Eesti uudised

Tallinn palkas riigikogust välja heidetud Ester Tuiksoo ühistupanka looma (31)

Karoliina Vasli, 16. oktoober 2014 07:00
VANAD VÕITLUSKAASLASED: Ester Tuiksoo jaanuaris Salme kultuurikeskuses Keskerakonna uusaastapeol Edgar Savisaarega klaase kokku löömas. Parteist pidi ta lahkuma, kuid Savisaare lähiringi jäi ikka ja arendab nüüd Tallinna ühistupanka. Foto: ARNO SAAR
Endine kohtunik Valeri Lõõnik ja kriminaalkurjategijast ekspoliitik Ester Tuiksoo rabavad tööd teha Tallinna keskerakondliku linnavõimu heaks. Üks on Savisaare õigusnõunik, teine rajab ühistupanka. Neid ühendab seik, et Lõõnik mõistis Tuiksoo maadevahetuse kohtuasjas õigeks.

Suvel läks Harju maakohtu kohtunik Valeri Lõõnik (68) pensionile. Tema jaoks polnud kodus ristsõnade lahendamine või seebikate vaatamine ilmselgelt piisav väljakutse – kui Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf helistas, oli Lõõnik kohe varmas kohtuma. Ühel hetkel jõuti oma vestlustega niikaugele, et

Lõõnikule tehti ettepanek asuda ametisse linnapea õigusnõunikuna. Lõõnik nõustus.

Samal teemal

Eilne Eesti Päevaleht kirjutas, et ühtlasi on Lõõnik astunud Keskerakonda. Lõõnik selgitab Õhtulehele: "Kuna kutsuti tööle, siis Klandorf andis ka Keskerakonda astumise avalduse. Ta ei käskinud seda täita, aga arutasin omaette ja mõtlesin, et teen ikka ära. Olen ka 1996–1997 olnud Keskerakonnas, ei jookse ühest parteist teise."

Teeb, mis kästakse

Oma töökohustuste koha pealt on mees kidakeelne. "Üldõigusnõunik olen. Mis ülesanded antakse, seda ka teen." Linnavalitsuse eilsel pressikonverentsil ütles abilinnapea Arvo Sarapuu, et esiti on Lõõnik nende seas aasta lõpuni ja tegeleb munitsipaalpolitseiga. "Soovime, et Lõõnik analüüsiks mupo väärteomenetlusi ja kohtulugusid. Plaan on nende analüüside tulemusel vaadata mupo edasine tegevus üle."

Eesti Päevaleht spekuleerib, et ehk kindlustab Savisaar seljatagust ja loob meeskonda seoses kriminaalasjaga, mis puudutab tema võimalikku rahapesu Šveitsis. Kriminaalasi on endiselt eeluurimisel ja ilmselt saabub lähiajal selgus, kas meer saab kahtlustuse või lõpetab prokuratuur uurimise. Kas peate ka Savisaare isiklike asjadega tegelema? "Ei, ei, seda pole keegi öelnud," ütleb Lõõnik. "Aga kui antakse midagi linnapea poolt, eks seda tuleb ka täita," märgib ta, et ta ise omale tööülesandeid ei vali.

Sots: hullem kui "vihmavarjuhoidja"

Viimasel ajal näeb linnavalitsuses askeldamas ka Ester Tuiksood, kes puutus Lõõnikuga kokku, kui oli kohtupingis maadevahetuse asjas. Harju maakohtu kohtunik Lõõnik mõistis kõik kohtualused õigeks. Ringkonnakohus tühistas Lõõniku otsuse ja mõistis osalised süüdi. Tänavu suvel kinnitas selle otsuse üksikute eranditega ka riigikohus. Süüdimõistetud pistisevõtjana pidi Tuiksoo hüvasti jätma nii parlamendi kui Keskerakonnaga. Avaliku teenistuse seadus keelab süüdimõistetud kurjategijal linnaametnikuna töötada. Linnavolikogu sotsiaaldemokraadist revisjonikomisjoni esimees Hanno Matto esitas selle kohta eile Savisaarele arupärimise. "Halb on ka see, kui värvatakse "vihmavarjuhoidjaks" ettevalmistuseta keskerakondlikke noorpoliitikuid, kuid märksa tõsisem on riive, kui maksumaksja raha eest palgatakse Tallinnas tööle riigikohtus süüdi mõistetud ja kehtiva karistusega altkäemaksuvõtja," heitis ta ette.

Päeva peale saabus selgus, et Tuiksoo töötab Tallinna ühistupanga loomise sihtasutuses. "Kõik omal ajal," korrutab Tuiksoo telefonitsi ega soovi oma tööst rohkem rääkida. Saadetud küsimustele Tuiksoo ei vasta.

"Noor inimene, kus teil kiire on?"

Õhtulehe eilsed päringud linna pressikanalile Raepressile Tuiksoo ja Lõõniku tasu ja lepingu kestuse kohta jooksid vastu seina. Vastu tööpäeva lõppu konstateeriti, et päring on edastatud teabe valdajale – linna personaliteenistusele. Linna personalidirektor Esta Heinmaa rääkis, et küsimusi on esitatud palju ja nendega tegeldakse nii kiiresti, kui jõutakse. "Noor inimene, kus teil kiire on?" imestas ta.

Vähemasti Lõõniku puhul võib järgmisel kevadel palganumber olla hoopis teine, sest ta plaanib kandideerida ka riigikokku. "Mõtlesin, et kui tehtaks pakkumine kandideerida, miks ka mitte! Riigikogus on väheks jäänud neid, kes suudaks politseiprobleemidega tegelda, see oleks minu valdkond."

Samal teemal

17.08.2018
Ester Tuiksoo astus taas Keskerakonda
21.02.2018
Faktikontroll: kuidas „lihtne inimene“ Tuiksoo pool aastat „korterit vaatas“
17.02.2018
Ester Tuiksoo: mu hing ei ole paranenud
21.05.2015
Jüri Mõis: minu usk on, et ühistupanka ikkagi ei tule