Eesti uudised

Eurole üleminek tõi Eestis kaasa suurema hinnatõusu kui Lätis  (23)

Õhtuleht.ee, 22. oktoober 2014 16:18
Foto: AFP / Scanpix
SEB värske Balti leibkondade majandusanalüüs näitas, et eurole ülemineku järel oli hinnatõus Eestis suurem kui Lätis, kuid samas ei realiseerunud hinnatõus kardetud ulatuses.

"Eurole ülemineku järel oli hinnatõus Eestis suurem kui Lätis. Samas näitab hiljutine Eesti Panga uuring, et selle hinnatõusu põhjustasid muud faktorid ja eurol oli pigem tagasihoidlik roll – erinevate arvutuste kohaselt vaid kuni kümnendik kogu inflatsioonist. Euro kasutuselevõtmine mõjutas peamiselt nende kaupade hindu, mis olid Eestis euroalaga võrreldes oluliselt odavamad. Inflatsiooni mõju oli suurem väikestes poodides, kus toidukaubad kallinesid rohkem kui suurtes supermarketites,“ kommenteeris SEB eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

"Kuigi Lätis jäi inflatsioon madalale tasemele, tajutakse ikkagi jätkuvalt hindade kasvu. Uuringu tulemuste kohaselt oli 87 protsenti vastanutest arvamusel, et hinnad on seoses euro tulekuga kasvanud ja 39 protsenti vastanutest kinnitas, et hinnakasv on olnud märgatav. Enne ja pärast eurole üleminekut Lätis oli üldine inflatsioon väike, välja arvatud teenindussektoris, kus see oli keskmisest kõrgem," kommenteeris SEB Läti sotsiaalmajanduse ekspert Edmunds Rudzitis.

Tarbekaupade ja teenuste hinnastatistika näitab, et näiteks Lätis algas märgatavam hindade kasv neli kuud enne euro kasutuselevõtmist, samas kui Leedus toimub samasugune hinnatõus juba alates aprillist, st üheksa kuud enne euro tulekut.

Tundub, et Leedu ettevõtted on õppinud naabrite kogemustest – mitmed neist on kiirustanud tarbekaupade hindu tõstma veel enne, kui andsid lubaduse seoses eurole üleminekuga hindu mitte muuta.

Samas, kuivõrd hinnad on juba Leedus tõusnud, on põhjust arvata, et edasine hinnatõus jääb mõõdukaks või puudub üldse.

Lähtudes ametlikust statistikast, on euro mõju hindadele pigem väike, kuigi elanikud tunnetavad seda tõenäoliselt tegelikust suuremana,“ kommenteeris SEB Leedu ökonomist Julita Varanauskienė.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee