Eesti uudised

"500 eurot kätte – mis palk see on?" (17)

Maarius Suviste, 14. oktoober 2014 07:00
STREIK TARTUS: GoBusi bussijuhid korraldasid eile varahommikul Tartus tunniajase hoiatusstreigi, et nõuda väärikat töötasu. Hoiatusstreigid olid ka Pärnus ja Saaremaal. Foto: Aldo Luud
Bussijuhid nõudsid eile hoiatusstreigiga palgatõusu.

"Mõni mees saab kätte üle 500 euro. Mis palk see on? Ärkad kell 4 öösel, et tööle jõuda ja siis saad veel sellise s*** palga!" ütles Tartu bussijuht eile ametivendade streigi ajal.

Transpordi Ametiühing korraldas eile hommikul GoBusi bussijuhtide palganõude toetuseks hoiatusstreigi Tartumaal, Saaremaal ja Pärnus.

"See on tappev. Sa pead ärkama kell 4 öösel, et tööle jõuda. Ise pead vaatama ka transpordi, kuidas ja millega sel kellaajal tööle saad," rääkis eile hommikul Tartu bussijuht.

"Mõni mees saab kätte üle 500 euro. Mis palk see on? Sa ärkad kell 4, et saada sellist s*** palka? Ja siis peab veel viisakalt riides olema, habe aetud, püksid triigitud, kingad viksitud. Naine naerab, et 2014. aastal mehe palk nii väike on. Ausalt ütlen: mul on siiber ees sellest tööst! Soome ka ei saa minna. Mul on siin perekond, mul on siin kodu – ei saa ju minna."

"Streik, streik," rehmab bussijuht käega.

"Enne on ka pikette ja streike tehtud. Mis reaalset kasu neist olnud on? Pärast streiki võetakse mehed lihtsalt ette ja…"

Tartumaal algas GoBusi bussijuhtidele väärika töötasu nõudmiseks hoiatusstreik kell 6 ja kestis tund aega. See mõjutas maakonnaliinide busse, mis väljusid sel ajal Tartu ja Elva bussijaamast. "Lihtsalt hilineme," ütlesid bussijuhid, kuidas streik välja näeb. See tähendab, et bussid väljusid veerand tundi pärast graafikujärgset aega.

Kella 6 paiku oli Tartu bussijaamas vaikne ja rahulik. Mõni üksik reisiline, mõni üksik buss. Streigi staap asus eemal bussiparklas. N-ö streigibussis oli ka Transpordi Ametiühingu juhatuse esimees Jaan-Hendrik Toomel.

Tema sõnul nõuavad GoBusi bussijuhid Tartumaal 930eurost kuupalka, kuid tööandja viimane pakkumine kollektiivläbirääkimistel küündib 750 euroni järgmise aasta jaanuarist ja 800 euroni 2015. aasta teisest poolaastast. Seda on samapalju, kui maksti sama töö eest samadel liinidel majanduskriisi haripunktis aastatel 2009–11, räägivad streigi korraldajad.

"GoBusiga on läbirääkimised olnud keerulised," tõdeb Jaan-Hendrik Toomel.

"Tahaksin küll loota, et streigist on kasu. Loodame, et see aitab tuua bussijuhtidele hea tulemuse, et me saavutame kokkuleppe, millega nende palk väärilise tasemeni tõuseb."

"Järgmist hoiatusstreiki veel plaanitud ei ole," lisab Toomel.

"Teeme selle siin ära ja siis vaatame, kuidas läbirääkimised jätkuvad."

Saaremaal toimus eile hoiatusstreik kella 6.25 kuni 7.25ni ning sel ajavahemikul väljusid bussid 15 minutit graafikujärgsest ajast hiljem. Pärnus algas hoiatusstreik kell 9 ja lõppes kell 10, selle aja sees jäid Pärnu linnaliinid teenindamata.

Pärnus ning Saaremaal nõuavad bussijuhid 800eurost kuupalka alates järgmise aasta algusest ja töötasu tõstmist 850 eurole järgmise aasta juulist.

GoBusi esindaja: paljude bussijuhtide töötasu on 900 eurot

Järgmisest aastast asub Tartumaa liine teenindama GoBus. GoBusi senised läbirääkimised ametühingutega keskenduvad palga miinimummäärale, mille tõusu järgmisel aastal on GoBus ka ametühingutele kinnitanud. Paljude GoBusi bussijuhtide reaalne töötasu on juba praegu 900 eurot ning kohati ületab seda.

Peame kahetsusväärseks, et ametiühingud levitavad ikka veel eksitavat teavet, mis jätab mulje, nagu GoBusi bussijuhid teeniksidki alampalka ning et GoBus on teadlikult arvestanud ebarealistlike tööjõukuludega. See ei vasta tõele. GoBus pakub tööandjana arvestavat teenimisvõimalust, häid töötingimusi ning GoBusi bussijuhtideks tööle tahtjaid on rohkem, kui täna on võimalik töökohti pakkuda."

Samal teemal

05.01.2015
Tartumaa bussijuhid nõuavad uuelt vedajalt 930eurost palka
13.10.2014
FOTOD JA VIDEO: Suuremat palka nõudvad bussijuhid korraldasid hoiatusstreigi
29.09.2014
GoBusi bussijuhid nõuavad vähemalt 930-eurost kuupalka
16.04.2014
Bussijuhid elasid pahameele välja: me ei saa mõistlikku palka ega puhata!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee