Maailm

WHO: ebola-vastane seerum on valmis mõne nädala pärast (3)

Toimetas Kristin Aasma, 22. oktoober 2014 09:53
Tervisekaitse töötajad Sierra Leones.Foto: AP / Scanpix
Ebola-vastane seerum, mis on valmistatud sellest haigusest tervenenud inimeste verest, läheb käiku mõne nädala pärast Libeerias, kus on kõige rohkem haigusjuhte, edastas Maailma Terviseorganisatsioon WHO.

WHO tervisesüsteemi ja innovatsiooni peadirektori asetäitja Dr Marie Paule Kieny ütles Genfis, et ravimi saamiseks on tehtud kiireid edusamme ja vaktsiin on 2015. aasta jaanuariks valmis, kirjutab BBC.

Samal teemal

Kui ebola põdeja on edukalt nakkusest pääsenud, tähendab see seda, et tema organism on õppinud, kuidas viirusega võidelda ning tema veres on ebolat hävitavad antikehad. Arstid võtavad paranenult vereproovi ja muudavad selle seerumiks eemaldades sealt punased verelibled, kuid säilitades antikehad, mida kasutatakse teiste patsientide ravimiseks.

Esimese väljaspool Lääne-Aafrikat ebolaga nakatunud inimese, Hispaania medõe, analüüsid muutusid negatiivseks, kui talle oli manustatud seerumit, mis sisaldas ebolast tervenenud inimeste veres olevaid antikehi. Dr Kieny sõnul ei puudunud selle ravi puhul riskid – iga doonori veri vajas eelnevalt põhjalikku uurimist seoses teiste nakkustega nagu näiteks hepatiit ja HIV.

Praeguseks on ebola viirus tapnud üle 4500 inimese, kõige rohkem on ohvreid Guineas, Libeerias ja Sierra Leones.

Samal teemal

28.02.2018
Trump tühistas Libeeria kodanike eristaatuse
28.09.2014
Šveitsis algavad sel nädalal ebolavaktsiini kliinilised uuringud
27.09.2014
Naomi Campbell: Ebola on meile jumala poolt saadetud katk
24.09.2014
Aafrikast New Yorki naasnud meditsiinitöötajal diagnoositi ebola