VENE MINIALLVEELAEV?: Rootsi kaitsejõud avalikustasid pühapäeva õhtul foto, mille autor on tsiviilisik. Pühapäeva hommikul tehtud fotol on veepinnal näha väikese allveelaevaga sarnanevat objekti.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 21. oktoober 2014 07:00
Rootsi kaitsevägi jätkab otsinguid Stockholmi saarestikus veel vähemalt paar päeva ka siis, kui midagi ei leita, ütles kaitseväe esindaja eilses intervjuus päevalehele Svenska Dagbladet.

Tänase seisuga viiendat päeva kestvates otsingutes osaleb koptereid, mereväealuseid ja maavägede üksusi. Rootsi ametliku kõnepruugi järgi ei toimu jahti allveelaevale, vaid käsil on luure­operatsioon, mille kese on alates selle alustamisest liikunud lõuna poole. Eile lõuna ajal paluti tsiviilalustel otsingupiirkonnast lahkuda.

Kontradmiral Anders Grenstad teatas pühapäeva õhtul antud pressikonverentsil, et välismaa veealuse tegevuse kohta Stockholmi saarestikus on saadud kolm usaldusväärset tähelepanekut: reede ennelõunal, reede pärastlõunal ja pühapäeva hommikul.

Selle ajaga oli objekt liikunud ligemale 30 kilomeetrit lõuna poole. Samal pressikonverentsil avalikustati ka foto, millel on näha veepinnal allveelaevaga sarnanevat objekti. Foto tegi pühapäeva hommikul eraisik. Pildistaja sõnul vajus objekt pärast foto tegemist kohe vee alla.

Foto põhjal saab järeldada, et allveelaev on paarikümne meetri pikkune. Selline alus võib end varjata kümneid päevi, kui ta suudab oma õhuvarusid täiendada, vahendas eile Soome eksperdi, erukaptenleitnandi Jyrki Berneri arvamust STT/BNS.

Berneri sõnul on väheusutav, et otsitav allveelaev on Stockholmi saarestikust minema pääsenud, sest Rootsi kaitsevägi on sulgenud piirkonnast välja viivad süvikud.

Rootsi relvajõud on hoidunud kinnitamast ajakirjanduses levivaid spekulatsioone, et vahejuhtumiga on seotud Venemaa, kuid kogu senine info viitab üsna ühemõtteliselt just Venemaale.

Rootsi kõrgema sõjakooli uurija Peter Mattson rääkis päevalehele Svenska Dagbladet, et Stokholmi saarestikus toimuv operatsioon lähtub Venemaa uuest sõjastrateegiast, mille eesmärk ei ole rünnata otse sõjaobjekte, vaid jälgida, kuidas niisugustele intsidentidele reageerivad poliitikud, üldsus ja meedia.

Mattsoni sõnul lähtub Venemaa nõndanimetatud kuuenda põlvkonna sõjapidamisest, mille kohaselt ei ole vaja rünnata sõjalisi objekte, vaid näidata oma võimekust ning praeguse seisuga võib Venemaa pidada operatsiooni senist käiku õnnestunuks.

Venemaa üritab toimuvat naeruvääristada

Vene kaitseministeerium jagas eile Rootsi sõjaväele soovitust otsida territoriaalvetest mitte Vene, vaid hoopis Hollandi allveelaeva.

"Soovitame Läänemerel pingete lõdvendamiseks ja Rootsi maksumaksjate kulude kokkuhoidmiseks küsida selgitust Hollandi merejõudude juhatuselt. Eelmisel nädalal täitis just Hollandi diiselallveelaev Bruinvis Stockholmi vahetus läheduses praktilisi ülesandeid, sealhulgas ka avariilise pinnaletõusu elemente, millest tehtud fotod sattusidki Rootsi ajakirjandusse," vahendas Interfax/BNS Vene kaitseministeeriumi esindaja infot ajakirjanikele.

Hollandi kaitseministeerium lükkas Venemaa kaitseministeeriumi väite kohe ümber. Haagist anti teada, et Hollandi sõjalaevad, sealhulgas ka allveelaev, osalesid tõepoolest eelmisel nädalal Läänemerel ühisõppustel, kuid nädalalõpul viibisid need laevad Tallinnas, mitte Rootsi territoriaalvetes.

Ka Rootsi saatkond Stockholmis ütles vastuseks päevalehe Svenska Dagbladet järelepärimisele, et Vene kaitseministeeriumi väide ei vasta tõele. "Kui see oleks olnud Hollandi alus, oleks me Rootsi võime informeerinud," rõhutas saatkonna pressiesindaja Frank Schipper.

Rootsi julgeolekuekspert Joakim von Braun peab tõenäoliseks, et Stockholmi saarestikus otsitav objekt on Venemaa eriüksuste varustuses olev miniallveelaev Triton NN, mis võib pardale võtta kuni kümme sukeldujat, vahendab YLE Uutiset. Von Brauni sõnul oli miniallveelaev enne avastamist luureoperatsioonil.

Võimalik, et meeskond on saanud käsu allveelaev hävitada, kui sellega Rootsi vetest lahkuda ei õnnestu.

Rootslastel on veel hästi meeles 1981. aasta oktoober, kui Karlskrona mereväebaasi lähistel sõitis karile tollase Nõukogude liidu Balti mere laevastiku allveelaev S-363.

Kuri kuulujutt Twitteris

Rootslaste allveelaevajaht on sotsiaalmeedias kiirelt tekitanud kurje kuulujutte. Nii levis juba pühapäeval Twitteris välguna Vene inimõigusaktivisti Pavel Šehtmani sõnum:

"Helistas tuttav Venemaa Föderatsiooni Põhjalaevastiku staabist. Rootsi rannikul upub Dmitri Donskoi. Putin ei aita. Kõik on samamoodi nagu Kurskiga."

Dmitri Donskoi on 172 meetri pikkune ja 28 meetri kõrgune tuumaallveelaev. Seni teadaolevalt ei ole ükski tuumaallveelaev Läänemeres käinud ning Rootsi eksperdid lükkasid libauudise Dmitri Donskoi uppumise kohta kohe ümber.