Eesti uudised

Triin Tulev: elukaaslane lõi mind esimest korda, kui olin olnud kaks nädalat lapseootel! (91)

Katharina Toomemets, 9. oktoober 2014, 07:00
VÄGIVALLA OHVER: Triin Tulev, kes ehtis aastaid glamuuriajakirjanduse klantskaasi, langes lähisuhtevägivalla ohvriks – ta kinnitab, et elukaaslane peksis teda. Foto: Erakogu
Kui pääseks kas või üks elu, vasardas mõte lapseootel noore naise peas, kui mees istus ta kõhul ja trampis ta otsas. Mees peksis ja hoidis naise suud kinni. "Ühel hetkel tundsin, et mul läheb pilt lihtsalt eest ära, sest õhku enam ei olnud ja ma kartsin kohutavalt lapse elu pärast," meenutab seltskonnaajakirjade esikaanetüdruk Triin Tulev saatuslikku ööd, mis tema elu jäädavalt muutis.

Samal teemal

Möödunud aastal kirjutas meedia, et Triin on leidnud uue armastuse, ärimehe ja sihtasutuse PJV Hooldusravi juhatuse liikme Rasmus Vesiloo. Triin jäi tol korral suhte teemal diskreetseks ega rutanud sellest rääkima. Triinu tunded ja mõtted jäid ka siis enda teada, kui Kroonika teatas, et paar ootab oma esimest last. Nüüd on selgeks saanud, et põhjuseks polnud lihtsalt soov kõike endale hoida, vaid perevägivald.

Triin otsustas oma looga avalikkuse ette tulla eilses "Pealtnägija" saates, et hoiatada kõiki naisi, kes on temaga sarnases olukorras. "Enne oli kõik täiesti idülliline. Ja kõik arvasid, et meil ongi selline ajakirjasuhe – nii, nagu see välja paistis," tunnistas Triin "Pealtnägijas". Koduseinte vahel olnud mees aga väga aldis naise vastu kätt tõstma. Esimest korda saanud Triin elukaaslase rasket rusikat tunda, kui oli teist nädalat lapseootel. "Pealtnägija" vahendas, et Triinu vaevasid kõhuvalud ja põiepõletik. Elukaaslane tõuganud Triinu pikali põrandale, naine ei saanud ilma toeta püsti ega abi kutsuda. "Mina lihtsalt oigasin põrandal maas ja tema lihtsalt käis toas ringi ja naeris, et mis ma teesklen."

"Kartsin lapse elu pärast!"

Perevägivalla ohvrid on tihti rääkinud, et armukadedus on suurim vägivallahoogu käivitav jõud.

Kord kutsunud sõber Triinu õhtusöögile. Ta oli seda ka varem teinud. Triin ei osanud arvata, et abikaasa seda ei salli. "Tema vihastus selle sõnumi peale. [Ta] ütles, et lepi selle raisaga kokkusaamine kokku, ma näitan talle rusikatega koha kätte. " Kuidagi suutis Triin mehe maha rahustada. Vähemalt näiliselt.

Samal õhtul läksid Triin ja Rasmus sugulase sünnipäevale, kus mees joonud alkoholi ning end taas üles kruttinud. Tüli edenedes lukustas Triin end hirmunult magamistuppa. "Ja siis ta tuli uuesti paluma, tegin ukse lahti, tahtsin tualetti minna ja siis ta võttis mu peast kinni ja peksis vastu uksepiita. Siis peksis vastu maad, istus kõhu peale, peksis rusikaga vastu nägu. Ja see kestis üle tunni aja," pihtis Triin "Pealtnägijale". Peksmise ajal mees naernud naise üle ning sõimanud teda kohutavate sõnadega.

Läks pärast õuduste ööd mehe juurde tagasi

Sel ajal kartis Triin nii enda kui ka lapse pärast, keda südame all kandis. Mehe haardes sai Triin vaevu hingata. Rasedusega oli võimendunud ka astma, mida Triin põeb. "Kartsin tõesti, sest mingi hetk tundsin, et mul läheb lihtsalt pilt eest ära, sest õhku enam ei olnud ja muidugi ma kartsin lapse elu pärast kohutavalt. Ta istus ju kõhu peal ja trampis seal otsas. Ja samal ajal peksis ja hoidis mul veel suud kinni ja nina oli ju ilmselgelt nutmisest tatti täis."

Lõpuks pääsenud Triin mehe käest vaid tänu sellele, et mees ta sõna otseses mõttes kodust välja viskas.

"Pealtnägijale" rääkis Triin, et jooksis Peetri külast, kus nad Rasmusega elasid, linna poole, tellis takso, võttis sõbranna kaasa ja läks haiglasse. Selgus, et tema vigastused polnud eluohtlikud, kuid loote seisund oli keeruline ning naine jäi haiglasse.

Arst teavitas juhtunust politseid, Triin andis jaoskonnas tunnistuse ning temast tehti fotod. Triin tunnistab Õhtulehele, et sellegipoolest naasis ta vägivaldse mehe juurde. "Läksin pärast seda õudset ööd Rasmuse juurde tagasi. Andestasin. Uskusin headusse."

Usk headusse varises kokku, kui Rasmusele helistas uurija ja mees sai teada, et tema vastu on esitatud süüdistus. Triin Tulev räägib Õhtulehele, et Rasmus eitanud kõike ning väitnud, et ei mäletagi üldse, kus ta tol ööl oli. Siis saanud Triin aru, et miski pole muutunud ning otsustanud mehe juurest lõplikult ära minna. "Lahkusin kodust, teel minestasin Rasmuse peksmisest tingitud peapõrutuse tõttu ning kukkusin teeäärsesse kraavi. Minestusest toibudes leidsin enda ees irvitava Rasmuse, kes oli mulle järele kõndinud. See moment pani kõik paika."

Edasine oli õudusunenägu. Arstid ütlesid, et lapse südamelöögid on aeglustunud ning beebi ei pruugi tervena sündida. Triinu psüühika oli peksmisest niivõrd häiritud, et naine võttis vastu elu raskeima otsuse. Tema rasedus katkestati 4. kuul. Võib vaid aimata, mida lapse kaotanud noor naine võib tunda, oma sõnadega ei suutnud Triin nii valusal teemal "Pealtnägija" kaamera ees rääkida.

Peale hingelise trauma kannatab Triin nüüd ka füüsiliste tervisehäirete all. "Pealtnägijas" rääkis Triin, et tema vasak kõrv viliseb iga päev ning lööb suvalistel hetkedel lukku, ta minestas mitu kuud järjest kaks-kolm korda päevas.

20. oktoobril ootab Triinu ees veel üks katsumus. Tal tuleb kannatanuna kohtusse minna, kus tema endist elukaaslast süüdistatakse naise kehalises väärkohtlemises.

Rasmus Vesiloo saatis "Pealtnägija" saatemeeskonnale avalduse, mille palus avaldada muutmata kujul. "Olles kuulnud ning näinud erinevaid versioone sellest, milles mind süüdistatakse, ning olles ka ise selle inimese mõjusfääris elanud, tean, kui veenev võib olla tema jutt, eriti kombineeritult mõne pildiga, seetõttu oman ka ettekujutust Sinu hetkelist nägemusest sellest juhtumist. Inimlikult mõistan Sinu soovi ning hetkel kogutud andmeid, mida ilmselt hindad piisavaks, et nende puhul ajakirjanduslik lugu teha. Paraku pole see aga terve lugu ega tõde, mis, ma siiralt loodan, avalikustub lõplikult kohtus läbi eri tunnistajate ning tõendite. Olen veendunud, et ka Sinu arusaam ja ajakirjanduslik fookus muutuks kapitaalselt, kui oled kogu kohtutoimikuga tutvunud ning ka taustinfo neutraalse pilguga läbi töötanud."

Õhtuleht palus juhtunut kommenteerida ka Vesiloo kaitsjal vandeadvokaat Aadu Lubergil. "Mul ei ole volitust kommenteerida," vastas advokaat.

Vägivallaohvrite toetuseks lõi Triin Elus Fondi

Triin on tugev naine ja tuli oma looga avalikkuse ette just seetõttu, et julgustada naisi abi otsima. Perevägivalla ohvrite toetuseks otsustas ta luua Elus Fondi, mis abistab perevägivalla all kannatajaid.

"Kuna Eestis on probleem niivõrd suur, on kõige õigem ühendada jõud ja leida lahendusi meie ühiskonnas paraku liiga tavalisele nähtusele – perevägivallale."

Elus Fond teeb perevägivalla ennetustööd, rahastab ohvrile vajalikke teraapiaseansse ning korraldab probleemidele lahendusi leidvaid seminare. "Aitame ohvril taas normaalset elu alustada, toetades teda tööotsinguil ning rahastades tegevusi, mis kuuluvad iga normaalse inimese elu juurde – rühmatreeningud, kunstiringid jms."

Triin ütleb, et vägivalla tagajärjed on igale ohvrile laastavad. "Paljud saavad perevägivalla tõttu eluohtlikult vigastatud, ohvri psüühika saab traumeeritud, leitakse end alkoholist lohutust otsimast, tekib ebakindlus tööturul ning suutmatus oma elu normaalselt korraldada. Kõige rängemalt kahjustab vägivald naise tervist. Iga viies ohver kurdab halva või väga halva tervisliku seisundi üle ja neil on sagedamini kroonilised haigused."

Fondile on toetust avaldanud ka president Toomas Hendrik Ilves ja Triinu sõnul on see normaalne ja ülimalt tänuväärne.

Uuringud näitavad, et Eestis saab igal aastal vägivalla tõttu vigastada 44 000 naist, neist 6000 raskelt. Kriminaalsüüdistuseni või süüdimõistva otsuseni kohtus jõuab aga vaid kümnendik. "Eestis kannatab iga päev perevägivalla all ametlikel andmetel 252 naist, neile lisanduvad harvemini mehed ja ka lapsed. Paljudest juhtumitest me kindlasti ei tea. Kaks kolmandikku juhtumitest on ju ohvri enda kodus, kus iga inimene peaks end kõige turvalisemalt tundma."

Triin ütleb, et igasugune abi ja toetus on teretulnud. Rohkem infot leiab aadressil www.elusfond.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee