Eesti uudised

Kooseluseadus läheb täna lõpphääletusele (42)

Karoliina Vasli, 9. oktoober 2014 07:00
LILLEAKTSIOON: Facebookis levis algatus «Ütle läbi lillede», kus koguti raha, et täna hommikul öelda 101 lillekimbuga aitäh kõikidele riigikogulastele, kes Eesti riigi heaolu nimel iga päev töötavad. Eilse pärastlõuna seisuga oli algatuse korraldajatele lillede kinkimiseks annetanud 502 inimest 3080 eurot. Lilleõie võis tuua juba eile õhtul. Foto: ARNO SAAR
IRL üritas kooseluseaduse eelnõu kukutada, kuid plaan luhtus, sest parlament saatis selle tänasele lõpphääletusele. Üsna paljud saadikud jätsid eile oma hääle siiski kasutamata.

Eile pärast kella viite õhtul väljus Toompea lossist endine riigikogu esimees, praegune rahvasaadik Ene Ergma (IRL). Paar meetrit eemal seisis teda ootav takso. Ergma heitis pilgu hoone sissepääsu ees seisvate noorte poole, kelle ees ämbrid lilledega. Mis lillemüük siin toimub, poetas ta mokaotsast ja kiirustas vastust kuulamata autosse. Samal ajal lähenes paar neidu, õied pihus. Tegu oli aktsiooniga, milles inimesed tõid lilli ja näitasid sellega, et on kooseluseaduse poolt.

Ergma lahkumise hetkel käis riigikogu saalis eelnõu teine lugemine. Ergma jättis hääletamata.

Samal teemal

27 saadikut teisel lugemisel ei hääletanud või puudus. Üks riigikogulane selgitas Õhtulehele: "Sa võid ju seadust toetada, aga kui sinu partei arvab teisiti ja su valijadki ootavad muud… Mis sa siis teed? Midagi ei tee, vaikid."’

Nestor: IRL tahab seadust kasutada valimiskampaanias

Eile hommikul saatis IRL välja pressiteate, kus Urmas Reinsalu teatas, et nad on nõus tagasi võtma oma eelnõu, millega tahtsid kooseluseade rahvahääletusele panna. Seda aga tingimusel, et teised fraktsioonid nõustuks kooseluseaduse eelnõu teise lugemise katkestama. Sotsist riigikogu esimees Eiki Nestor rääkis Õhtulehele, et IRL tahab kooseluseadusest teha tuleva aasta riigikogu valimiste teemat, mistõttu nad tahavad ka eelnõu arutlusega venitada. "Ma arvan, et valimistel on ka muid tähtsamaid küsimusi kui see seadus. Nende soov venitada seda valimisteemaks on poliitiline motiiv, millega ei peaks kaasa minema." Keskerakondlane Priit Toobal märkis: "IRL nõuab katkestamist, aga eelnõu menetlemise ajal pole nad teinud mitte ühtegi ettepanekut selle kohta, mida tuleks muuta. Sõnad ja teod ei lähe kokku."

Kell 14 alanud istungil lükati rahvahääletuse eelnõu tagasi. Poolt hääletas

35 ja vastu 42 riigikogu liiget. Jätkati kooseluseaduse üle arutamist. Selgelt olid häälekamad küsijad IRLi ja Keskerakonna liikmed, kes eelnõu esitlenud õiguskomisjoni esimehelt Neeme Suurelt kõikvõimalikke küsimusi küsisid. "Kas oskate öelda, kuhu sellega nii hirmus kiire on? Võib-olla oleks õigem, et me ikkagi püüaks selgitada kogu seda olukorda ja vajadust ja siis see otsus ka vastu võtta, kui ühiskond on selleks valmis," uuris näiteks Aivar Kokk (IRL). Neeme Suur (SDE) toonitas: "Eks ühiskonna valmisolek kasvabki teatud otsustega. Juhul kui neid otsuseid ei tehta, ei ole meil ka alust loota, et ühiskonna valmisolek kasvab. Nii et sellisena see otsus siin täna aitab kindlasti ühiskonna arengule kaasa nii tolerantsuse, sallivuse, hoolivuse kui ka sidususe mõttes."

Hääletuseni jõuti kella 18.15 ajal. Kui IRL taotles täiskogu teise lugemise katkestamist, oli selle poolt 33 ja vastu 41 saadikut. Täna hommikul läheb eelnõu lõpphääletusele. Kui eelnõu vastu võetakse, jõustub see koos rakendusaktidega 2016. aasta 1. jaanuaril.

Nool: väärtused pole poliitiline kaup

Randjärv: oluline on märk, mille anname mõnekümnele tuhandele kaasmaalasele

Laine Randjärv (Reformierakond): Viimase rahvaloenduse andmeil märkis end elukaaslastena vaid 200 samasoolist paari. Aga see polegi nii tähtis, oluline on see märk, mille me anname mõnekümnele tuhandele kaasmaalasele, eriti oma elutee alguses olevale noorele, et nad ei pea ennast häbenema ja ka neil on seaduslik õigus armastusele ja õnnele.

Pilvre: kedagi ei sunnita muutma orientatsiooni

Barbi Pilvre (sotsid): Jälgides ühiskonnas tekkinud silmakirjalikku mürglit kooseluseaduse ümber, jääb tõesti vahel mulje, et riigikogul on kavas keelata heteroseksuaalsed suhted või sundida inimesi muutma oma seksuaalset orientatsiooni. Midagi sellist ju teoksil ei ole. Kelleltki ei võeta midagi ära, kedagi ei sunnita muutma oma orientatsiooni. Traditsiooniline Eesti pere ei ole ohus.

Stalnuhhin: ärge tehke seda, mida peaks pärast kahetsema

Mihhail Stalnuhhin (Keskerakond): Ma olen lapsevanem, usklik, riigikogu liige ja kuulun vähemusrahvusesse. Iga see faktor ütleb mulle ei. Sellepärast ja kuuldes seda, mida ümberringi inimesed räägivad ja mitte uskudes neid lugusid, mida kopeerpaberiga paljundatakse ja saadetakse laiali meiliga, teades, milline on reaalne olukord, ma ütlen teile: ärge tehke seda ust lahti, oodake natike, uurige tõsiselt rahva arvamust. Võtke paus, ärge tehke seda, mida peaks pärast väga tõsiselt kahetsema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee