3
fotot
STREIK TARTUS: GoBusi bussijuhid korraldasid eile varahommikul Tartus tunniajase hoiatusstreigi, et nõuda väärikat töötasu. Hoiatusstreigid olid ka Pärnus ja Saaremaal. (Aldo Luud)

Bussijuhid nõudsid eile hoiatusstreigiga palgatõusu.

"Mõni mees saab kätte üle 500 euro. Mis palk see on? Ärkad kell 4 öösel, et tööle jõuda ja siis saad veel sellise s*** palga!" ütles Tartu bussijuht eile ametivendade streigi ajal.

Transpordi Ametiühing korraldas eile hommikul GoBusi bussijuhtide palganõude toetuseks hoiatusstreigi Tartumaal, Saaremaal ja Pärnus.

"See on tappev. Sa pead ärkama kell 4 öösel, et tööle jõuda. Ise pead vaatama ka transpordi, kuidas ja millega sel kellaajal tööle saad," rääkis eile hommikul Tartu bussijuht.

"Mõni mees saab kätte üle 500 euro. Mis palk see on? Sa ärkad kell 4, et saada sellist s*** palka? Ja siis peab veel viisakalt riides olema, habe aetud, püksid triigitud, kingad viksitud. Naine naerab, et 2014. aastal mehe palk nii väike on. Ausalt ütlen: mul on siiber ees sellest tööst! Soome ka ei saa minna. Mul on siin perekond, mul on siin kodu – ei saa ju minna."

"Streik, streik," rehmab bussijuht käega.

"Enne on ka pikette ja streike tehtud. Mis reaalset kasu neist olnud on? Pärast streiki võetakse mehed lihtsalt ette ja…"

Tartumaal algas GoBusi bussijuhtidele väärika töötasu nõudmiseks hoiatusstreik kell 6 ja kestis tund aega. See mõjutas maakonnaliinide busse, mis väljusid sel ajal Tartu ja Elva bussijaamast. "Lihtsalt hilineme," ütlesid bussijuhid, kuidas streik välja näeb. See tähendab, et bussid väljusid veerand tundi pärast graafikujärgset aega.

Kella 6 paiku oli Tartu bussijaamas vaikne ja rahulik. Mõni üksik reisiline, mõni üksik buss. Streigi staap asus eemal bussiparklas. N-ö streigibussis oli ka Transpordi Ametiühingu juhatuse esimees Jaan-Hendrik Toomel.

Tema sõnul nõuavad GoBusi bussijuhid Tartumaal 930eurost kuupalka, kuid tööandja viimane pakkumine kollektiivläbirääkimistel küündib 750 euroni järgmise aasta jaanuarist ja 800 euroni 2015. aasta teisest poolaastast. Seda on samapalju, kui maksti sama töö eest samadel liinidel majanduskriisi haripunktis aastatel 2009–11, räägivad streigi korraldajad.

Sel kevadel, enne viimast Tartumaa liiniveohanget teatasid Tartumaa bussijuhid, et ei nõustu uuest aastast jätkama tööd madalama tasu eest kui 930 eurot kuus. Mitu bussiettevõtet on Transpordi Ametiühingule kinnitanud, et tegid oma veopakkumised sellisele turuhinnale tuginedes ja maksavad juba praegu samas regioonis ligilähedast palka. Ametiühing järeldab sellest, et GoBus tegi konkursil ebarealistlikku tööjõuhinda arvestades teadlikku dumpingut.

"GoBusiga on läbirääkimised olnud keerulised," tõdeb Jaan-Hendrik Toomel.

"Tahaksin küll loota, et streigist on kasu. Loodame, et see aitab tuua bussijuhtidele hea tulemuse, et me saavutame kokkuleppe, millega nende palk väärilise tasemeni tõuseb."

"Järgmist hoiatusstreiki veel plaanitud ei ole," lisab Toomel.

"Teeme selle siin ära ja siis vaatame, kuidas läbirääkimised jätkuvad."

Saaremaal toimus eile hoiatusstreik kella 6.25 kuni 7.25ni ning sel ajavahemikul väljusid bussid 15 minutit graafikujärgsest ajast hiljem. Pärnus algas hoiatusstreik kell 9 ja lõppes kell 10, selle aja sees jäid Pärnu linnaliinid teenindamata.

Pärnus ning Saaremaal nõuavad bussijuhid 800eurost kuupalka alates järgmise aasta algusest ja töötasu tõstmist 850 eurole järgmise aasta juulist.

GoBusi esindaja: paljude bussijuhtide töötasu on 900 eurot

OÜ Tarbus direktor, AS GoBus volitatud esindaja Valter Keis: "Tartumaal teenindab maakonnaliine kuni 2014. aasta lõpuni Tarbus, kellel on ametiühinguga sõlmitud kehtiv kollektiivleping. Selles on fikseeritud nii töö- ja palgatingimused kui ka ametiühingu kohustus tagada töörahu ning mitte välja kuulutada streiki või töösulgu kollektiivlepingus sätestatud tingimuste muutmise ajendil.

Järgmisest aastast asub Tartumaa liine teenindama GoBus. GoBusi senised läbirääkimised ametühingutega keskenduvad palga miinimummäärale, mille tõusu järgmisel aastal on GoBus ka ametühingutele kinnitanud. Paljude GoBusi bussijuhtide reaalne töötasu on juba praegu 900 eurot ning kohati ületab seda.

Peame kahetsusväärseks, et ametiühingud levitavad ikka veel eksitavat teavet, mis jätab mulje, nagu GoBusi bussijuhid teeniksidki alampalka ning et GoBus on teadlikult arvestanud ebarealistlike tööjõukuludega. See ei vasta tõele. GoBus pakub tööandjana arvestavat teenimisvõimalust, häid töötingimusi ning GoBusi bussijuhtideks tööle tahtjaid on rohkem, kui täna on võimalik töökohti pakkuda."

Jaga artiklit

17 kommentaari

R
Reisija tahad  /   11:07, 14. okt 2014
öelda, et tööta ilma rahata pensioni Ja siis hakkad elama..loogika
R
reisija  /   10:28, 14. okt 2014
No meie kandis sõidavad GoBus'i kohalikel liinidel juhtidena kohalikud pensionieas mehed. Ja kuus kokku koos pensioniga saavad kätte ligi 1000 eur, mõni kuu ülegi, olenevalt töötundide arvust. Pole paha? Muidugi võiks ju halada, et pension võiks olla suurem, ei peaks tööl käima, samas on mehed rahul: no mis sa ikka istud niisama kodus, vahid naise, koera ja telekaga tõtt päevad läbi korteris? Saad kodust välja, inimestega suhelda, oled kursis kohaliku eluga, teenid pensionile lisa. Kui ka proua on pensionär, on kahele sissetulek täitsa piisav (no kui veel ka tööl käib, siis teine samapalju tuleb lisaks): saab käia spaas või soojamaareisil... pangalaenu pole, 10 aasta vanune auto liigub kenasti, ei pea 2x aastas garderoobi välja vahetama, lapsed oma elu peal. Nii et ei ole GoBusi juhtidel üle Eesti üheselt troostitu elu.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis