Maailm

Maailm muutub üha murelikumaks: kuidas peatada Ebola kiire levik? (38)

Aadu Hiietamm, 10. oktoober 2014 07:00
SURMAV VIIRUS: Meedikud kannavad Libeeria pealinna Monrovia lähistel Ebola viirusega nakatanud patsienti. Statistika näitab, et igast kahest nakatanust üks sureb.Foto: EPA
Viimastel andmetel on alates märtsist Lääne-Aafrikas Ebolasse surnud ligemale 4000 inimest. Nakatunute arv ületab 8000. Sel nädalal jõudis see surmav viirushaigus ka Euroopasse, täpsemalt Hispaania pealinna Madridi, kus nakatus kahe Ebola-haige eest hoolit­senud medõde.

Pikka aega peeti Ebola levikut Euroopasse vähetõenäoliseks. Nüüdseks on seda seisukohta korrigeeritud. Nii võib Ebola Lääne-Aafrikast Euroopasse jõuda ja suure tõenäosusega jõuabki lennureisijatega, sest lennuliinid jätkavad tavapärast tööd.

Samal teemal

Surm Dallases

Hoiatav on Thomas Eric Duncani juhtum. See 42aastane Libeeriast pärit mees suri kolmapäeval Ameerika Ühendriikides Dallase haiglas Ebolasse. Ta nakatus Libeerias, kuid haigussümptomid ilmnesid alles siis, kui ta oli jõudnud Texasesse perekonnale külla. Duncan jäi surmaviirusele alla pärast kümnepäevast võitlust.

Vaid mõni tund pärast tema surma teatasid USA võimud, et viis lennujaama alustavad Lääne-Aafrikast saabuvate inimeste kehatemperatuuri kontrollimist. Meetmeid rakendavad New Yorgi John F. Kennedy, Washingtoni Dullese, Chicago O’Hare, Atlanta Hartsfield-Jacksoni ja Newarki Liberty lennujaam. Nende viie lennujaama reisijatest saabub 94% USAsse Ebola viirusest kõige rohkem kannatanud kolmest Aafrika riigist – Guineast, Libeeriast ja Sierra Leonest.

Tegelikult on Ebola Euroopas juba kohal. Saksamaale ja Hispaaniasse on toodud rangeid ohutusmeetmeid järgides Lääne-Aafrikast ravile mitu haigestunut. Viimati lennutati eile varahommikul Leipzigisse sudaanlane, kõrge ÜRO töötaja.

Hispaania tõi augusti algul Lääne-Aafrikast Madridi Carlos III haiglasse ravile 75aastase misjonäri Miguel Pajarese, kes 12. augustil suri. 25. septembril võttis Ebola elu samas haiglas 69aastaselt misjonärilt Manuel Garcia Viejolt, kes oli toodud õhujõudude erilennukiga ravile Sierra Leonest.

Medõde võitleb elu eest

Praegu võitleb Madridis Carlos III haiglas elu eest 44aastane medõde Maria Teresa Romero, kellel diagnoositi Ebola esmaspäeval, 6. oktoobril. Naine kuulus Ebolasse surnud misjonäride eest hoolitsenute tiimi ja nakatus hoolimata rangetest ohutusnõuetest. Raviarst German Ramirez ütles kolmapäeval, et medõde nakatus tõenäoliselt kaitseriietust seljast võttes, kui puudutas kogemata kaitsekindaga oma nägu.

Kohalikud võimud panid loomakaitsjate raevukast protestist hoolimata igaks juhuks magama medõe koera Excaliburi. Hukkamist põhjendati kartusega, et koer võib olla Ebola viiruse kandja. Hukkamise vastu andis internetis allkirja 388 000 inimest. Ka Maria Teresa Romero abikaasa Javier Limon Romero oli eelnevalt palunud koera mitte tappa, vaid karantiini panna.

Lääne-Aafrika vajab abi

Teisiti on paraku lood Lääne-Aafrika riikidega, kus praegune haiguspuhang märtsis alguse sai. ÜRO värsketel andmetel on nakatunuid juba üle 8000 ja nendest ligemale pooled on viirus tapnud. Enim on surnuid Libeerias – 2210 ja Sierra Leones 879.

Suurbritannia saadab Sierra Leonesse Ebola ohjeldamiseks 750 sõjaväelast, eriotstarbelise meditsiinilaeva ning kolm helikopterit, teatas Suurbritannia kaitseministeerium. Abist teatati pärast kolmapäeval korraldatud kriisikoosolekut, mida juhatas peaminister David Cameron.

USA president Barack Obama kinnitas samal ajal oma varasemat lubadust, et saadab lähinädalatel Lääne-Aafrikasse appi kuni 4000 sõjaväelast. Praegu viibib seal 350 USA sõjaväelast.

Ebola epideemia võib Lääne-Aafrika riikide majandusele järgmisel aastal maksma minna üle 32 miljardi dollari (25 miljardit euro), hoiatas Maailmapank kolmapäeval. Kui viiruse levikut Libeeriast, Sierra Leonest ja Guineast väljapoole ei õnnestu detsembriks peatada, on piirkond silmitsi majanduskatastroofiga, seisab Maailmapanga raportis.

Kolme Ebolast enim haaratud Lääne-Aafrika riigi liidrid – Guinea president Alpha Condé, Libeeria president Ellen Johnson Sirleaf ja Sierra Leone president Ernest Bai Koroma – kohtusid eile Washingtonis ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni, Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) tegevdirektori Christine Lagarde’i ja Maailmapanga presidendi Jim Yong Kimiga.

Eesti on Ebola-patsientide raviks valmis

Lääne-Tallinna keskhaigla infektsioonikontrolli arst Pille Märtin ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kui Ebolasse nakatumine jätkub sama tempoga nagu praegu, siis on võimalik, et esimene Ebola-patsient võib sattuda Eestisse mõne kuu pärast.

Ebola viirusnakkusega patsiendid suunatakse sel juhul Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskliinikusse või Tartu Ülikooli kliinikumi nakkusosakonda. Mõlemad haiglad on juba koolitanud oma töötajaid Ebola-patsientide raviks.

Samal teemal

24.10.2014
VIDEO: ebolasse surnud medõe koer tunnistati viirusevabaks
15.10.2014
Teine tervishoiutöötaja nakatus Texases ebolasse
11.10.2014
Moskva: kolm ebola-vaktsiini on valmis poole aastaga
10.10.2014
WHO: ebola on nõudnud 4033 ohvrit