Maailm

USA ülemaailmse nuhkimise paljastaja uued ja vanad saladused paljastuvad kahetunnises filmis

Snowdeni kallim on Moskvas (2)

Tõnis Erilaid, 13. oktoober 2014 07:00
MAAILMA TUNTUIM VILEPUHUJA: Edward Snowden. Foto: NBC News
Ajakirjanik Glenn Greenwald kinnitab, et USA eriteenistuses töötab teinegi kõrgtasemel saladustepaljastaja. See selgus läinud reedel New Yorgis esilinastunud tõsielufilmis "Citizenfour", mis kõneleb Ühendriikide nuhkimisoperatsioonid paljastanud ja seejärel üle Hongkongi Venemaale pagenud Edward Snowdenist.

Snowden vaatas Moskvas filmi koos oma tüdruksõbra Lindsay Millsiga, kes suvest saati samuti Venemaal asub ja loodab saada alalist elamisluba.

Samal teemal

Saladused paberitükkidel

Filmis jutustab endine Guardiani ajakirjanik, praegu internetiportaali The Intercept haldav Rio de Janeiros elav Greenwald teisest "vilepuhujast" Snowdenile Moskvas ja kirjutab pealtkuulamishirmus talle teatavaks saanud seigad paberitükkidele. "Snowdeni suu vajus üllatusest lahti, kui ta kuulis teise lekitaja olemasolust ja sai teada, et see mees on NSAs, USA rahvuslikus julgeolekuagentuuris, temast kaugelt kõrgemal kohal," kirjutab Mail on Sunday.

Uus allikas kinnitas Greenwaldile, et eriteenistuste pideva jälgimise all on 1,2 miljonit Ühendriikide kodanikku. Hoolimata sellest, et põhiseadus seda otsesõnu keelab. Andmed nende kohta on koondatud andmebaasi nimega TIDE. Selle andmebaasi arengule andis uut hoogu juhtum 2009. aasta jõulupühil, kui tuli ilmsiks plaan õhkida Detroitis lennuk. Pommimees Umar Farouk Abdulmuttalab ei olnud kirjas üheski varasemas andmekogumis.

Kuid inimõiguslaste väitel pole vähemalt 40 protsenti praegu pidevalt jälgitavaist inimestest kuidagiviisi seotud terrorirühmitustega. Ka "Citizenfouri" autor, ameeriklanna Laura Poitras on anddmebaasi kantud. See sundis teda USAst lahkuma – ta elab Berliinis. Naine kurdab, et iga kord, kui ta Ühendriikidesse läheb, peetakse ta kinni, küsitletakse ja otsitakse läbi.

CNN oletas juba augustis, et järjepidevad paljastused eriteenistuste tegevuse kohta ei saa pärineda ainult Snowdenilt, kes Venemaal elades ei pääse ligi uuematele andmetele, millele Greenwald on oma internetiportaalis viidanud.

Kahetunnine "Citizenfour" on praegu New Yorgi tänavusel filmifestivalil tähelepanu keskpunktis. Filmi pealkiri on võetud varjunimest, mida Snowden kasutas, saates laiali esimesed teated NSA seadusevastasest tegevusest.

Režissööri ja ajakirjaniku Laura Poitrase vädatud filmist selgub ka see, et Snowdeni põgenedes Hawaiile maha jäänud Lindsay Mills on tänavu juulist alates samuti Moskvas ja paarike on rõõmsalt taasühinenud. Mills, endine baleriin ja postitantsija, on varem sama napisõnaline olnud kui Snowden, kõneldes oma suhteist või koguni intervjuudest keeldunud. Snowdeni advokaat Anatoli Kutšerenja kinnitas uudist kontrollima tõtanud ajakirjanikele, et Mills on tõepoolest Moskvas, kirjutab New York Post. "Armastus on armastus. Nad käivad koos teatreis, külastavad kultuuriettevõtmisi. Moraalset tuge on Snowdenil ääretult vaja," ütles advokaat, kuid lisas, et Mills ei saa praegu pidevalt Moskvas elada, sest tal pole selleks vajalikku elamisluba ja viisanõuded sunnivad teda ajuti lahkuma.

31aastase Snowdeni elamisluba pikendati äsja 2017. aasta augustini.

Tavaliselt on reeturite elu osutunud põrguks, kui nende kuritöö avalikuks tuleb, kirjutab Glenn Greenwald portaalis firstlook.org, meenutades värskeima juhtumina WikiLeaksile saladokumente lekitanud Chelsea Manningile mõistetud 35aastast vanglakaristust või kurikuulsa Kim Philby saatust, kes küll põgenes Inglismaalt Venemaale, kuid suri seal üksildase depressiivse alkohoolikuna.

"Edward Snowden on aga selle asemel, et vanglas mädaneda, nautimas täismõõdus elu – õpib, kirjutab, annab intervjuusid ja maailm on talle tänulik NSA nuhkimise paljastamise eest," nendib Greenwald, kes esimesena tõi Snowdeni lekitatud dokumendid ajakirjandusse.

Snowden ajakirja kaanepoisina

Septembris paigutas Edward Snowdeni oma kaanele ajakiri Wired, äratades Ühendriikides kerge pahameeletormi. "Ameerika lipu asemel võiks ta emmata Vene lippu või koguni Putinit," kirjutasid blogijad.

Ajakirja tarvis intervjueeris Snowdenit ühes Moksva hotellis James Bamford. "Ta ostab toitu väikeses naabruspoes, kus pole ohtu, et keegi teda ära tunneks ja elab siiamaani New Yorgi aja järgi," kirjutab Bamford.

"Snowden on kõhn ja kondine, habemetüügas jätab mulje, nagu ta oleks alles eile otsustanud parra ajamata jätta. Burberry prillid, kahvatusinine särk, Calvin Kleini mokassiinid – näeb välja nagu mõne ülikooli korralik esmakursuslane."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee