindade juures ei saa paljud neist endale mõnusat ja mugavat kodu lubada. Need, mille hind on enam-vähem vastuvõetav, nõuavad sageli vähemalt värskendusremonti – aga kui omanikuga näib neis asjus kokkuleppele jõuda keeruline, ei maksa hakata võõras korteris suuri kulutusi tegema.

Samal teemal

Igal juhul tasub hoolt kanda selle eest, et kõik, mis selles korteris on keelatud ja lubatud, saaks võimalikult üksikasjalikult lepingusse kirja – võhivõõralt korterit üürides ei tea kunagi, millest võivad hargnema hakata arusaamatused. Riske on muidugi ka omaniku poolel, seega peaks põhjalikult läbi mõeldud leping koos kõikvõimalike lisadega teenima mõlema poole huve. Olulist kindlustunnet peaksid lisama korteri seisukorrast ja selles asuvast mööblist tehtud fotod.

Inimesi on mitmesuguseid. Ühel võib olla täiesti ükskõik, mis karva seinad või mis seisukorras mööbel on tema ajutises kodus, peaasi, et katus on pea kohal. Seevastu teisel on hea meeleolu ja teotahte püsimiseks väga tähtis, et pärast pikka kooli- või tööpäeva saaks õhtul end tõepoolest mõnusalt tunda.

Alusta suurpuhastusest

Erinevad on ka korteriomanikud. Ühel pole midagi selle vastu, kui üüriline tahab oma mööbli sisse tuua, tapeete vahetada või seinu värvida, teine ei luba aga midagi teha isegi siis, kui on ilmselge, et viimati tehti selles elamises remonti rohkem kui kümnend tagasi. Siiski saab lihtsate vahenditega mõnevõrra õdusamaks muuta igasuguse korteri.

Kui võtmed käes, pole sageli muud varianti, kui käised üles käärida ja võtta ette põhjalik suurpuhastus – miskipärast pole odavamaid pindu välja üürivad omanikud sageli oluliseks pidanud pärast eelmise üürilise lahkumist suuremat koristustki ette võtta – alati ei saa uskuda ka kuulutust, mis lubab, et korter on heas seisukorras (ehkki üldjuhul ütlevad juba pildid, et päris nii see siiski pole).

Kui puhtaks saab küüritud kõik, mida küürida annab, ustest-akendest, tööpindadest ja vannitoanurkadest kardinate ja diivanikateteni, muutub olemine oluliselt mõnusamaks. Järgmiseks võib üüriline võtta riski ja pakkida kokku senised kardinad, vaibad jm tekstiilid, kui need talle sugugi ei meeldi. Tõsi, omaniku asju ei tohi mingil juhul minema visata ega ka kusagile niiskesse keldrinurka kuhjata. Neid tuleb hoida nii, et kord lahkudes saaks kõik oma kohale tagasi panna – enamasti on üürilepingus punkt, et lahkudes tuleb korter omanikule üle anda samas seisus, kui see oli üürile võttes.

Ahjutäis kaneelisaiu abiks

Edasi pole enam palju vaja. Laitmatult puhaste akende ette uuele asukale meelepärased kardinad, luitunud diivanile sobivas toonis kate koos kuhja kohevate värviliste patjadega ning kõleda laevalguse asemele siia-sinna mõni sooja valgusega kohtvalgusti – kohe on pilt oluliselt rõõmsam ja hubasem.

Magamistoa või -nurga sisseseadmisel tasub eelistada sooje toone ja pehmeid materjale: lambanahk, pehmest lõngast kootud padjakatted ja soojad pleedid on vastu talve kõigiti omal kohal. Kehvastki asemest võib õigesti valitud voodipesu ja kohevate tekkide-patjadega saada kõigiti õdusa pesa, mille juures ase ise jääb üldse tagaplaanile.

Kui ümberringi on kõik puhas, köögist hoovab mõnusat lõhna ja riiulilt on võtta oma tuttav kruus, võib õhtu hubaselt valgustatud toas juba päris mõnusaks kujuneda. Edasi on juba aega nuputada, milliste pisiasjadega kodu veelgi kodusemaks muuta nii, et endal on hea olla ja ka kõige pirtsakamal korteriomanikul pole midagi ette heita.

Kodutunne üürikodus

• Alusta suurpuhastusest – ka kulunud elamine näeb pärast seda parem välja.

• Vaheta välja tekstiilid, mis sinu silma ei rõõmusta.

• Paranda kehvas seisus riiulite-kappide väljanägemist kastide-korvidega.

• Soeta kohtvalgusteid – siis on lihtsam ruumis hubast meeleolu luua.

• Lisa õdusust toataimedega.

• Too päriskodust kaasa olulised pisiesemed – oma kohvikruuski lisab hommikutesse tuttavat turvalisust.

• Ära unusta koduste lõhnade tähtsust.

• Veendu, et lepingus oleks kindlasti ka punkt, mis keelaks omanikul korterisse suvalisel hetkel ja ette teatamata siseneda.

Samal teemal

23.10.2014
Võlgnikke peab tagant torkima
22.10.2014
Maja maakler aitab ­ühistut nii sundmüügil kui ka võlaläbirääkimistel
23.09.2014
Umbes 458 miljoni aasta eest tabas Maad kaksikasteroid
21.09.2014
KINNISVARABÜROO: Kalamaja buum on läbi, hipsterid kolivad eramutesse