Maailm

Avastati Maast ülimalt kaugel asuv galaktika (1)

Toimetas Marge Sillaots, 17. oktoober 2014 10:23
Foto: nasa.gov
Kosmoseagentuuri NASA Hubble'i teleskoop avastas kosmoseavarustest ühe kaugeima galaktika seni, mis asub enam kui 13 miljardi valgusaasta kaugusel Maast.

Galaktika kaugus viitab ajale, mil universum alles tekkis ning võib olla vaid jäämäe tipp. Pasadena California Tehnoloogiainstituudi professor Adi Zitrin selgitab, et kuna nii nõrka valgust eraldavat galaktikat on võimalik näha, annab see tunnistust enamatest, mis võivad eraldada veelgi vähem valgust ehk sarnaseid galaktikaid peaks leiduma veel, teatas NASA pressiteates.

"Peaksime jätkama nende otsingut, et mõistaksime paremini, kuidas galaktikad ja universum aja jooksul on arenenud," lisas Zitrin.

Kolme aasta pikkuse uurimustöö tulemusel leitud galaktika läbimõõt on 850 valgusaastat ehk see on 500 korda väiksem kui meie galaktika. Galaktika massiks arvatakse 40 miljonit päikest – Linnuteel on see vähemalt paarsada miljardit. Kauges galaktikas tekib üks täht iga kolme aasta järel, ent meie galaktikas tekib igal aastal juurde üks. Kuigi avastatud galaktika mass ja suurus on väikesed, kasvab see Zitrini sõnul kiiresti.

Samal teemal

23.03.2015
VEERANDSAJAND VAPUSTAVAID FOTOSID JA TEADUSLIKKE AVASTUSI: kosmoseteleskoop Hubble saab 25aastaseks
23.03.2015
IMELINE SÜNNIPÄEVAFOTO: Hubble pildistas kosmilist ilutulestikku
09.01.2015
PILTUUDIS: Hubble´i kosmoseteleskoop pildistas taevast naeratust