Eesti uudised

Teadlased on valmis laboris kasvatatud peenist meeste peal katsetama (9)

Triin Tael, 11. oktoober 2014 13:00
LABORIS LOODUD: Teadlastel õnnestus katseklaasis kasvatada funktsioneerivad sugutid.
USA teadlased Wake Foresti regeneratiivmeditsiini instituudist annavad lootust, et juba viie aasta pärast saab laboris kasvatada suguti neile meestele, kelle peenis on kaasasündinud anomaalia või raske vigastuse tõttu moondunud.

Põhja-Carolina osariigis asuva ja USA relvajõudude finantseeritava Wake Foresti teadlased on regeneratiivmeditsiini maailmatipud, kinnitab iflscience.com. 1999. aastal olid nad esimesed, kes siirdasid inimesele edukalt laboris kasvatatud elundi – põie. 2004 järgnes esimene kusiti ja aasta hiljem esimene tupp.

Nüüdseks on meeskond alustanud tööd rohkem kui 30 kehapiirkonna kudede ja organite, kaasa arvatud neeru ja südame kasvatamisega.

Sugutirakkudega alustas Wake Foresti teadustiimi juht Anthony Atala katseid juba 1992. aastal, kui ta laste uroloogiakirurgina seadis sihiks aidata kaasasündinud suguelundianomaaliaga lapsi.

Ebamääraste suguelunditega sündinud poistele tehakse tihtipeale kohe soovahetus, mis hilisemas elus toob kaasa kohutavaid psühholoogilisi piinu.

"Kujutlege, et olete geneetiliselt mees, kuid elate naisena," seletab Atala. "See on ruineeriv probleem, millele loodame abi leida."

Katsed küülikutega on paljutõotavad

Kuid seda, et laboris kasvatatud suguti siirdamine on teoreetiliselt võimalik, suutis tema tiim tõestada alles kuus aastat tagasi. Nimelt õnnestus neil kasvatada küülikutele 12 funktsioneerivat sugutit.

Kui isasloomadele riist külge istutati, üritasid kõik loomad emasega paarituda, kaheksa ejakuleeris edukalt ning neli sai järglasi.

Kuidas peenise kasvatamine käib? Esmalt tuleb saada doonorpeenis. Sellelt eemaldatakse spetsiaalse aine abil kõik rakud.

Kahe nädala pärast on sugutist alles vaid nn kollageentoes (ingl k collagen scaffold), millesse külvatakse kombinatsioon patsiendi rakkudest, mida on laboris juurde kasvatatud – esmalt silelihase-, seejärel veresooni vooderdavad endoteelrakud. Patsiendi enda peeniserakkude kasutamine ennetab riski, et organism võib uue elundi ära tõugata, kuid samal põhjusel ei saa seda tehnoloogiat kasutada "naisest meheks"-soovahetusel.

"Katsed küülikutega olid väga julgustavad," ütleb Atala The Guardianile. Kuid heakskiidu saamine inimkatseteks on hoopis raskem. Tuleb tõestada, et protseduur on turvaline ja kvaliteetne.

"Peame näitama, et materjalid pole mürgised, ning peame tootmisprotsessi samm sammult ette näitama," lisab Atala. Kuid ta on veendunud, et USA toidu- ja ravimiamet annab neile viie aasta jooksul loa.

Kuidas aga saavutatakse erektsioon?

Tema meeskond on laboris kasvatanud juba kuus inimsugutit, mis on siirdamiseks valmis. Kui inimkatseteks saadakse luba ning need õnnestuvad, on lootust kasutada sama tehnikat üle kogu maailma.

"Meie siht on anda organ vigastuste või kaasasündinud anomaaliaga patsientidele," ütleb Atala.

Seni levinud tehnikal – suguti ehitatakse reie- või käsivarrekoest ning seejärel paigaldatakse selle sisse erektsiooni simuleeriv protees – on tugevad miinused. Protees on kas püsivalt jäik toru, mida on raske varjata, või täispuhutav kunstriist, mis nõuab pumpa.

Londoni uroloogiakirurg ja androloog Asif Muneer tunnustab USA kolleegide tööd, kuid avaldab arvamust, et loomuliku erektsiooni saavutamine võib osutuda probleemseks.

"Suguvõime on koordineeritud neurofüsioloogiline protsess, mis saab alguse ajust. Mul tekib küsimus, kas nad suudavad seda talitlust korrata või on tegu ainult esteetilise parandusega. Selle kallal tuleb neil kindlasti vaeva näha."

Samal teemal

19.09.2015
Peasiirdamine tuleb 2017. aastal
18.02.2015
Parimad sõbrad ja abikaasad: soovahetuse läbinud naine abiellub oma sõbrannaga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee