Juhtkiri

Juhtkiri | Variserid, häältepüüdjad ja rahva tahe (12)

Õhtuleht, 9. oktoober 2014 16:36
Foto: LAURA OKS
Kooseluseaduse vastane meeleavaldus Toompeal näitas, et sisulise arutelu asemel on perekonnakaitsjad ja seksuaalvähemused jõudnud ületamatu vastasseisuni. On selge, et traditsioonilise perekonna kaitsjad ei loobu oma põhiväärtustest. Selge on ka see, et ebatraditsioonilise suuna esindajaid ei õnnestu traditsioonilisele teele pöörata ei palvetamise ega ka ravimitega. Seda vastasseisu loodab osa poliitikuid lähenevaid valimisi silmas pidades oma huvides ära kasutada selgete seisukohtade väljaütlemise asemel. IRLi riigikogus välja pakutud rahvahääletuse variant viitas just teadlikule venitamistaktikale.

Kui 20 aastat tagasi oleks Vene sõjaväepensionäride siiajäämist reguleeriv juulilepe pandud rahvahääletusele, oleks lepe tagasi lükatud ja Vene väed veel pikki aastaid Eestisse jäänud. Nii nagu rahvusvahelisi leppeid ei saa anda rahvale otsustamiseks, ei saa riigiõiguse professori Ülle Madise hinnangul rahva otsustada anda ka inimõigustega seonduvaid küsimusi.

Andrei Hvostov kirjutas Ekspressis, et Eestis käivad praegu sallivusmüüdi matused. Seda nägime loosungitelt, seda kuuleme väitlustel, loeme internetikommentaaridest. Kas riigimeeste ja poliitikute roll on valijate häälte püüdmise nimel juhtida riiki tuginedes vaid avaliku küsitluste tulemustele? Või olles hoopis ise avalikust arvamusest sammuke eespool?

Samal teemal

09.09.2014
Kooseluseadus läheb täna lõpphääletusele