Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti sallivuse matustel (65)

Õhtuleht.ee, 13. oktoober 2014 18:35
Foto: LAURA OKS
Avalik diskussioon kooseluseaduse ümber purustas hapra lootuse, et veerand sajandit iseseisvust on muutnud eesti rahva sallivamaks, kui totalitaarsest ühiskonnast pääsenud rahvalt loota võib.

Ühelt poolt oleks meil nüüd elu nagu Euroopas: mõnisada samasoolist võib 2016. aastast oma kooselu registreerida. Ent seadust menetledes lasti pudelist välja džinn, keda sinna tagasi toppida on kümme korda keerulisem. Poliitikute oskamatu tegutsemine muu hulgas sallivust, vähemustega arvestamist, humaansust esindava seaduse läbisurumiseks tõi kaasa sallimatust, poliitilist kultuuritust ja viha homode vastu üldisemalt. Kas Toompeal abielu institutsiooni madaldamise ja homoabielude vastu protestinud, kes kandsid loosungeid „Hälvet tuleb ravida, mitte võimendada", „Ei ebanormaalsustele" ja „Pepu kaudu lapsi ei tehta"  oskasid aimata, et nädal hiljem saab kahe lapse isa rusikaga näkku kõigest seepärast, et vastas jaatavalt küsimusele, kas ta aktseptiks, kui ta poeg teataks, et loob teise poisiga perekonna?

Sellised asjad juhtuvad Euroopas, Eestis, täna, aastal 2014. Ja see ei ole normaalne. Ei ole mingit õigustust inimeste vaenamisele nende vaadete pärast, ei ole mingit õigustust kellegi halvustamiseks tema seksuaalse sättumuse tõttu.

Asi ei ole tegelikult homodes ega Varro Vooglaius. Ühed tahtsid lihtsalt samasugust inimlikku kindlustunnet, mida põhiseadus lubab kõigile kodanikele, teised tõstsid protestihäält, sest see käis vastu nende põhimõtetele. 

Tajudes neidsamu mustvalgeks jagunevaid arvamusi, otsustasid ühed poliitikud looritada seadust ebamäärase jutuga heterokooseludest. Kui valskus ilmsiks tuli ja kära paisus, hakkasid teised seda tulevast valimiskampaaniat silmas pidades ära kasutama. Lisame siia mõne poliitiku vastutustundetu esinemise, mõned avalikud mudaloopimised ning tulemuseks on plahvatusohtlik segu.

Vihkamisega me edasi mina ei saa. Ka need, kes ihkavad, et tuleks kõva käsi ja „kõik peded kappi tagasi peksaks, sest seal on nende koht", peavad mõtlema, keda tabab see kõva käsi siis, kui kapi uks kinni lajatab. On need puudega inimesed? Mitte-eestlased? Valesti mõtlejad? Vasakukäelised?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee