Foto: TAIRO LUTTER
Jaan Väljaots, uudistetoimetuse juhataja 23. oktoober 2014 19:16
Hiljuti vastu võetud kooseluseadus on üks kiiremini välja kuulutatud seadusi Eestis. Riigikogus vastuvõtmisest kulus viis tundi ja 18 minutit, kui president Ilves selle välja kuulutas.

Vastuvõtmisega samal päeval ei ole Ilves varem ühtegi seadust menetlenud. Peaaegu sama kiiresti kuulutas Ilves välja 2011. aasta 30. septembril presidendi kantseleisse esitatud riigieelarve- ja riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse, mille väheütleva pealkirja taga seisis Eesti 1,995 miljardi euro suurune garantii Euroopa Finantsstabiilsuse Fondile (EFSF). Selle seaduse oli riigikogu vastu võtnud eelmisel õhtul.

Neil kahel seadusel on peale kiirkorras väljakuulutamise veel mõndagi sarnast. Mõlemad seadused kütsid kirgi nii riigikogu sees kui ees. Seaduse vastaseid nimetati toona debiilikuiks, nüüd sallimatuiks. Aga mõlemal puhul oli probleem selles, et seadust, sellest olenevat ja tulenevat ei osatud või ei tahetud piisavalt selgitada. Mõlema seaduse eest on Eesti Euroopalt kiita saanud. Ja tavalise inimese elule ei avalda kumbki seadus loodetavasti vähimatki mõju – vast saavad Iirimaa, Portugal ja Kreeka oma võlgadega ise hakkama, nagu ka samasoolised oma kooseluga.

Peale kõige muu on need seadused meile andnud kaks uut terminit: peale riigieelarve tasakaalu on nüüd struktuurne tasakaal ning peale perekonna traditsiooniline perekond.