Maailm

Belgia saab noore valitsusjuhi 

AFP/STT/BNS/ÕL, 9. oktoober 2014 07:00
Foto: EPA/Scanpix
Belgia suured paremtsentristlikud erakonnad jõudsid neli ja pool kuud pärast valimisi kokkuleppele koalitsioonivalitsuse moodustamises, ütles peaministriks saav Charles Michel .

Koalitsiooni moodustavad kolm konservatiivset parteid Belgia flaamikeelsest põhjaosast ja Micheli enda prantsuskeelsed liberaalid. Riigi prantsuskeelset elanikkonda esindav Michel on 38aastane ja alates 1840. aastast noorim valitsusjuht.

Uue valitsuse probleem on endiselt Belgia jagunemine konservatiivseks flaamikeelseks põhjaosaks ja liberaalseks prantsuskeelseks lõunaosaks.

Koalitsioonipartnerid tahavad saada avaliku sektori eelarve 2018. aastaks tasakaalu ja vähendada Belgia riigivõlga, mis on praegu eurotsooni suuremaid.

Belgia ametiühingud ja vasakpoolsed pole esialgu veel ühiselt reageerinud kavatsusele tõsta 2030. aastaks pensioniiga praeguselt 65lt aastalt 67le aastale. Sotsialistidega seotud ametiühing FGTB/ABVV teatas siiski eelmisel nädalal, et on igasuguse tõusu vastu.

Belgias korraldati parlamendivalimised mais koos Euroopa Parlamendi valimistega. Aastal 2010 toimunud parlamendivalimiste järel kulus valitsuse moodustamiseks 18 kuud.