Eesti uudised

Valitsus otsustas USA palvel Eestisse vastu võtta ühe Guantanamo vangi (36)

BNS, 9. oktoober 2014 11:55
Ameerika Ühendriigid avasid Guantanamo vangla 11. jaanuaril 2002, mil sinna viidi Afganistanist esimesed terrorismis kahtlustatavad. Guantanamo vangla asub Kuubal USA-le kuuluvas samanimelises mereväebaasis.Foto: AP / Scanpix
Valitsus tegi neljapäevasel kabinetiistungil põhimõttelise otsuse tulla vastu Ameerika Ühendriikide palvele ning võtta vastu üks praegu Guantanamo vanglas viibiv inimene, keda ei ole kuriteos süüdi mõistetud.

Eesti näitab selle otsusega üles tahet aidata kaasa USA püüdlustele sulgeda Guantanamo kinnipidamisasutus, teatas valitsuse pressiesindaja. Valiku isiku osas, kes vastu võetakse, teeb Eesti.

2011. aastal ilmnes Wikileaksi paljastustest, et USA oli valmis Guantanamo vangide asustamist Eestisse rahaliselt toetama, pakkudes ühe kinnipeetava majutus- ja elamiskuludeks kuni 85 000 dollarit.

Samal teemal

Dokumentide kohaselt uuris USA saatkond Eesti välisministeeriumilt Guantanamo vangide vastuvõtmise võimalikkust esimest korda 2007. aasta märtsis. 2008. aasta oktoobris keeldus Eesti vastu võtmast üht palestiinlasest vangi.

2009. aasta 3. augustil USA Tallinna saatkonna edastatud põhjalik ettekanne on pealkirjastatud "Eesti võtab tõenäoliselt vastu Gitmo vangi(d)".

"Kohtumisel Eesti välisministri Urmas Paetiga 29. juulil Tallinnas esitas erisaadik Guantánamo sulgemise küsimustes, suursaadik Daniel Fried Eesti valitsusele taotluse kaaluda Guantánamos hoitavate vangide vastuvõtmist, keda USA valitsus ei saa saata nende päritoluriiki seoses murega nende üleandmisjärgse kohtlemise pärast," seisis dokumendis.Kohtumisel andis Fried üle kolme vangi toimikud, et Eesti valitsus saaks neid läbi vaadata ja kaaluda. Paet selgitas, et Eesti sooviks abiks olla ja on valmis arutama "konkreetse isiku või isikute vastuvõtmist"," märgitakse USA saatkonna ettekandes.

Paet kinnitas dokumentide avalikuks tulemise järel, et tegu polnud ametliku taotlusega. Tema sõnul oleks niisugune taotlus järgnenud alles Eesti kinnitusele, et kinnipeetu vastuvõtmine on põhimõtteliselt võimalik. "See, mis toimus, on tavapärane diplomaatiline suhtlus ja eeltöö," ütles ta toona.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee