Kommentaar

Rainer Kerge | Küüditatavate nimekirjad koos, Stalinit ei läinud vajagi (18)

Rainer Kerge, toimetaja, ÕL, 19. oktoober 2014 18:16
Aastal, mil me oleks pidanud nagu üks mees kaevama tankitõrjekraave ning näitama end ühtse, terve ja tugevana, oleme me vaielnud, tülitsenud ja solvunud. Selle energiaga, mis kulutati kooseluseaduse üle kraaklemisele, oleks saanud ehitada valmis 12realise kiirtee Tallinna ja Tartu vahele või tõsta Ruhnu 60 kilomeetrit Pärnule lähemale.

Mõelge ise, mitu korda olete te sattunud tööl, kodus, sõbra sünnipäeval, Facebookis selget eelistust nõudvasse vestlusse: poolt või vastu? Mitu tundi teie elust on need arutelud röövinud? Saite siis vähemalt targemaks?

Kes on vastu – tehke trahvi!

Mis kõige hullem – tants kestab ju veel. Juba on koostatud vähemalt kaks nimekirja rahvasaadikutest, keda märtsivalimistel riigikogust ära küüditada. Stalinit pole vajagi, ise korraldame kõik.

Kuidas tüli õigupoolest tõusis, paisus ja ei lõppenudki? Ilmselt tuleb põhjust otsida jonnist, mida vastastikku kas oskamatusest, kangusest või lollusest aina suuremaks puhuti.

Niimoodi mõelda on seda lihtsam, et mõlema poole aktivistide ühisosa on silmaga nähtav: nende väitlus- ja võitlusvõtetel pole absoluutselt mingit vahet. Ilma teevad suhtlemishälbed ja vaegkuulmised – ükskõik, kas loomuomased või teeseldud.

Suur ühine nimetaja on oponeeriva meeskonna alavääristamine ja sildistamine – olgu siis homopropagandistideks või homofoobideks. Igal juhul mängitakse selgele vastandumisele.
Mäletate huumorisarjast „Riigimehed", kuidas tarmukas sotsiaalse sidususe minister kuulutas välja tolerantsusstrateegia: „Sallivuse ajastu on saabunud – maha kõik, kes nii ei arva". Või viimasest „Tujurikkujast" Savikase räppi: „Kes ei ole poolt, on vastu; kes on vastu – tehke trahvi".

Mõlema pisarateni hea nalja taga on Õ-Fraktsioon koos Ott Sepa ja Märt Avandiga. Ainult et... kirjade järgi haritud inimeste päriselus toimuv mõttevahetus ei peaks kasutama kibeda huumoriga äravahetamiseni sarnaseid hüüdlauseid. Või kui juba, siis miks mitte ratsutada veel lihtsamate, valimistel testitud loosungitega: „Murrame läbi!" ja „Rahu!"

Teist ei püütagi mõista, teda isegi ei kuulata, sest, ee... tal ei saa olla õigus, kuna ta mõtleb valesti, jah!

Veelgi enam, mõlemad pooled lähenevad sisuliselt soovile teisitimõtlemine ära keelata. Facebook kubiseb kiljumisest ja silmade pööritamisest: „Kuidas on see võimalik, et meie riigis ollakse tänaval homovastaste loosungitega!"; „Kallid sõbrad, andke andeks, mul on nii piinlik, et Eestis tohib miitingul teha pedepropagandat!"

Tõepoolest, mis sõnavabadus see olgu, kus on miilits! Nagu oleks inimene kurjategija ainult selle tõttu, et ta ei arva sinuga täpipealt ühtemoodi. Pealtnäha täiesti terved kodanikud solvuvad ja kustutavad sotsiaalmeedias üksteist sõbralistist nagu pubed.

Pooleks on kogukonnad, erakonnad, perekonnad.

Häbi võiks olla. Mõlemal poolel.

Sama primitiivne, kui kummagi meeskonna loosungid ja solvangud, on olnud ka argumentatsioon, mille lätteiks tihtipeale Piibel või internet. Need on ses mõttes üsna sarnased allikad, et nutikas kasutaja leiab mõlemast kerge vaevaga endale parajasti sobiva väite.

Kiriku mängutoomine on veel naljanumber omaette. Vabatahtlikus organisatsioonis kehtivad omad kokkulepitud reeglid, mis on rangelt selle organisatsiooni siseasi. Kui kodukord näeb ette puritaanlust, siis on nii; kui aga kodukord lubab, võib papp laulatada hakkaja tudengi kas või Tartu kaarsillaga. Peaasi, et noorpaari intiimelu ei sega teisi linnakodanikke silda sihtotstarbeliselt tarvitamast.

No ja kõige lõpuks siis kummagi vaenuväe tuumarelv – ilmasüüta koolieelik meeleavaldusel. Kellel on tõepoolest ükstakama, mis värvi lipu talle täiskasvanu, keda ta usaldab, pihku surub.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee