2
fotot
STREIK: Palgatõusu nõudvad bussijuhid korraldasid esmaspäeva varahommikul Tartus hoiatusstreigi. (Aldo Luud)

Pärast nädala algul toimunud bussijuhtide hoiatusstreiki ei välista transpordi ametiühing uue streigi toimumist. "Täna me ühtegi varianti ei välista," ütleb Transpordi Ametiühingu esimees Jaan-Hendrik Toomel.

"Loomulikult soovime endiselt tööandjaga kokkuleppele jõuda ning oleme teinud ka ettepaneku taas kohtuda, et arutada võimalikke kompromisse. Täna paraku rohkemat öelda ei oska. Ootame tööandja vastust."

Transpordi Ametiühing korraldas esmaspäeval GoBusi bussijuhtide palganõude toetuseks hoiatusstreigi Tartumaal, Saaremaal ja Pärnus. GoBusi bussijuhid nõuavad Pärnus ning Saaremaal 800eurost kuupalka alates järgmise aasta algusest ja töötasu tõstmist 850 eurole järgmise aasta juulist. Tartumaal nõuavad bussijuhid tuleva aasta algusest 930eurost kuupalka.

"Hoiatusstreik läks suures plaanis ootuspäraselt," ütleb Toomel. "Head meelt teeb bussijuhtide ühtsus, sest Tartu ja Saare maakonna ning Pärnu linna peale oli kokku vaid üks bussijuht Tartumaal, kes hoiatusstreigist osa ei võtnud."

GoBusi volitatud esindaja, Tarbusi direktor Valter Keis teatas pärast streiki, et GoBusi bussijuhtide reaalne töötasu on juba praegu 900 eurot ning kohati ületab seda. Pärast streiki olid GoBusi bussijuhid pahased tööandja sääraste sõnade peale.

"Tööandja väidetavad 900eurosed kuupalgad vihastasid GoBusi ja Tarbuse bussijuhte, kuna streikinud bussijuhid sellist palka tegelikult ei teeni," ütleb Toomel. "Palgatase jääb maakondades ja linnades 700–800 euro vahele. 900eurost kuupalka teenivad GoBusi ja Tarbuse ettevõtetes vaid üksikud tipud – näiteks välismaal juhuvedusid tegevad bussijuhid."

Üks bussijuht ütles Õhtulehele, et nii mõnigi tema ametivend saab Tartus palka kätte vaid veidi üle 500 euro.

"Mis palk see on? Sellega ei ela ära, sellega ei saa ju peret toita! Ja kui oleks normaalne palk, siis ju ka ei streigitaks," lisab ta. "Eks rauda tuleb taguda nii kaua, kui palgad lõpuks tõusevad – siin enam muud ei aita."

Valter Keis ütleb, et GoBus on pidanud Transpordi Ametühinguga läbirääkimisi alampalga miinimummäära üle.

"Tartumaal soovitud 930eurone miinimumtasu ei ole turutingimustega kooskõlas," lisab ta. "GoBus pakub tööandjana arvestavat teenimisvõimalust, häid töötingimusi ning GoBusi bussijuhtideks tööle tahtjaid on täna rohkem, kui suudame vastu võtta."

GoBus teenindab Tartu maakonna liine alates järgmise aasta jaanuarist. Kuni selle ajani sõidab liinidel Tarbus, kellel on ametiühinguga sõlmitud kehtiv kollektiivleping.

Jaga artiklit

6 kommentaari

K
kaamerasilm  /   18:52, 20. okt 2014
Nüüd kui bussidesse paigaldati kaamerad ja piletikontrollid teevad ka maal tublilt tööd on bussijuhtidel vesi ahjus....enam tööandjat varastada ei saa.
  /   16:21, 20. okt 2014
900 € nõuate kurat häbi pole või? Müüjatel on suur füüsiline koormus ja saavad miinimumi!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis