Eesti uudised

Naisi kummitavad postimüügikataloogide võlad, mehed on hädas teleteenuste eest maksmisega (3)

Katrin Helend-Aaviku, 14. oktoober 2014 07:00
ÕHINAPÕHINE OSTLEMINE: Naised armastavad postimüügikataloogidest kaupu osta ja jäävad maksmisega sagedamini hätta kui mehed. Foto: Mati Hiis (fotolavastus)
Uuring näitab, et suur osa õrnema soo kuhjunud võlgadest on tekkinud postimüügikataloogidest kaupa tellides, seevastu meeste võlgadest moodustab lõviosa tele- ja kommunaalteenuste eest maksmata jätmine.

Kataloogikaupade eest tasumisega on inkassoettevõte Lindorff uuringu järgi raskusi kõige rohkem Harjumaa, Hiiumaa ja Pärnumaa elanikel.

Kesk-Eestis elava Pille ja Tallinnas elava Luule lemmiktegevuste hulka on alati kuulunud postkasti potsatanud eestikeelsetest kataloogidest kauba tellimine.

"See oli ju mugav. Õhtul pärast tööd oli nii mõnus neid katalooge lapata. Anttila, Halens, Quelle – ikka igaühest sai midagi tellitud," räägib Pille ja lisab, et ostmise tegi eriti mugavaks järelmaksuvõimalus.

Ta mäletab juhust, kui tal jäi paar osamakset tegemata.

Luulel on olnud olukord, kus võlg on tekkinud korraga kahele postimüügiettevõttele.

"Olin kindel, et 20 euro suurune kuumaks on mulle täiesti jõukohane, aga siis tekkisid ootamatud väljaminekud ja mõtlesin, et järgmine kuu on rahaliselt kergem, et küll siis maksan lihtsalt suurema summa, aga siis oli jälle kuskile mujale vaja raha välja käia ja nii see läks, kuni arve kasvas viivistega koos," räägib Luule. Mõlemad naised said siiski lõpuks oma võlad klaaritud ja nii kaugele asi õnneks ei läinud, et inkassoettevõte oleks pidanud neid pitsitama hakkama.

Kõigil ei ole nii hästi läinud. Inkassoettevõtte Lindorff uuringute juht Inga Piiroja ütleb, et postimüügikataloogile võlgu olevaid kliente on rohkem just naiste seas.

"Naised armastavad tellida tooteid kataloogist, mehed seevastu jäävad võlgu teleteenuste ja kommunaalteenuste eest," märgib Piiroja äsja valminud uuringu põhjal, mis käsitles rohkem kui 100 000 Lindorfi menetluses olevat võlgnikku.

Ta lisab, et kataloogikaupade puhul on naiste seas võlglasi kaks korda rohkem kui meeste seas.

"Mängu tuleb ka rahapuhvri puudumine olukorras, kus kaotati töö, vähendati palka või oldi pikalt haiguslehel," lisab Piiroja.

"Samuti on inimestel raske üldpilti näha. Toode kuumaksega 20 eurot tundub üsna rahakotisõbralik. Kui aga inimene teeb sarnaseid tellimusi mitu, hakkavad väljaminekud juba sissetulekuid ületama."

Piiroja ütleb, et on olnud juhtumeid, kus inimestel on olnud kuni 40 kataloogivõlgnevust, alustades laudlinast ja lõpetades muruniidukiga.

Keskmine kataloogitellimuse võlg on uuringu andmetel 30 eurot, kommunaalteenustel samuti 30 eurot ja teleteenustel 300 eurot.

"Tasumata arvele lisandub iga viivitatud päeva eest viivis ja igaühele antakse võimalus enne inkassosse saatmist oma võlad tasuda," ütleb Piiroja.

"Mida kauem võlgnik nõude tasumisega viivitab, seda suuremaks lähevad sissenõudekulud. Peale selle võib nõudele lisanduda leppetrahv või kliendikulud, mis on reeglina reguleeritud ostja ja müüja vahelises lepingus."

Noorematel suuremad võlad

Lindorffi sel kuul valminud uuringu põhjal on kõige tüüpilisem makseraskustes isik 41aastane, kellel on võlaks kaks arvet kokku 1200 euro eest. Harjumaal on võla keskmine summa 800 eurot, Võrumaal näiteks poole väiksem ehk 460 eurot. 60 protsenti võlgnikest on mehed, umbes kümnendik kõigist võlglastest on 25aastased ja nooremad. Erandiks on Hiiumaa, kus noorte inimeste osakaal moodustab vaid viis protsenti võlgnikest.

Samal teemal

16.02.2015
Saksa investeeringufond ostis Anttila