Eesti uudised

Riigikogu õiguskomisjoni esimehe hinnangul mõjutasid kooseluseaduse vastased riigikogu hääletust (21)

BNS, 9. oktoober 2014 11:28
Neeme SuurFoto: Mihkel Maripuu / Postimees
Riigikogu õiguskomisjoni esimehe, sotsiaaldemokraadi Neeme Suure hinnangul mõjutas kooseluseaduse lõpphääletust riigikogus ka kooseluseaduse vastaste tegevus.

"Seda ongi väga keeruline kommenteerida, selles mõttes, et täpselt nagu kõik esinejad rõhutasid, et iga riigikogu liige käitub nii, nagu ta õigeks peab," ütles Suur BNS-ile.

Samal teemal

"Kooseluseaduse vastaste tegevus kindlasti mõjutas riigikogu hääletust. Mitte keegi ei saa loota, et kui ta midagi räägib avalikult, siis see jääb tähelepanuta või see mingil moel ei mõjuta inimeste otsuseid, ikka mõjutab," sõnas Suur.

Suure sõnul tuleb nüüd oodata seda, et president kooseluseaduse välja kuulutab ja seejärel võtta vastu rakendusaktid, mida on ligi 90.

"Kindlasti tuleb hakata tegelema nendesamade kohtumenetlusnormidega, sest kui inimesed, kes tahavad sõlmida kooselulepingut 1. jaanuaril 2016, nendele peab olema tagatud õiguskaitse," ütles Suur. "Selleks tuleb sisse viia muudatused tsiviilkohtumenetlusseadustikku ja teistesse kohtumenetlust käsitlevatesse seadustesse, mis vajalikud on," lisas ta.

"Esimeses pakis tõenäoliselt peaks olema kaks-kolmkümmend sellist elementaarset muudatust ja ülejäänu on juba nüansside küsimus," ütles Suur.

Riigikogu võttis kooseluseaduse neljapäevasel istungil toimunud kolmandal lugemisel napi häälteenamusega vastu. Eelnõu poolt hääletas 40 ja vastu 38 riigikogu saadikut.

Kooselusadus annab mitteabielulises kooselus elavatele inimestele võimaluse oma kooselu registreerida ning reguleerida omavahelisi õigussuhteid, samuti õigussuhteid kolmandate isikutega.

Seaduse reguleerimisalasse kuuluvad kooselulepingu sõlmimise kord, registreeritud elukaaslaste õigused ja kohustused ning kooselulepingu lõppemise alused. Kooselulepingu tõestab notar. Leping ja koos sellega valitud varasuhe kantakse registrisse. Seaduseelnõu võimaldab oma kooselu registreerida ka samasoolistel paaridel.