KEERULISED KÕNELUSED: Milanos üritati reedel lahendada Ukraina kriisi. Fotol on vasakult Venemaa president Vladimir Putin, Itaalia peaminister Matteo Renzi ja Ukraina president Petro Porošenko. Foto: AFP
Aadu Hiietamm 18. oktoober 2014 08:00
Ukraina president Petro Porošenko sai reedel Milanos taas silmast silma kokku Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Eelmised kohtumised toimusid augusti lõpul Minskis ja juuni algul Prantsusmaal.

Esmalt kohtusid Porošenko ja Putin hommikul Milano prefektuuri hoones. Jutuajamisel osalesid veel Itaalia peaminister Matteo Renzi, Suurbritannia peaminister David Cameron, Prantsusmaa president Fran?ois Hollande, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ning Euroopa Liidu juhid José Manuel Barroso ja Herman Van Rompuy.

Itaalia peaminister oli pärast poolteist tundi kestnud kõnelusi Ukraina konfliktile lahenduse leidmise suhtes vägagi positiivselt meelestatud. Ta avaldas lootust, et dialoogi vaimsus jätkub, viidates vajadusele kiirelt lõpetada tänavu aprillist ligikaudu 3600 inimelu nõudnud konflikt.

Briti peaminister David Cameron iseloomustas samuti kohtumist hästi. Tema sõnul ütles Putin väga selgelt, et tema ei taha külmutatud konflikti ega jagatud Ukrainat. "Kui see on tõesti nii, tuleb Putinil täita lubadus aidata Minski lepped ellu viia ja lõpetada Venemaa sekkumine Ukrainas. Kui ta seda ei tee, ei ole Euroopa Liidul muud võimalust, kui Venemaale kehtestatud sanktsioonid jõusse jätta," vahendas Cameroni arvamust AFP/BNS.

Optimismist pakatas samuti Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso, kes ütles ajakirjanikele, et Porošenko ja Putin leppisid kokku Minski protokolli täielikus täitmises.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov andis seevastu teada, et mõned hommikusel kohtumisel osalejad tundusid olevat täiesti soovimatud üles näitama objektiivset lähenemist.

Ukraina president Petro Porošenko rääkis kohtumise järel Austria liidukantslerile Werner Faymannile, et tema ei ole kahjuks eriti optimistlik.

Veelgi karmima hinnangu andis Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, kes Deutsche Welle andmetel konstateeris Ukraina ja Venemaa läbirääkimistel progressi puudumist või isegi lausa läbikukkumist. Merkelil oli eelnevalt reede öösel olnud Putiniga kaks ja pool tundi kestnud eraldi kohtumine, mille järel andis Kremli pressiesindaja teada, et Ukraina sisekonflikti tekke ja praeguste sündmuste algpõhjuste üle valitsevad tõsised erimeelsused.

Erimeelsustest hoolimata toimus reede lõuna ajal Milanos veel teinegi Porošenko ja Putini kohtumine, kus osalesid veel Prantsusmaa president Fran?ois Hollande ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov pidas võimalikuks, et Putin ja Porošenko kohtuvad õhtul veel.