Rootsi HMS Vixby, kaks miinitraalerit ja kaater Berga mereväebaasi sadamas 22. oktoobril 2014. Kaitsevägi võimaldas alustele allveelaeva otsingutel puhkust.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 22. oktoober 2014 17:12
Vene meedia kirjutab, et välismaise allveelaeva otsingud Rootsis Stockholmi saarestikus on muutunud farsiks. Oma allveelaeva sattumist Rootsi vetesse eitab Venemaa endiselt põhjendusega, et Vene sõjalaevastiku koosseisu miniallveelaevad ei kuulu. Pigem otsib Rootsi oma vetest seda, mida seal ei ole, ning mis on võrreldav Loch Nessi koletise otsingutega.

Pigem püütakse lääne meediale pakkuda uut tõmbenumbrit, kuna Ukraina ümber keerlevast on poliitilised ringkonnad väsinud, kirjutab RIA Novosti.

Rootsi edutu Vene allveelaeva jaht meenutab Loch Nessi koletise otsinguid, arvab Venemaa mereväe ülevenemaalise toetusliikumise esimees, esimese järgu kapten Mihhail Nenašev. 

Vene Föderatsiooni allikas kinnitas RIA Novostile, et väike või üliväike Vene allveelaev ei saanud Rootsi vetes olla seepärast, et neid ei ole enam Vene sõjalaevastiku koosseisus.

Nenašev arvab, et Rootsi anekdootlik olukord võib olla tingitud vajadusest leida meedias mingi uus teabevool seoses sellega, et olukord Ukraina ümber on "kõiki juba korralikult ära tüüdanud". "See sarnaneb juba anekdoodile, kuivõrd Rootsi saladusi ja territoriaalvett ei ole kellelegi tarvis," väitis Nenašev. Tema sõnul on lääne meedia ja poliitilised ringkonnad Petro Porošenkost, Kiievisti ja Ukrainast väsinud ning seepärast surutakse meediasse "Rootsi leiutist".

Vene mereväe funktsionäär sõnas, et Vene Föderatsiooni kaitsejõududest ei saa keegi Rootsi allveelaevaotsingutele tõsiselt reageerida, ning kui varem peeti Venemaal Rootsit tõsiseks vastaseks, kes domineerib Balti merel, siis praegu muudab Rootsi oma kaitsejõud anekdoodiks. "Nad ei karda näida naeruväärsetena, sest piirkonna, mille nad on määranud, kus väidatavalt märgati Vene allveelaeva, võib ämbritega tühjaks ammutada ja kõik käega läbi katsuda," rääkis Nenašev värvikalt. "Aga kui nad juba nädal aega otsivad seda, mida ei ole, siis tähendab see nende jaoks õppusi oma relvajõududele ja kõigi neile, kes on seotud Rootsi kaitsejõududega."

Ta lisas iroonilise oletuse, et Rootsi püüab allveelaeva otsimisega tekitada uue turistilõksu, mis oleks alternatiiviks Loch Nessi järvele ja selle koletisele Šotimaal.

Guardian: allveelaevaotsingutes on farsi element

Ka venekeelne Guardian, toetudes Briti ajakirjanike hinnangutele, on veendunud, et allveelaeva otsingutes Stockholmi saarestikus sisaldub farsi element.

Rootsi kaitsejõudude eelarve 20 aasta pikkune alarahastamine on viinud selleni, et riigi relvajõud ei ole võimeline avastama isegi väikest allveelaeva, väidab Briti lehe venekeelne väljaanne. See aga räägib Skandinaavia maade vajadusest astuda NATO-sse ja tugevdada oma sõjalist potentsiaali.

Samas ei soovi Rootsi valijad mõelda maailmast kui kohast, kus neid pidevalt ähvardavad ohud. Oma valijaid on toetanud sotsiaaldemokraatlik peaminister Stefan Löfven teatega, et mitte mingit allveelaevajahti ei toimu ning käimasolev on luureuuring eesmärgiga kindlaks teha, kes seal lainete all end varjab.

"Kas operatsiooni käigus midagi leitakse meresügavusest või mitte – niikuinii ootab Rootsit ees piinlik olukord. Geostrateegilise olukorra loogika teeb Rootsi astumise NATO-sse tulevikus möödapääsmatuks. Ja antud läbimurre, juhtudes üsna pea pärast Krimmi hõivamist ja Ukrainasse tungimist, illustreerib seda mõtet selgelt," kirjutab venekeelne Guardian.