RÜÜTLID: Keepide ja mõõkadega templirüütlid käisid laupäeval toomkirikus. Foto: Mati Hiis
Teet Teder 13. oktoober 2014 07:00
"Kirik on suletud, jumalateenistus on," ütleb frakis mees, kaelas kuldne rist. Tegu on erajumalateenistusega, sest toomkirik Tallinna vanalinnas on reserveeritud eranditult templirüütlitele.

Laupäeval kella 16.15 ajal keeravad vanalinna kitsastel tänavatel toomkiriku ette kaks kollast elevandipiltidega reisibussi, kust väljub sadakonnaliikmeline frakkides ja peokleitides seltskond. Mõnel kaasas valged hõlstid, peal suur punane rist, ühel kaks mõõka. "Need on templirüütlid," ei tee bussijuht saladust, kelle ta kirikusse on toonud. Aga rohkemat, näiteks kas rüütleid kirikusse vaatama võiks minna, ei teadnud temagi. Oskas ainult lisada, et tegu on Soomest tulnutega.

Kiriku ukse ees on keelusilt ilma pikemalt põhjuseid selgitamata: "kirik on turistidele suletud."

Frakis mees kinnitab igaks juhuks sama. Turistid, kes keelusildist hoolimata (silt on ainult eesti keeles) ukse paotavad ja sisse piiluvad, tulevad sealt ruttu ära.

"Nüüd on küll piinlik," ütleb esiti ukse taha jäänud mees.

Tegu on Soome ajakirjanikuga. "Mind on kutsutud," ütleb ta kohmetult ja soovitab küsida, kas Õhtuleht võiks ka rüütlite toimetamisi vaadata.

"Aga mine sa enne, siis ei arvata, et me koos tulime," palub ta.

Piilun ukse vahelt sisse, keegi raputab peaga. Üritus ikka ainult valitutele. Mullu kirjutas Eesti Ekspress artikli "Eesti kaitsejõude juhivad templirüütlid" ja avaldas pildi, kuidas Riho Terras, mõõk käes, lööb enda ees põlvitaja rüütliks.

Terrasel oli seljas valge keep punase ristiga ja selle alt paistis kaitseväe roheline paraadmunder. Et templirüütlite kontrolli all on märgatav osa Eesti sõjajõududest, ei teinud toonasele peaministrile Andrus Ansipile vähimatki muret. Peaminister tõmbas paralleele laulukoori ja rahvatantsurühma kuulumisega.