Eesti uudised

Bordellis, mis pole bordell, kaubeldakse endiselt seksiga (22)

Teet Teder, 20. oktoober 2014, 07:00
KUPELDATAKSE: Kuigi 10 aastaga on Eestis süüdi mõistetud kuni 300 kupeldajat, hindab politsei, et Eestis võib olla viiendikul prostituutidel endiselt kupeldajad. Selline legaalne, juriidiliselt keeruline vahendustegevus käib ka Ristiku põigus.Foto: Alamy/AOP
"Ma tean head kohta. Seal on palju tüdrukuid ja kõik saadaval. Mulle maksad 10, siis viin ära!" Nii ei paku naisi mingi suvaline tänavasutenöör, vaid ühe vanalinna erootikaklubi administraator, kes on juhuslikult ka taksojuht. Ja nagu lubatud, viibki ta kliendi oma vana sinise Volkswagen Passatiga Eesti ainsasse veel tegutsevasse bordelli.

Tõsi, bordell on selle kohta pisut liialdades öeldud. Tegu on pigem juriidiliselt hallil alal tegutseva peene äriga. Politsei nimetab seda "baaris ainult tüdrukud" äriks, ja see definitsioon on sõna-sõnalt täpne.

Baaris on poolsada inimest, nende seas vaid paar meesklienti, kiilaspäine turske baarmen ja kurja näoga napisõnaline suurt kasvu hallipäine administraator-piletimüüja. Aga kõigest järjekorras.

Samal teemal

Ardo Ranne, Põhja prefektuuri kriminaalbüroo vanem-komissar, ütleb, et 10 aastaga on Eestis süüdi mõistetud umbkaudu 300 kupeldajat. Kui kümnend tagasi võis loendada prostituute, kes teenisid omal käel ehk sutenööride vahenduseta, ühe käe sõrmedel, siis nüüd olevat olukord vastupidine.

Ranne hinnangul tegutseb prostituutidest umbes viiendik kupeldaja alluvuses, samas on kupeldamist ja prostitutsioonile kaasaaitamist raske tõendada.

Üheks selliseks "legaalseks bordelliks" on Tallinnas Ristiku põigus asuv hostel. Ainus koht Eestis, kus baarist saab valida tasulise naise ja minna temaga kõrvalasuvasse hostelisse aega veetma. Samas pole see bordell kriminaalses mõttes. Õhtuleht käis kaemas, mis bordellis, mis pole bordell, tegelikult toimub.

Hinnakiri peas

Kell hakkab saama 1 öösel ja Tallinna vanalinn on pidulistest harjumatult tühi. Sellegipoolest käib erootikaklubides – stripikates –, vilgas tegevus. Üksikus noormehes kundet nägev Andres meelitab mu lahkelt sisse.

"Siin on liiga vaikne? Pole viga, ma tean veel kohti, ma olen administraator, tule, tule," keelitab slaavi aktsendiga sulejopes mees ja juhatab mind baari, kus tüdrukuid rohkem. Uurin, kas üksikul noormehel on lootust tantsust rohkemat saada.

"Istu, räägi tüdrukutega juttu, osta neile mõni jook ja uuri," soovitab müügimees ja jätab mind klubisse. Hopsti! istub üks näitsik kohe mu kõrvale. Naine naudib tellitud jooke ja me räägime tühjast-tähjast. Esitan sama küsimuse, mis Andresele.

"Ei ei, ma ju tööl. Ei või ära tulla," ütleb ta kohkunult ja peab kandva pausi. "Aga kui väga tahad, siis oota siin," ütleb ta ja läheb salapäraselt silmi kissitades kuhugi helistama. Mõne aja pärast naaseb Andres.

"Ma tean head kohta. Seal tüdrukuid palju ja kõik on saadaval. Mulle maksad 10, siis viin ära," räägib ta vaikselt, nagu saladust avaldades. Lähen kaasa. Andres viib mind oma vana sinise Passati juurde.

"Ma muidu olen taksojuht, vabal ajal käin siin adminniks," selgitab Andres ja näitab kinnituseks kollast kaarti, kus sisseistumise- ja kilomeetri- ja tunnihinnad peal. Taksomeetrit ta minuga sõitu alustades käima ei pane.

"See on selline koht, et sissepääs maksab 50 eurot ja siis kõik naised on 120. Kõrval hostelis saad toa ja see maksab 20," vuristab Andres peas hinnakirja ette ja sõidab Nord Hosteli baari juurde Ristiku põiktänavasse.

Arve lööb oimetuks

"Aa, ma olen sellest kohast kuulnud. Arvasin, et see on kinni?" mängin asjatundjat. "Ei-ei," muheleb adminn-kupeldaja-taksojuht. Ärasõitmise asemel saadab ta kunde baari uksest sisse, tervitab kandilise näoga hallipäist tursket piletimüüjat ja palub mul viimasele maksta. Vastu saan väikese punase piletilipiku, kus korralikult ka käibemaksu rida välja toodud ja lisatud hoiatus, et väljudes kaotab pilet kehtivuse. Eesti ja inglise keeles.

Andres saadab kliendi veel kaks sammu edasi üle ukseläve hämarasse baari. Edasi ta ei tule, ei tohtivat, aga tuletab veel kord meelde, mida teha – siit valigu ma aga naine ja kõrval hostelis saab toa.

Klubis on väikesed lauad, mille ümber mugavad nahast tugitoolid, diivanid. Esimeses lauas istuvad kolm silma järgi 40ndates naist ja kutsuvad värske kunde enda juurde. Eesti-inglise segakeeles tutvustavad emakeelena vene keelt kõnelevad naised ennast ja esitavad kohe palve tellida neile jooke. Luban joogi sellele, kes mulle napsi eest baaris väikse ringkäigu teeb.

"50 eurot!" kõmatab kiilakas ja naerab hinna üle kohmetunud kliendi üle. Äkki oli väärt vein, lohutan ennast. Haaran härjal sarvist ning uurin "teenuse" kohta.

"120," ütleb "giid" ega üllatu küsimusest sugugi. Ka tema kinnitab, et sõita pole vaja kuhugi, siin samas hostelis saab asja ära ajada. Annan küsitud summa, temake võtab jopekese ja lähme üle õue Nord Hostelisse.

"Siin pole ju kedagi," torisen tühja vastuvõtuletti vaadates. "Oota," ütleb naine ja läheb omainimesena tagumisse ruumi, kuhu klientidel asja olla ei tohiks, ja naaseb sealt unise härraga. "Anna talle 20," õpetab naine mind.

Panen raha letile ja jään ootama, kas peaksin kuhugi ka allkirja andma. "Kõik on korras, tule nüüd," kiirustab naine, kui hosteli külalisena ka pabereid täita tahan. Nimelt peavad majutusettevõtted registreerima külastajate andmed paberkandjal ning säilitama neid kaks aastat. Vastasel korral rikub majutusasutus seadust.

Ja seda, kuhu härra raha paneb, kas taskusse või kassasse, ma ei näegi. Igal juhul selgub hiljem Nord Hosteli kodulehel, et ühtki 20eurost tuba nad ei paku.

"Sinu raha," ütleb naine ükskõiksena, kui toas ütlen, et mõtlesin ümber.

Olin näinud kõike, mis vaja.

 

Politsei: püütakse seaduse piire kombata

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo vanemkomissar Ardo Ranne räägib, et oma keha müümine ei ole karistatav, aga prostitutsioonile teadlik kaasaaitamine on ja sellise seadusrikkumise piiril kõnnib ka Ristiku põiktänava hostel.

"Eesti seaduste kohaselt ei ole oma keha müümine keelatud, rääkimata sellest, et seesugune tegevus oleks mingil viisil karistatav. Keelatud ei ole ka seksi ost täisealiselt isikult," lausub Ranne.

Keelatud on aga kupeldamine ning igasugune teadlik kaasaaitamine prostitutsioonile, rääkimata kellegi asetamisest olukorda, kus isik on sunnitud prostitueerima.

"Ühtlasi on keelatud alaealise isiku mõjutamine prostitutsiooniga tegelemise alustamiseks või jätkamiseks, samuti seksi ost alaealiselt," lisab Ranne.

Prostitutsiooniga seonduv kuritegevus ei eristu politseiniku sõnul kuidagi teistest seadusega keelatud ja karistatavatest tegudest.

"Ikka leidub inimesi, kes panevad teadvalt toime kuritegusid, või siis neid, kes püüavad piire kombata ja "halle alasid" otsides seadusrikkumiste piiril kõndida," nendib Ranne.

"Siinkohal saab märkida, et eeltoodust ei eristu millegi poolest ka tegevus teie nimetatud aadressil. Nii nagu igasuguse muu kuritegevuse puhul, ei ole politsei ülesandeks moraalse hinnangu andmine kellegi valitud tegevusalternatiivile. Politsei kui uurimisasutuse kohustus on kuriteo asjaolude ilmnemisel viia läbi kriminaalmenetlus, mille käigus kogutavatele tõenditele tuginedes annab tegevusele hinnangu kohus. Kas ja millisel aadressil toimuva tegevuse suhtes politsei parajasti kriminaalmenetlust toimetab või tulevikus toimetada kavatseb, ei ole aga küsimus, mida avalikus meedias käsitleda."

 

Ema ja tütar kupeldasid prostituute kuus aastat

Mullu karistas kohus Dianat ja tema ema Raissat, keda prokuratuur süüdistas orjastamises ja prostitutsioonile kaasaaitamises.

Süüdistuse järgi üürisid Diana ja Raissa aastail 2006–2012 Tallinnas korterid Puhangu, Sõle, Liivamäe ja Lastekodu tänaval ning andsid need prostituutide kasutusse.

Samuti reklaamisid nad teenuseid internetis, võtsid vastu klientide kõnesid ja saatsid nad prostituutide juurde, pidasid arvestust osutatud teenuste üle ja võtsid prostituutidelt osa teenuste eest saadud rahast.

Lisaks süüdistati Dianat ja Raissat selles, et nad sundisid rahatrahve kasutades vähemalt kaht prostituuti osutama intiimteenuseid tasuta, nii et kogu raha said nemad endale.

Raissat süüdistati ka selles, et ta ähvardas kaht tunnistajat kättemaksuga, kui nood annavad tema tütre kohta süüdistust kinnitavaid ütlusi.

Kohus karistas Dianat nelja aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, millest kuus kuud kandis ta reaalselt ära eelvangistuses. Viie aasta jooksul ei tohi ta panna toime uut kuritegu, muidu läheb ta vangi. Raissat karistas kohus kolme aasta ja kümne kuu pikkuse tingimisi vangistusega nelja ja poole aasta pikkuse katseajaga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee