Eesti uudised

Keskkonnaminister: Ida-Virumaa töökohad ei ole ohus (3)

Toimetas Kristin Aasma, 17. oktoober 2014 14:04
Keskkonnaminister Keit Pentus-RosimannusFoto: Mihkel Maripuu / Postimees
Põlevkivitööstus on Ida-Virumaal vaieldamatult oluline tööandja ning keskkonnatasude tulevikku arutades oleme algusest peale arvestanud, et sotsiaalsed, majanduslikud ja keskkonnaaspektid peavad olema tasakaalus, teatas täna keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

"Sellest, et tööstus kaitseb oma kasumit kõigi võimalike vahenditega, võib aru saada. Valeväidetega paanika külvamine on sellegipoolest inetu ja vastutustundetu," rääkis minister. "Olen viimase kuu jooksul istunud põlevkiviettevõtete tippjuhtidega mitmeid kordi ühe laua taga ning nad teavad suurepäraselt, et üle 10-protsendilist tasude tõusu pole kunagi kaalutudki. Teame, et see käib ettevõtetele üle jõu ja arvestame sellega."

Samal teemal

Minister Pentus-Rosimannuse ettepanek on, et põlevkivi tasude tõus jääks vahemikku 3-5 protsenti aastas, mille puhul töökohad jäävad alles. "Praxise põhjalik analüüs ütleb, et selline stsenaarium võib Ida-Virumaa töökohtade arvu isegi suurendada: tõus on mõõdukas, ettevõtted suudavad teha investeeringuid ning need omakorda loovad töökohti," selgitas minister.

"Kuigi välja pakutud skaala alumine ots katab vaevalt inflatsiooni, võitlevad ettevõtted ikkagi tasude täieliku külmutamise nimel. Tonn põlevkivi maksab järgmisel aastal 1,53 eurot. Sama palju, kui pakk võid. Ainus erinevus on, et kui tavaline inimene peab inflatsiooni tõttu 10 aasta pärast maksma võipaki eest (väga konservatiivsel hinnangul) ligi kaks eurot, siis suurtööstus tahaks tonni põlevkivi eest maksta ikka 1,53. See ei ole õiglane ühegi Eesti maksumaksja suhtes, elagu nad Ida-Virumaal või mujal," arvab keskkonnaminister.

Samal teemal

13.11.2014
Valitsus toetas taastumatu maavara kasutamise tasu tõusu
17.10.2014
Keemiatööstuse liidu meediakampaania osas esitati kapole avaldus