Eesti uudised

Lisatud GoBusi kommentaar!

FOTOD JA VIDEO: Suuremat palka nõudvad bussijuhid korraldasid hoiatusstreigi (17)

Maarius Suviste, 13. oktoober 2014 14:18
BUSSIJUHTIDE STREIK TARTU Foto: ALDO LUUD
Transpordi Ametiühing korraldas täna hommikul GoBusi bussijuhtide palganõude toetuseks hoiatusstreigi Tartumaal, Saaremaal ja Pärnu linnas.

"See on tappev töö. Palk on üle 500 euro kätte. Mis palk see on? Sa ärkad kell 4 hommikul, et tööle jõuda ja siis saad veel sandikopikaid," ütles üks bussijuht täna varahommikul Tartu bussijaamas. „Loomulikult loodame, et hoiatusstreigist on kasu. Lootma peab."

Samal teemal

Tartumaal algas hoiatusstreik kell 6 ja kestis tund aega ning see mõjutas maakonnaliinide busse, mis väljusid eeltoodud ajavahemikul Tartu ja Elva bussijaamast. Hoiatusstreigi tõttu väljusid bussid 15 minutit pärast graafikujärgset aega.

GoBusi bussijuhid nõuavad Tartu maakonnas 930-eurost kuupalka. Tööandja viimane pakkumine kollektiivläbirääkimistel küündib aga 750 euroni järgmise aasta jaanuarist ja 800 euroni 2015. aasta teisest poolaastast. Seda on sama palju, kui maksti sama töö eest samadel liinidel majanduskriisi haripunktis aastatel 2009-2011.

Tartumaa bussijuhid teatasid sel kevadel, enne viimast Tartumaa liiniveohanget, et ei nõustu uuest aastast tööd jätkama madalama tasu eest kui 930 eurot kuus. Mitmed teised bussiettevõtted kinnitavad, et tegid ka oma pakkumised sellisele turuhinnale tuginedes, makstes juba täna samas regioonis ligilähedast palka.

Transpordi Ametiühing järeldab sellest, et pakkuja tegi sellel konkursil teadlikku dumpingut ebarealistlikku tööjõuhinda arvestades.

OÜ Tarbus direktor Valter Keis ütles omakorda, et  AS GoBus on pidanud transpordi ametühinguga läbirääkimisi alampalga miinimummäära osas, mille tõusu on Go Bus tulevast aastast ka ametühingule kinnitanud.

"Tartumaal soovitud 930-eurone miinimumtasu ei ole kooskõlas turutingimustega. Näiteks sõlmis Transpordi Ametiühing ATKO Grupiga eelmisel nädalal kokkuleppe, mille kohaselt on miinimumpalk tuleva aasta algusest sõltuvalt piirkonnast 770-800 eurot kuus. Go Busi bussijuhtide reaalne töötasu on aga juba praegu 900 eurot ning kohati ületab seda," lisas ta.

"Peame kahetsusväärseks ametühingute poolt avalikkusele eksitava teabe levitamist, mis jätab mulje nagu teeniksid Go Busi bussijuhid alampalka ning et Go Bus on teinud hangete võitmiseks teadlikku dumpingut ebarealistlikku tööjõuhinda arvestades. See ei vasta tõele. Go Bus pakub tööandjana arvestavat teenimisvõimalust, häid töötingimusi ning Go Busi bussijuhtideks tööle tahtjaid on täna rohkem kui suudame vastu võtta. Konkurentsiamet peaks uurima, kas ametühingud on teiste hankel osalenud pakkujatega leppinud kokku tööjõu hinnad, millest hankel lähtutakse," sõnas Keis.

Samal teemal

20.10.2014
Riik teeb maakonnaliinidele täiendava rahasüsti
20.10.2014
Palga üle nurisevad bussijuhid võivad korraldada uue streigi
14.10.2014
"500 eurot kätte – mis palk see on?"