Maailm

Nobeli majanduspreemia võitis prantslane Jean Tirole (1)

BNS, 13. oktoober 2014 14:54
Nobeli majanduspreemia laureaat 2014 Jean TiroleFoto: AFP / Scanpix
Tänavuse Nobeli majanduspreemia võitis Prantsuse majandusteadlane Jean Tirole, teatas Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia avalduses.

Toulouse 1 Capitole ülikooli teadlane Tirole pälvis preemia "analüüsi eest suurkorporatsioonidest, turu valitsevast seisundist ja ja selle reguleerimisest", seisis avalduses.

"Tirole on üks meie aja mõjukamaid majandusteadlasi," märkis preemia žürii. "Paljudes tööstusharudes domineerib väike arv suurfirmasid või üks monopol. Reguleerimata jäämisel annavad säärased turud sageli sotsiaalselt soovimatuid tulemusi - kulupõhistest kõrgemad hinnad või ebaproduktiivsed firmad, kes püsivad elus, tõkestades uute ja tootlikumate ettevõtete turulepääsu."

Majanduspreemia on Nobeli auhindadest ainus, mida ei asutatud Alfred Nobeli testamendiga. Majanduspreemia asutas oma kolmesajanda aastapäeva tähistamiseks Rootsi riigipank.

Esmakordselt anti see välja 1968. aastal. Preemia antakse üle 10. detsembril Stockholmis.

Majanduspreemia omistamine Prantsuse teadlasele on erand viimaste aastate laureaatide seas. Viimase kümne aasta jooksul on 20 majanduspreemia laureaadist 18 olnud Ühendriikidest.

Samal teemal

06.10.2015
Kes saab Nobeli rahuauhinna?
15.05.2012
Nobelist Krugman ennustab eurole kadu
10.10.2011
Nobeli majanduspreemia pälvisid makromajanduse uurijad Sargent ja Sims
12.10.2010
Majandus-Nobeli jagavad kolm teadlast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee