Õhtuleht.ee 17. oktoober 2014 16:30
Euroopa liidrid väljendasid reedel Milano tippkohtumisel pärast kõnelusi Vene presidendi Vladimir Putiniga lootust, et Ukraina konfliktile leitakse peatselt lahendus, kuid Kremli sõnul puudub neil reaalsustaju.

Vähem kui poolteist tundi pärast Itaalia peaministri Matteo Renzi lootusrikast avaldust andsid Moskva esindajad teada, et Putini sõnu mõisteti täiesti valesti.

"Kahjuks on mõned osalised ilmutanud täielikku soovimatust Kagu-Ukraina tegelikkusest aru saada," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov uudisteagentuurile RIA Novosti.

"Lahkhelisid ja mõistmatust on veel küllaga," sõnas ta, mööndes vaid, et kõnelusi on tõepoolest kavas jätkata.

Peskovi avaldus on teravas vastuolus Renzi optimisliku hinnanguga Putini ja Ukraina presidendi Petro Porošenko reedehommikusele kohtumisele, ning Briti, Prantsuse ja Saksa liidrite sarnaste avaldustega. Briti peaminister David Cameron iseloomustas kohtumist positiivsena ja kinnitas, et Putin "ütles väga selgelt, et tema ei taha külmutatud konflikti ega jagatud Ukrainat". Kui see on tõesti nii, tuleb Putinil täita lubadus aidata Minski lepped ellu viia ja lõpetada Venemaa sekkumine Ukrainas, lisas Cameron.

Kui ta seda ei tee, ei ole Euroopa Liidul muud võimalust, kui Venemaale kehtestatud sanktsioonid jõusse jätta, hoiatas Briti peaminister siiski.

Prantsuse valitsusametnikud ütlesid, et Putin ja Porošenko kohtuvad reedel ka Prantsuse presidendi François Hollande'i ja Saksa kantsleri Angela Merkeliga. "Mingit läbimurret veel ei ole," tunnistas Merkel.

Tema neljapäevaõhtune kohtumine Putiniga venis pikale ja tõi ilmsiks "tõsised lahkhelid" Ukraina küsimuses.