Krimi

Kohus mõistis Toobali, Laasi ja Onksioni süüdi ning karistas ka Keskerakonda (41)

BNS/Õhtuleht.ee, 17. oktoober 2014, 11:53
Priit Toobal (paremal) ja Lauri Laasi kohtupingis 16. septembril 2014.Foto: Tiina Kõrtsini
Eraviisilise jälitustegevusega seonduvalt kriminaalsüüdistuse saanud keskerakondlased Priit Toobal ja Lauri Laasi, samuti Ivor Onksion jäid reedel Harju maakohtus süüdi.  

Kohus leidis, et Toobali ja Laasi süü eraviisilisele jälitustegevusele ning sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali puhul veel ka dokumendi võltsimises ning erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumises on tõendatud. Keskerakonna mõistis kohus süüdi juriidlise isikuna, Onksion jäi aga süüdi eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Samal teemal

Kohapeal viibinud BNS-i reporteri kinnitusel mõistis kohus Onksionile rahalise karistuse summas 640 eurot, Laasile üheksakuulise tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga ning Toobalile liitkaristusena aastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Keskerakonda karistas kohus 10 000-eurose sunnirahaga, millele lisanduvad menetluskulud.

Toobali hinnangul oli kohus oma otsuses kopeerinud prokuratuuri seisukohti ja ta avaldas lootust, et teise astme kohus on nõus "rohkem tööd tegema" ja tunnistajate seisukohti ka põhimõtteliselt arvesse võtma.

Harju maakohus kuulas septembri keskel Toobali ja Laasi  süüasja osaliste viimast sõna. Nii Toobal kui ka Laasi  kinnitasid viimases sõnas, et pole midagi kuritegelikku korda saatnud ja leidsid, et kohus peaks nad õigeks mõistma. Juba varasemalt oma süüd osaliselt tunnistanud Onksion kinnitas aga, et on kannatanult Hannes Rummilt vabadust palunud.

Eelnevalt oli prokurör nõudnud Toobalile ja Laasile tingimisi karistusti, Keskerakonnale ja Ivor Onksionile aga rahalisi karistusi. Prokuröri hinnangul on tõendatud Toobali ja   Laasi  süü eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali puhul veel ka dokumendi võltsimises ning erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumises. Keskerakonna süü on prokuröri hinnangul tõendatud juriidilise isikuna ning Onksion on tõendite järgi süüdi eraviisilises jälitustegevuses ning sõnumisaladuse rikkumises.

Toobalile nõudis prokurör ühe aasta ja kolme kuu pikkust tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga, Laasile aga üheaastast tingimisi vangistust samuti kolmeaastase katseajaga. Keskerakonnale nõudis süüdistaja 20 000 euro suurust rahalist karistust, Onksionile aga rahalist karistust 250 päevamäära ulatuses, mis mehe sissetulekuid arvestades teeb 800 eurot.

Kaitsjad nõudsid kohtult õigeksmõistvat otsust, vaid Onksioni kaitsja lisas, et süüdimõistmise korral peaks kohus rakendama tema kliendi osas võimalikult leebet karistust.

Riigikogu keskerakondlastest liikmed Priit Toobal ja Lauri Laasi  ei tunnistanud end kohtus süüdi, Ivor Onksion võttis aga süü omaks osaliselt.

Riigikogu nõustus märtsi lõpus õiguskantsleri ettepanekuga ja hääletas Toobalilt  ja Laasilt saadikupuutumatuse võtmise poolt.

Samuti esitas riigiprokuratuur Toobalile süüdistuse dokumendi võltsimises ning erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumises seoses Keskerakonna peasekretärina sularahaannetuste vastuvõtmisega. Sama süüdistuse sai ka Keskerakond juriidilisi isikuna.

Onksjon sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ning sõnumisaladuse rikkumises.

Lauri Laasi ja Priit Toobal kinnitasid Keskerakonna pressiteatega, et kaebavad tänase Harju Maakohtu otsuse edasi ringkonnakohtusse. 
 
Laasi ja Toobal rõhutasid, et on jätkuvalt seisukohal, et pole seadust rikkunud ning tegemist on poliitilise protsessiga. Kohtuotsuse kaebab edasi ringkonnakohtusse ka MTÜ Eesti Keskerakond.

41 KOMMENTAARI

v
Vaadake kuidas muudetakse! 21. oktoober 2014, 22:33
Keskerakonna Stalin annab käsu õigusorganisatsioonile ja järgmine otsus tuleb õigeksmõistev. Kui ei muudeta lastakse lahti või maha.
v
Vaadake kuidas muudetakse! 21. oktoober 2014, 22:33
Keskerakonna Stalin annab käsu õigusorganisatsioonile ja järgmine otsus tuleb õigeksmõistev. Kui ei muudeta lastakse lahti või maha.
Loe kõiki (41)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee