Maailm

Kasparov: Putin on kõige ohtlikum inimene maailmas (35)

Aadu Hiietamm, 8. oktoober 2014 07:00
OHTLIK MEES: Üha rohkem poliitikuid ja riigijuhte peab eile 62aastaseks saanud Venemaa presidenti Vladimir Putinit ohtlikuks inimeseks. Moskvas paisati Putini sünnipäeva puhul müüki tema näopildiga T-särgid ja pluusid. Foto: Lehtikuva
Venemaa president Vladimir Putin tähistas eile Siberi taigas 62. sünnipäeva. Putini karmi kriitikuna tuntud endine malemaailmameister Garri Kasparov iseloomustas sünnipäevalast kui kõige ohtlikumat inimest maailmas.

Venemaa president Vladimir Putin on kõige ohtlikum inimene maailmas, leidis Garri Kasparov intervjuus Yahoo Newsile. Putin kujutab endast Ameerika Ühendriikidele palju suuremat ohtu kui terroriorganisatsiooni Islamiriik võitlejad, lisas Venemaa praeguse presidendi karmi kriitikuna tuntud maleäss.

Sanktsioonid on vajalikud

Samal teemal

Venemaa opositsiooni kuuluv Kasparov kritiseeris samal ajal teravalt ka Ameerika Ühendriikide presidenti Barack Obamat ja Euroopa poliitikuid. USA liider reageeris liiga hilja Putini agressioonile Ukrainas ning võimaldas sellega Venemaal annekteerida Krimmi.

Eurooplaste ükskõiksust Venemaa presidendi tegemiste suhtes võrdles Kasparov selle enesega rahuloluga, mis valitses maailmas enne Teist maailmasõda. Ta nimetas ühtlasi silmakirjalikuks seda, et Washington leppis lääneliitlastega kokku Süüria ülestõusnutele relvaabi andmise, kuid vastas eitavalt Ukraina analoogilisele palvele.

Vene opositsionäär toetas Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone, mis teatud määral tekitavad kahju nii riigi majandusele kui ka isiklikult Vladimir Putinile ja tema lähikonnale.

Kasparovi arvates tuleb sanktsioone säilitada vähemalt tuleva aasta märtsini. Ta leidis samuti, et Venemaalt tuleb ära võtta 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldamise õigus.

Eksmalemaailmameistri sõnul võib Putin eelseisvale külmale talvele viidates ähvardada Euroopat gaasikraanide kinnikeeramisega, et saavutada sanktsioonide pehmendamist.

"Putin bluffib, ta mängib pokkerit, samal ajal kui kõik teised mängivad malet," usub Kasparov. Sellele vaatamata ei oota ta Venemaalt seni, kuni Vladimir Putin istub Kremlis, mitte midagi head.

Kasparoviga on sama meelt ka Leedu president Dalia Grybauskaitė, kes hoiatas eelmise kuu lõpul ajalehele Washington Post antud intervjuus, kui Läänel ei õnnestu peatada Venemaa agressiooni Ukrainas, võib Venemaa president Vladimir Putin liikuda edasi Balti riikide ja Transnistria peale ning teda ei peata isegi NATO kollektiivkaitse artikkel.

Siinkohal tasub meenutada, et seda seisukohta jagab ka Šveitsis elav endine vene suurärimees Mihhail Hodorkovski, kelle arvates liigub Venemaa president Vladimir Putini juhtimisel majanduskriisi, mis võib esile kutsuda 1917. aasta revolutsiooniga sarnaneva rahvaülestõusu.

Hodorkovski puhub praegu hinge sisse liikumisele Avatud Venemaa, mille eesmärk on koondada Euroopa-meelsed venelased president Putini võimu vastu. Ja kuigi Hodorkovskil tuli tänu Putinile üle kümne aasta Venemaal vangis istuda, ei unista ta kättemaksust.

"Ma tahaks väga, et Vladimir Putin elaks õnnelikult pensionil," ütles Hodorkovski veebilehekülje openrussia.org vahendusel.

Putin austab jõudu

Hodorkovski on Venemaa viimane tõeline lootus. Kui tal ei õnnestu Euroopa-meelseid venelasi koondada, siis jääb Venemaa pikaks ajaks demokraatlikust arengust kõrvale, arvatakse praegu Ameerika Ühendriikides.

Intervjuus pühapäevalehele Sunday Times nentis Hodorkovski, et paraku austab Putin ainult jõudu.

"Kui sa ei demonstreeri jõudu, siis mõtleb ta, et sinuga ei ole millestki rääkida," selgitas endine suurärimees.

Venemaa praegust presidenti kardetakse juba ka riikides, mis veel hiljaaegu suhtusid temasse suhteliselt heatahtlikult. Nii nimetas Bulgaaria president Rosen Plevneliev laupäeval Saksa päevalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung ilmunud pikemas intervjuus Vladimir Putinit 19. sajandi imperialistlikku juhtimisstiili kasutavaks agressiivseks liidriks.

"President Putini maailmas on Venemaa ikka veel 19. sajandis, kus valitsesid suurriigid ja nende väiksemad naabrid pidid alluma," rõhutas kolmandat aastat Bulgaaria presidendiks olev Plevneliev.

Ta lisas, et (Putini) Venemaa peab õppima kohtlema teisi riike partnerite, mitte aga vasallide või alluvatena.

Plevnelievi sõnul võitsid Berliini müüri langemisest 25 aastat tagasi kõik eurooplased. Vaid Vladimir Putin leiab, et Berliini müüri langemine ja Nõukogude Liidu lagunemine olid katastroof.

Samal teemal

07.11.2015
Kasparov: Putin ei ole sõjaks NATOga valmis
13.10.2015
Kasparov hoiatas Balti riike Putini eest
06.03.2015
Kasparov peab Putinit vähkkasvajaks
16.12.2014
Hodorkovski valmistub juhtima Venemaa ajutist valitsust