Eesti uudised

Yana Toom: Euroopa Liit peab kiiresti reageerima Ukraina kriisile humanitaarabi pakkumisega (14)

Toimetas Kristin Aasma, 23. oktoober 2014 16:46
Euroopa Parlamendi liige Yana ToomFoto: Yana Toomi Eesti büroo
Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) esines täna Euroopa Parlamendis kõnega, milles rõhutas, et Ukrainale humanitaarabi saatmine peab toimuma Euroopa Liidu institutsioonide tehnilisel kaasabil ning pideva kontrolli all, kuna Ukraina võimud on näidanud üles ebaefektiivsust riigisiseste põgenike ning teiste hädaabi vajavate sotsiaalsete rühmade abistamisel.

Oma kõnes, mille eesmärk oli pöörata Euroopa Parlamendi saadikute tähelepanu humanitaarolukorrale Ukrainas, märkis Toom: "Suuruselt kuuendat, 43 miljoni elanikuga Euroopa riiki ohustab sel talvel humanitaarkatastroof, mida tingib ühelt poolt energeetika kriis, sõjaline konflikt ning kohalike võimustruktuuride üleüldine ebaefektiivsus."

Samal teemal

"Ukrainas toimuv on mastaapne energeetika kriis, mida on põhjustanud mitme teguri koosmõju: esiteks lahendamata gaasitarne konflikt Venemaaga, teiseks piiratud juurdepääs Donbassi söekaevandustele ning kolmandaks riigi allakäiv majandus," rõhutas Toom. "Mitmes Ukraina suurlinnas on probleeme sooja vee varustusega ning keskküte süsteemid ei pruugi tuleval talvel üldse töötada. Samas aga kommunaalteenuste hinnad aina kerkivad ning suur osa Ukraina elanikest ei suuda varsti oma arveid tasuda."

Toomi sõnul on teine suur ja kohest lahendamist vajav probleem sõjakonflikti käigus tekkinud sajad tuhanded riigisisesed sõjapõgenikud, kellel puudub püsisissetulek, eluase ning on piiratud juurdepääs elementaasetele sotsiaal- ja meditsiiniteenustele. Euroopa Parlamendi saadiku sõnul võib juba järgmistel kuudel Ukrainat tabada ka toidukriis, sealhulgas inimestele taskukohaste hindadega toiduainete puudus.

Tänasel Euroopa Parlamendi plenaaristungil võeti vastu otsus pikendada luba Ukraina toodangu maksuvabaks importimiseks Euroopa Liidu turgudele. 

Toomi arvates on see meede erakordne, kui pidada silmas Venemaa sanktsioone ja seda, et paljud Euroopa riigid ka ise oma kaupadele uusi turgusid otsivad, kuid olukord, kus abi osutamisest keeldumise hinnaks on inimelud, ei jäta teist võimalust.

Samas nentis Toom, et kahjuks on Ukraina kriisi üheks põhjuseks ja komponendiks ka ametivõimude töö ebatõhusus ning korruptsioon. "Just sellepärast, toetades plaani suurendada abi Ukrainale, kutsun samal ajal üles tõhustama kontrolli abi kohale toimetamise ning jagamise üle," ütles Toom.

Humanitaarabi Ukrainale oli arutusel ka eilsel Euroopa Parlamendi EL–Venemaa koostöö delegatsiooni kohtumisel. Toom pöördus Venemaa alalise esindaja Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižovi poole ning ütles, et Euroopa Liidul ja Venemaal on enamikel juhtudel väga erinev arusaam sellest, mis Ukrainas, sealhulgas Ida-Ukrainas tegelikult toimub. "Euroopa Liidul on kahtlemata väga piiratud võimalused teha humanitaartööd Ukraina idaosas, samuti nagu Venemaal on raske teha seda mujal Ukrainas. Just sellepärast, kõikide ukrainlaste heaks, peaksime oma tööd koordineerima," arvas Toom.

Samal teemal

29.00.2015
Yana Toom: ka Euroopal on roll Ukraina verises vägivallas
27.00.2015
Yana Toomi büroo tellitud uuring: eestlased ei karda sõda Venemaaga
26.11.2014
48aastane Yana Toom: hea meelega sünnitaksin veel ühe lapse!
17.11.2014
Yana Toom küsib siseministrilt: mis alusel ja kellega peab kooskõlastama rahvusvahelise konverentsi välisesinejaid?