Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: Paunküla mäed - tervislik puhkehetk arutust liikluskeerisest (2)

Marko Kaldur, 21. oktoober 2014, 10:51
Foto: Marko Kaldur
Paunküla mäed jäävad Tallinn-Tartu põhimaantee äärde, kümmekond kilomeetrit Kose ristist Tartu poole. Nõndaviisi on need heaks paigaks, kus sel maanteel valitsevast hullumeelsest liiklusest hetkeks puhata - olgu siis enne või pärast pikema vahemaa sõitmist.

Paunküla mägede vahelistes orgudes paikneb lisaks trobikond järvesid, mille kallastel ning ümbritsevatel mäenõlvadel eri pikkusega matkarajad looklevad.
Matkaradade (millest paljud jooksmiseks, rattasõiduks, suusatamisekski sobivad) kogupikkus on tublisti üle kümne kilomeetri - igaühele leidub sobiva pikkusega rajake, olgu siis tõsisema spordi tegemiseks või lihtsalt pooletunniseks jalutuskäiguks kaunis looduses.

Kes aga põhjalikumalt Paunkülas ringi uidata soovib - ning praeguste sügisilmadega on seal loodus veel kenalt värvikirev, siis paikneb matkaradadel ka paar laagriplatsi vahepeal öömajale jäämiseks.

Neist üks, rohkem sara meenutav, on vist omaalgatuslikult tekitatud, aga aktiivselt kasutatud.

Samal teemal

Teine laagrikoht Suur Kaksjärve kaldal kuulub RMK haldusesse. Seal on nii lõkkeplats kui väike onnike, mis isegi kergemad sügisvihmad eemale tõrjub.

Mida aga platsil enamasti ei leidu, on lõkkepuud - sadade meetrite raadiuses Paunküla lõkkekohast ei märka silm metsakuivagi tule tegemiseks. Kõik on juba varasemate laagrisolijate poolt ära korjatud. Selleks puhuks on edumeelsematel matkasellidel muidugi käbisid kütusena kasutavad põletid - ja männikäbidest Paunkülas puudust ei teki.

Pildistamishuvilistele pakuvad Paunküla "mägijärved" võrratuid vaateid - seda eriti hommikuudu või loojangupäikesega. Õnnelikumatel võib vedada mõne metslooma pildile saamisega. Kuigi ööpäevaringse tiheda liiklusega maantee kohe lähinaabruses, siis jälgede ja ööhäälte põhjal võis eeldada mitme metslooma ringiuitamist laagriplatsi vahetus naabruses.

Ning legendide järgi elavat mõnes sealses järves näkidki - mitte Tallinna päritolu vaid ikka nood ürgsed, aastasadu (või tuhandeid) järvepõhja asustanud kaunitarid.

Asukohad:

Paunküla mägede matkarajad: 59.150475,25.296520

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt.

2 KOMMENTAARI

l
lambikas 24. oktoober 2014, 13:23
paluks mitte selliseid looduskauneid kohti artiklitena reklaamida, on juba nähtud kuidas mõne aastaga need kohad prügimägedeks muudetakse. Kel tõesti tahtmist otsib ise välja kohad kus käia.
p
praktik 23. oktoober 2014, 09:01
See vooreseljandik ulatub tegelikult Vetlani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee