Eesti uudised

SÜÜDI! Rahvaesindajad Toobal ja Laasi mõisteti tingimisi vangi (29)

Karoliina Vasli, 18. oktoober 2014, 08:00
PÄEVA NAEL: Meestriol oli saatjannaga vedanud. Gretta Oltjeril oli paigas iga detail. Õhtulehe moetoimetaja terav pilk hindab, et ainuüksi käekott maksab üle 300 euro, aga ega ka muu alla jää. Oltjeri vasakul käel kõnnib Lauri Laasi, paremal Priit Toobal. Foto: TEET MALSROOS
Harju maakohus mõistis Hannes Rummi e-kirjade nuhkimises või selleks õhutamises süüdi Priit Toobali, Lauri Laasi, Ivor Onksioni ning Keskerakonna. Keskerakondlased lubavad otsuse edasi kaevata. Toobal väidab, et kohtunik oli kallutatud, kuna ei arvestatud kaitse põhjendusi.

Reedel kümmekond minutit enne ühteteist seisab Liivalaia kohtumaja ees trobikond ajakirjanikke. Seejärel sõidab aeglaselt ette luksuslik must Audi A6. Autost astuvad välja muhelevad keskerakondlased Priit Toobal ja Lauri Laasi ning nende advokaat Oliver Nääs. Ent pilke tõmbavad mitte need tumedas riietuses mehed, vaid hoopis neid saatev noor kaunitar. Šikk punane mantel sobitub punase huulepulgaga, kõrged kuldsed tikk-kontsad ja käeotsas kallis Michael Korsi disainkäekott.

"Kes see on," ahhetab isegi mõni ajakirjanik. Punamütsike? Või hoopis vihmavarjuhoidja?

Kui kohtumaja ette oleks laotatud punane vaip, arvaks, et seltskond on teel Oscarite jagamisele, ent tegelikkus on oktoobrikuiselt hall.

Algul lõõp

Eredana mõjuv näitsik on advokaat Gretta Oltjer, kes koos kolleeg Nääsiga Toobali ja Laasi nime Hannes Rummi e-kirjade vargusega seotud kohtuasjas puhastada püüab. Toobal ja Laasi kinnitavad kui ühest suust, et on oma süütuses kindlad.

"Nagu valimispäeva võit, nii palju inimesi," lõõbib ta kohtusaali ees ajakirjanikke nähes.

Vargsi saabub ka kolmas kohtualune, Ivor Onksion. Noormees kardab meediat sedavõrd, et lippab kohtumaja trepist kergel sammul üles ja väldib vastutulijatega igasugust silmsidet. Kui keegi ka soovib temalt intervjuud, on Onksioni vastus konkreetne ei.

Kui kohtunik Eha Popova rääkima hakkab, kaob Toobali ja Laasi näolt peagi enesekindel muie. Kohtunik teeb kaitsjate argumendid pihuks ja põrmuks, paljusid nende tõendeid ei ole arvestatud.

Popova sõnul kinnitasid kriminaaluurimisel tehtud jälitustoimingud asjaosaliste süüd. Toobal ja Laasi õhutasid Onksioni ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.

Valijad hindavad

Kas üllatas, et kohus kaitse argumendid praktiliselt maatasa tegi? "Üllatas küll. Kindlasti esitasime me oma argumendid läbimõeldult ja põhjendatult."

Riigiprokurör Inna Ombler ei hakka Toobali etteheiteid kohtu aadressil kommenteerima, märkides, et täieliku pildi annab ikkagi terviklahend, mis peaks saabuma mõne nädala pärast. Prokurör on maakohtu otsusega rahul.

Toobal ja Laasi on bravuurikad ja korrutavad oma süütust. "Pall oli selgelt ühte väravasse," kurjustab ka Laasi kohtuniku kallal. Hiljem autosse suundudes Postimehe ajakirjanikuga vesteldes möönab Laasi siiski, et tema käitumist võib pidada ebaeetiliseks, kuid mitte seadusvastaseks.

Nii Toobal kui Laasi jätkavad riigikogus ja kandideerivad järgmistelgi valimistel. Valijatele ikka julgete otsa vaadata? "Ikka! Ja seda, kas ma sobin riigikokku, lähen 1. märtsil valijate käest küsima. Nemad otsustavad," ütleb Toobal. Parteikaaslastele avaldas eile toetust ka Edgar Savisaar: "Tean, et nad ei ole süüdi ja õige on jätkata kohtuvaidlust järgmises astmes."

Harju maakohtu otsus

Priit Toobal – eraviisiline jälitustegevus, sõnumisaladuse rikkumisele kihutamine, dokumendi võltsimine – liitkaristusena aasta tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga;

Lauri Laasi – eraviisiline jälitustegevus, sõnumisaladuse rikkumisele kihutamine – üheksakuuline tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga;

Ivor Onksion – eraviisiline jälitustegevus ja sõnumisaladuse rikkumine – Rahaline karistus 640 eurot.

Keskerakond (kui juriidiline isik) – dokumendi võltsimine – rahaline karistus 10 000 eurot;

* Lisaks peavad kõik tasuma ka menetluskulud

Onksion tahaks unustada

Ivor Onksioni (24) kaitsja Urmas Simon ütleb: "Karistust me ei vaidlusta, oleme otsusega rahul, eeldasime isegi rangemat karistust." Onksion peab riigile maksma 640 eurot.

Simon möönab, et neid häirib siiski see, et kõik menetluskulud (3317,65 eurot – toim) jäid Onksioni enda kanda. Nad taotlesid, et vähemasti osaliselt katab need riik. "Kaalume, kas selles osas vaidlustame või mitte."

Samal teemal

20. oktoober 2014, 07:00
Poliitdraama "Keskerakonna rahvasaadik kohtu ees", 2. vaatus, peaosas Urbo Vaarmann
17. oktoober 2014, 18:03
Juhtkiri | Tingimisi vangi
17. oktoober 2014, 14:50
Savisaar: tean, et Laasi ja Toobal ei ole süüdi
17. oktoober 2014, 13:10
Prokurör ei usu, et Toobal ja Laasi enda kasuks uusi tõendeid leiaks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee